/ / Sünnet ne zaman yaptırılmalı?
anneyseneditor

Sünnet ne zaman yaptırılmalı?

01.08.2016 |
Sünnet ne zaman yaptırılmalı?

Sünnet yaşı hakkında birbirinden farklı görüşler bulunsa da uzmanlar, çocukların henüz soyut düşünme yeteneğinin gelişmediği dönemlerde sünnet edilmelerinin daha az tramva etkisi oluşturacağını düşünüyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Çocuk Ergen Psikoloğu Özge Özkan, çocuklarda sünnet psikolojisi ve yaşı hakkında bilgiler verdi.

Yapılan araştırmalar sonucunda sünnetin 7 yaş öncesinde ve doğumdan sonraki ilk üç yıl içerisinde yapılması önerilmektedir. Özellikle soyut düşünme yeteneğinin henüz gelişmediği ve okul arkadaşı etkileşiminin başlamadığı dönemler sünnetin çocuk üzerindeki travma etkisini azaltmaktadır.

Okula giden ve gitmeyen çocukların sünnet tepkileri birbirinden oldukça farklıdır. Okulda anlatılan sünnet hikayelerinin çocukları korkutmada payı büyüktür ve sünnetin çocuklarda çok ya da az psikolojik bir tramvaya yol açtığı bilinmelidir. Bu sebeple sünnet için bebeklik döneminin tercih edilmesi çocuğun psikolojik açıdan etkilenme riskini azaltır.

Çocuğu korkutacak, onu kaygılandıracak detayların kontrol altına alınarak sünnetin çocuk için travmatik olmaktan çıkarılması için ailelerin dikkat etmesi gereken hususlar vardır.

Ailelere sünnet öncesi ve sonrası için 5 öneri!

1. Penis konusunda olumlu da olumsuz da şakalar yapmayın.
2. Sünneti normal bir doktor kontrolü gibi sunun. Çocuğunuzun cinsel organını kaybetme ve penisin kesilecek olması endişesi yaşamaması için mümkünse sünnet kelimesini kullanmayın.
3. Sünneti geleneksel olarak törenle kutlayacaksanız bunu çocuğunuza “ilk dişin çıktığında yaptığımız gibi bir kutlama yapacağız” veya benzer bir şeklinde anlatın.
4. Çocuğunuz, sünnet operasyonu sonrasında rahatsızlık veya acı duyarsa acının kısa bir zamanda geçeceğini söyleyin ve onu doğru şekilde teselli edin.
5. Sünnet sonrası bakımına dikkat edin.

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

dominik benim oğlum 20 aylık 3 gün önce yaptırdım,hiçbir sorun olmadı çok şükür iyileşiyoruz,keşke daha erken yaptırsaymışım hareketli bir çoçuk olduğu için yürümesi paytak paytak. . . Beğen Şikayet Et

bsen benim oğlum 9 aylıkken oldu mecburi sünnet hiç bir skıntıda yaşanmadıK keşke daha erken yaptırsaymışım dedim tavsiye ederim iyi günler :) Beğen Şikayet Et

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.