< 7 Aylık

8 Aylık Bebek Beslenmesi

9 Aylık >
8 Aylık Bebek Beslenmesi

8 Aylık Bebek Beslenmesi

8. ay beslenmesi büyük çocuk beslenmesine geçiş dönemidir. Bu aydan itibaren artık bebeklerimize evde yaptığımız yemekleri tuzsuz ve acısız yapmak kaydıyla verebiliriz. Ancak patlıcan, bakla ve bamya yemekleri yasaklıdır. Ancak ilk denemelerimizde ufak porsiyonlar şeklinde verirsek bebeğimizin alerjisi olup olmadığını da anlayabiliriz.

 

8. ayda günlük beslenmeye hangi besinler eklenmelidir?

8.aydan itibaren artık balığa başlanabilir. Balık; biyolojik değeri yüksek protein kaynağı olmasının yanı sıra A, K ve B grubu vitaminleri, fosfor ve çinko kaynağıdır. Ancak derin dip balıkları, yüksek ağır metal yükü olabileceğinden verilmemelidir. Haftada 1-2 kez verilen balık bebeğimizin gelişimi açısından gerekli Omega-3 ihtiyacını giderecektir. Omega-3 yağ asitleri bebeklerin nöro-motor gelişimi için önemlidir. Balık aynı zamanda alerjiye neden olabileceğinden az miktarlarda başlanıp yavaş yavaş artırarak yedirilmelidir. Bu süreçte alerji olup olmadığı da anlaşılmış olacaktır.

Örnek Menü-1:

Sabah (07.00-08.00)    Kahvaltı
Kuşluk (10.00-10.30)    Meyve Püresi (en az ½ en fazla 1,5 meyve)
Öğle    (12.00-13.00)    Sebzeli balık çorbası (2 su bardağı ile yapılmış, yiyebildiği kadar)
İkindi    (15.00-16.00)    En az ½ çay bardağı, en fazla 2 çay bardağı yoğurt
Akşam (18.00-20.00)     Tam buğday unu ile muhallebi (7. Ayda yazan tarife göre yiyebildiği kadar)
Gece   (22.00-23.00)    Anne sütü veya formül mama

Örnek Menü-1:

Sabah  (07.00-08.00)    Kahvaltı
Kuşluk (10.00-10.30)    Meyve Püresi (en az ½ en fazla 1,5 meyve)
Öğle    (12.00-13.00)    Kıymalı bebek püresi
İkindi   (15.00-16.00)    En az ½ çay bardağı, en fazla 2 çay bardağı yoğurt
Akşam (18.00-20.00)     Tam buğday unu ile muhallebi (7. Ayda yazan tarife göre yiyebildiği kadar)
Gece   (22.00-23.00)    Anne sütü veya formül mama

Sebzeli balık çorbası

2 yemek kaşığı kadar balık (sarıkaya, çinko, lüfer, çupra, levrek ve daha sonraki aylarda Norveç somon olanları tercih edilmeli)
¼ havuç
¼ patates
Az miktarda kereviz rendesi
1 yemek kaşığı tam buğday unu
2 su bardağı su
1 orta boy soğan
¼ bağ maydanoz
1 tatlı kaşığı zeytinyağı


Nasıl hazırlayacaksınız?

Balığınızı soğan ile birlikte haşlayın. Balığınız piştikten sonra süzün ve kılçıklarını dikkatlice temizleyin. Süzülen suyun içerisine 1 yemek kaşığı tam buğday unu, patatesleri ve havuçları küp küp doğrayarak ilave edin ve haşlayın. Ardından kereviz rendesini ekleyin. Malzemeler pişmeye yakın ayıkladığınız balığı ve ince kıyılmış maydanozları ekleyin. Ocaktan indirmeye yakın 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ilave edin.


Bebekliğinde aşırı konak, atopik dermatit (egzaması) olan, anne-babası ve kardeşleri alerjik olan çocuklarda balık tüketiminin 1 yaşa kadar bekletilmesi önerilir! 

Kıymalı bebek püresi:

2 yemek kaşığı 2 kez çekilmiş dana kıyma
½ tatlı patates
½ tane kabak
2 yaprak ıspanak
1 tatlı kaşığı zeytinyağı


Nasıl hazırlayacaksınız?

Patates ve kıyma birlikte haşlanır ardından kabak ve ıspanak eklenir. Ocaktan indirildikten sonra 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı ilave edilir. Blenderdan geçirilerek püre haline getirilir.

Ek besinlere erken başlamanın zararları nelerdir?

  • Anne sütü alan bebeklerde anne sütünün verimini ve miktarını azaltabilir.
  • Sindirim sistemini zorlayacağından ishal ve enfeksiyon riski artar.
  • Anne sütü içerisindeki demir, çinko gibi bileşenleri etkileyeceğinden, bu minerallerin emilimi azalabilir.

Ek besinlere geç başlamanın zararları nelerdir?

  • Bebeğin çiğneme ve yutma işlevlerinde aksaklıklar görülebilir.
  • Bebeğin büyümesinde ve gelişmesinde yavaşlama gibi sorunlar yaşanabilir.

HiPP ek gıda seçenekleri için tıklayın!

Bebeğinizin ayını seçiniz

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.