/ / / Yaz tatillerinde genital enfeksiyonlar açısından dikkat edilmesi önerilen 6 kural!
anneyseneditor

Yaz tatillerinde genital enfeksiyonlar açısından dikkat edilmesi önerilen 6 kural!

14.07.2016 |
Yaz tatillerinde genital enfeksiyonlar açısından dikkat edilmesi önerilen 6 kural!

Deniz, havuz ve güneşin başrolde olduğu yaz tatilleri kadınlarda idrar yolu enfeksiyonu açısından riskler taşımaktadır. Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, kadınların yaz tatili dönüşünde kadın doğum uzmanlarını ziyaret etmesi gerektiğine değinerek dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

1. Hijyeninden emin olduğunuz sularda yüzün!
Eğer havuzda yüzecekseniz bakımı yapılan temiz havuzlarda yüzün. Havuzların hijyeni için kullanılan kimyasallar cilt yolu ile emildiğinden havuzda uzun süre kalınmamalı ve havuzdan çıktıktan hemen sonra duş alınmalıdır.

2. Islak mayo ile güneşlenmeyin!
Islak mayo ile güneşlenmek; genital bölgede akıntı ve kaşıntı gibi şikayetlerin görülmesine neden olabilir, mantar ve idrar yolu enfeksiyonlarına yol açabilir. Hamilelikte genital bölge sorunları riski daha fazla olduğundan özellikle gebelikte, ıslak mayo ile durmamak gerekir. Tüm kadınların yanında mutlaka bir- iki adet yedek mayo bulundurması önerilir.

3. İdrar yolu enfeksiyonu söz konusu ise hemen tedaviye başlayın!
Kadınlarda idrar yolunun kısa olması ıslak mayo ile kalındığında mantar ve/veya idrar yolu enfeksiyonları riskinin daha fazla olmasına neden olur. Genital enfeksiyon söz konusu ise tedavi geç kalınmadan yapılmalıdır. İdrar enfeksiyonu tedavisinin hemen yapılmaması böbreklere yayılmasına ve dolayısı ile ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Vajinada yanma, akıntı, kaşıntı ve/veya kötü koku söz konusu ise en kısa sürede kadın hastalıkları doktoruna muayene olunmalıdır.

4. Hamileyseniz tek başına yüzmeyin!
Suyun iyileştirici etkisi hamilelerin bedenlerindeki gerginliğin azalması, onları rahatlatması, alınan kilolar nedeniyle oluşan bel ve sırt ağrılarının azaltılması açısından oldukça faydalıdır. Ancak hamilelikte magnezyum ihtiyacı artar ve bacaklarda kramplara neden olabilir. Bu sebeple hamilelerin yalnız yüzmemelerinde fayda vardır.

5. İç çamaşırı ve kıyafet seçiminize özen gösterin!
Özellikle yaz alarında sentetik değil pamuklu iç çamaşırı giyilmesi ve iç çamaşırının her gün değiştirilmesi, dar elbiseler ve pantolonlar yerine pamuklu ve açık renkli kıyafetlerin kullanması önerilir.  

6. Genital bölgede kozmetik ürünlerin kullanımına dikkat edin!
Yararlı bakterilerin yok olmaması için vajinanın içinin yıkanması, deodorant, parfüm veya pudra gibi ürünlerin kullanılması önerilmemektedir.

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.