< 0-6 Aylık

6 Aylık Bebek Beslenmesi

7 Aylık >
6 Aylık Bebek Beslenmesi

6 Aylık Bebek Beslenmesi

Bebeğiniz artık büyüyor. İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenme bebeğiniz için yeterli olurken, artık büyüyen ve hareket yeteneği artan bir bebekte anne sütü enerji ve besin öğeleri gereksinimlerini tek başına karşılayamamaktadır. Bu ay itibari başlanan ek besinler bebeğin tat, lezzet ve kıvamda besinlere alışmasını sağlarken, aile yemeklerine geçişte köprü görevi görür. Aynı zamanda beyin gelişiminde yardımcı ve yeme ile ilgili sinirlerin gelişimine destek olur.

İlk olarak hangi ek besinler ile başlanmalıdır?

Bu ayda meyve suyu, meyve püreleri, sebze püresi, sebze çorbası ve tahıllı muhallebilerle başlanabilir. Ek besinlere başlarken önemli olan ilk olarak az miktarda başlanıp bebeği gözlemleyerek miktarın giderek artırılmasıdır.

Meyve pürelerine başlarken;

Başlangıçta elma, armut ve muz ile başlanır.
1. Gün     ½ çay bardağı elma suyu
2. Gün     ½ çay bardağı elma suyu
3. Gün     1 çay bardağı elma ya da armut suyu
4. Gün     1 çay bardağı armut suyu
5. Gün     ½ elma püresi
6. Gün     ½ armut püresi
7. Gün     ½ muz püresi
7. gün sonrasında meyve karışımı püreleri yapılabilir. Miktarını ise en az yarım meyve en fazla ise 1,5 meyve olarak ayarlanır. Ancak aynı meyveden 1,5 meyve verilmez.

Sebze çorbalarına başlarken;

1. Hafta    1 patates, 1 havuç, 1 tatlı kaşığı kepekli pirinç 4 su bardağı su ile pişirilir. Bu çorba 3 gün süre ile içilebilir.
2. Hafta    1 patates, 1 havuç, 1 tatlı kaşığı kepekli pirinç 3 su bardağı su ile pişirilir. Piştikten sonra üzerine çiğden 1 tatlı kaşığı zeytinyağı eklenir. Bu çorbada 2 gün süre ile içilebilir.
3. Hafta    ¼ patates, ¼ havuç, 1 tatlı kaşığı kepekli pirinç 1,5 su bardağı su ile pişirilir. Üzerine 1 tatlı kaşığı çiğden zeytinyağı eklenir. Bu hafta ile birlikte mevsim sebzelerinden her gün 1 çeşit sebze ilave edilir. Örneğin 1 yaprak ıspanak, az brokoli, kereviz vb.
4. Hafta     ¼ patates, ¼ havuç, 1 tatlı kaşığı kepekli pirinç, mevsim sebzesi  1,5 su bardağı su ile pişirilir. Üzerine 1 tatlı kaşığı çiğden zeytinyağı eklenir. Bu hafta ile birlikte çorbaya 1 yemek kaşığı 2 kez çekilmiş dana kıyma ilave edilir.

Örnek menü

Sabah(07.00-08.00)    Anne sütü veya formül mama
Kuşluk(10.00-10.30)    Meyve Püresi
Öğle    (12.00-13.00)    Sebze çorbası
İkindi (15.00-16.00)    Anne sütü veya formül mama
Akşam (18.00-20.00)     Tahıllı muhallebi
Gece (22.00-23.00)    Anne sütü veya formül mama
Not: Ek besinlerin dışındaki öğünlerde anne sütü veya formül mama miktarında sınırlama yoktur. Bebeğiniz istediği miktarda tüketebilir.

Ek besinlere geçişte mutfakta olması gereken araç ve gereçler nelerdir?

Bu ay için cam rende ve tel süzgeç mutlaka mutfakta bulunmalıdır.
Meyve sularını hazırlarken ilk olarak meyveyi cam rendeden geçirip, ardından tel süzgeçle süzmelisiniz. Meyve püreleri için cam rende yeterlidir.
Sebze çorbalarını hazırlarken ise tel süzgeçten süzebilir, ya da çorbayı ezerek püre kıvamına getirebilirsiniz. Aynı zamanda ilk haftalarda blender kullanabilirsiniz. Ancak blenderı uzun süre kullanmanız bebeğinizin pütürlü gıdaya alışmasını zorlaştırabilir.
Bunların dışında bebeğiniz için tabak, kase ve silikon kaşık bulunmalıdır.

6. Ayda özellikle dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

İyi yıkanmamış ve açıkta bekletilmiş besinler hastalık yapabilecek mikropları bebeğinize bulaştırabilir. Özellikle yiyeceklerin dikkatle yıkanmasına özen gösterilmelidir. Bunun dışında uzun süre pişirme, kızartma, kavurma gibi pişirme yöntemleri ile besin kayıpları artar. Baharatlı, tuzlu ve şekerli yiyecekler bebeğinizin sağlığı açısından zararlıdır. Şeker ve tuzu 1 yaşına kadar bebeğinizin hiçbir yiyeceğine katmamanız bebeğinizin sağlığı açısından çok önemlidir.

Ek besinlere nasıl alıştırılmalıdır?

6.ayda yavaş yavaş başlanılan tamamlayıcı besinler zamanla miktar olarak artırılmalıdır. Bu besinler emzirmenin yanı sıra verilmelidir.
Her yeni başlanan besin ilk olarak 1 çay kaşığı verilmeli, miktar hergün bebek takip edilerek artırılmalıdır.
Yeni bir besin verildiğinde bebeğin aç olmasına dikkat edilmelidir.
Eğer bebek besinin lezzetini beğenmez ve reddederse birkaç gün beklenmeli ve tekrar denenmelidir. Ya da başka yiyeceklere karıştırılarak verilmelidir.
Aynı gün içerisinde farklı birkaç besin denenmemeli sadece bir besin denenmelidir.

HiPP ek gıda seçenekleri için tıklayın!

Bebeğinizin ayını seçiniz

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.