< 6 Aylık

7 Aylık Bebek Beslenmesi

8 Aylık >
7 Aylık Bebek Beslenmesi

7 Aylık Bebek Beslenmesi

6. ay ile birlikte ek besinlere geçtiniz. Bazı bebekler öğünlerin hepsini yerken bazı bebekler yememiş olabilir. Öğünün tamamını bitirmemiş bebeklerin anneleri bu duruma üzülüyor ve bebeği zorluyor olabilir. Ancak bu durumda paniğe kapılmamak, ısrarcı bir anne olmamak ve bebeğinizin de açlık-tokluk metabolizması olduğu unutmamak gereklidir.vBebeğiniz bu besinlerle yeni tanıştığı için belki bazılarını sevmemiş olabilir, bu süreçte tek tek besinleri öğünden çıkararak yeniden deneyebilirsiniz. Bir süre sonra ise o besini yeniden öğünlerine alabilirsiniz. 7. Ay ile birlikte bebeğiniz kahvaltı ve yoğurt ile tanışıyor.

Bebeklere yoğurt nasıl mayalanır?

Yoğurdu mayalarken günlük süt ile maya olarak da sade probiyotikli yoğurt tercih edilmelidir. Sütü ısıtınız, parmağınızı sütte 7 saniye tutabilecek ısıya gelindiğinde yoğurdu ilave edip, karıştırıp iyice sarınız. Geceden mayalarsanız sabaha yoğurdunuz hazır olacaktır.

Probiyotikler vücut için yararlı mikroorganizmalardır.  Bağırsaktaki yararlı bakterileri artırarak zararlı bakterilerin sayısını azaltırlar. Bebeğinize probiyotikli yoğurt mayalamanız bağırsak ve sindirim sağlığı ve bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine destek olacaktır. Yoğurt tüketimini miktarını en az ½ çay bardağı ya da en fazla 2 çay bardağı olarak ayarlayabilirsiniz.

Kahvaltıya başlarken;

Kahvaltıda: 30 cc mama içerisine;
                      ½ dilim tam buğday ekmeği
                      1 çay kaşığı pastörize tereyağı
                      1 kibrit kutusu beyaz peynir ( 1 gece suda bekletilmiş)
Bütün besinler ezilir.
1 hafta sonra kahvaltısına yumurta sarısı ilave edilir.
Yumurta sarısına geçerken; 1.gün     ¼ yumurta sarısı
                                                   2.gün    2/4 yumurta sarısı
                                                   3.gün    ¾ yumurta sarısı
                                                   4.gün     tam yumurta sarısı
Artık kahvaltıya bir gün yumurta sarısı, diğer gün dövülmüş ½ ceviz ya da 1 tane tuzsuz badem ilave edebilirsiniz.

Örnek Menü-1

Sabah(07.00-08.00)    Tam yumurta sarısı ile kahvaltı
Kuşluk(10.00-10.30)    Meyve Püresi
Öğle    (12.00-13.00)    Sebze çorbası
İkindi (15.00-16.00)    En az ½ çay bardağı, en fazla 2 çay bardağı yoğurt
Akşam (18.00-20.00)     Tahıllı muhallebi
Gece (22.00-23.00)    Anne sütü veya formül mama

Örnek Menü-2

Sabah(07.00-08.00)    Ceviz ya da badem ile kahvaltı
Kuşluk(10.00-10.30)    Meyve Püresi
Öğle    (12.00-13.00)    Sebze çorbası
İkindi (15.00-16.00)    En az ½ çay bardağı, en fazla 2 çay bardağı yoğurt
Akşam (18.00-20.00)     muhallebi(yiyebildiği kadar)
Gece (22.00-23.00)    Anne sütü veya formül mama
Not: Ek besinlerin dışındaki öğünlerde anne sütü veya formül mama miktarında sınırlama yoktur. Bebeğiniz istediği miktarda tüketebilir.

Bebek muhallebisi tarifi

2 çorba kaşığı tam buğday unu
1 tane ceviz içi
150 ml su
1 çay kaşığı pekmez
½ armut ya da ½ elma
Nasıl yapacaksınız?

Elma ya da armudu haşlayın. Cevizi de katarak ezin ve püre haline getirin. Su ve tam buğday karıştırın ve ocakta kaynatın. Muhallebi kıvamına gelmesini bekleyin ve meyve püresi ile karıştırın, içerisine pekmezinizi de katarak bebeğinizde yedirebilirsiniz.

Bebeğime yoğurt mayalarken çiğ süt mü günlük süt mü kullanmalıyım?

Teknolojik kurallara uygun, denetimleri yapılmış günlük süt ile güvenle bebeğinize yoğurt mayalayabilirsiniz. Kaynağını bilmediğiniz sokakta açık ve doğal ürün olarak satılan hiçbir denetimi olmayan ürünleri kullanmak zararlı olabilir. Bu sütlerde birçok bakteri olabileceği için, hayvanın uygun şartlarda yetiştirilmesi, toplanması, toplandığı kapların steril olması, saklanma koşulları gibi faktörler çok önemlidir. Uygun şartlarda olan birçok hayvan çiftliği var ancak sütlerin mikrobiyolojik kaliteleri de dikkate alınmalıdır.

Bebekler için hangi sebzeler ve besinler yasaktır?

Sebze çorbalarınıza mevsim sebzelerini de eklemeye başladınız. Ancak dikkat etmeniz ve yasak olan besinler mevcut. 6 ve 7. ayda çorba yaparken bakla, patlıcan, karnabahar, bezelye, kuru fasülye, nohut, mercimek, domatesten kaçınılmalıdır.

 

HiPP ek gıda seçenekleri için tıklayın!

Bebeğinizin ayını seçiniz

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.