0-6 Aylık Bebek Beslenmesi

6 Aylık >
0-6 Aylık Bebek Beslenmesi

0-6 Aylık Bebek Beslenmesi

Yeni doğan bebek yaşamının ilk bir yılında hem hızlı büyür hem de vücut sistemlerini oluşturan organları da hızlı gelişir. Yeni doğan bebeğin ağzı, ilk 4 ayda sadece emme ve yutma işlevi görür. Bu nedenle ilk 4 ay sadece sıvı besinler verilmelidir.

Özellikle ANNE SÜTÜ en temel besindir. Kolayca yutulmasının yanı sıra bebeğin büyümesi-gelişmesini sağlayacak enerji-protein, vitamin-mineralleri de içerdiğinden bebeği dış çevreden gelen zararlı etkilerden korur.


Yeni doğan bebek için en ideal besin anne sütüdür. Anne sütü temel besin olmasının yanı sıra bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi içinde temeldir. İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenen bebek hem iyi beslenmiş hem de çeşitli sindirim sorunlarından korunmuş olur.

  • Anne sütü en doğal besindir,  
  • Anne sütü en taze besindir.
  • Her zaman hazırdır, ekonomiktir, temiz ve mikropsuzdur.
  • Kolay sindirilir.
  • Anne ve bebek arasında sevgi ve güven duygusunun gelişmesini sağlar.


Doğumdan hemen sonra gelen ilk süt olan KOLOSTRUM halk arasında bilinen ismi ile AĞIZ sütü yeni doğan bebeği enfeksiyonlardan korur, A vitamini, D ve B12 vitaminleri yüksek oranda bulundurur. Yağ ve laktoz içeriği olgun süte oranla daha azdır. Mekonyumu temizleyerek sarılığın önlenmesine yardımcı olur. Bu koyu kıvamlı sarımtırak renkli süt mutlaka bebeklere verilmelidir.

İlk aylarda eğer bebek anne sütü almıyorsa anne sütüne benzetilmiş hazır formül mamalar, 4-6. aylarda bebek besinleri ağız içinde çevirmeye başlar. 5. Aydan sonra bebeğin dişleri çıkmaya başlayabilir. Sindirim sisteminde de değişiklikler gözlenebilir. 6.ay itibariyle ek besinlere başlanabilir. Ek besinler de yumuşak ve ezilmiş olmalıdır.

Eğer bebek anne sütü almıyor mama ile besleniyorsa bir öğünde tüketeceği miktar ne olmalıdır?

Her bebek aynı aralıklarla ve aynı miktarlarla beslenemez. Anne sütü alan bebek her ağladığında emzirilir ve büyüdükçe öğün sayısı azalır. Biberon ile beslenen bebeklerde fazla tüketilmesi kusmaya neden olabilir.
Bebek doğduğunda biberon ile mama alacaksa ilk olarak 30 cc ile başlanır. Bebeğin büyümesine bağlı olarak giderek artırılır.
Ay        Günlük öğün sayısı        Bir öğünde verilen miktar(ml)
0-1 ay             6-8                                             30-90
2 ay                 6-7                                             90-150
3 ay                 5-6                                             180-200
4 ay                 4-5                                             180-240
5 ay                 4-5                                              200-240
6-12 ay           4-5                                              210-250

Sütüm yetiyor mu? Bebeğimin kilo alımı nasıl olmalı?

Anne sütünün yeterli olduğunu anlamanın en kolay yolu bebeğin ağırlık kazanımıdır. Bebek ilk doğduğunda ödemi olabilir ve birkaç gün içerisinde 300 gr’a kadar ağırlık kaybı olabilir. Yeni doğan bir bebek 1 hafta-10 gün arasında kilo almaya başlar eğer ilk 20 günde 400-500 gr ağırlık kazanımı olduysa süt yeterlidir. Sonraki aylar için ağırlık kazanımının ilk 6 ay için 800 gr/ay, 6-12 ay için 500 gr/ay olması yeterlidir.

İlk 6 ay bebeğe su verilmeli mi?

İlk 6 ay bebekler sadece anne sütü ya da Formula ile besleneceğinden su ihtiyacını karşılayacaktır. Bu nedenle su tüketimine 6. Aydan sonra başlamak daha sağlıklı olur. Ancak bu aylarda bebeklerin gaz şikayetleri olacağından bebekler için hazırlanan papatya, rezene çayı gibi bitki çayları verilebilir. Bu çaylarla hem sıvı alacak hem uykuya geçişi rahatlayacak hem de gaz şikayetleri azalacaktır.

HiPP Süt formülüne genel bir bakış için tıklayın


Bebeğinizin ayını seçiniz

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.