/ / / / Siz de yemeyen bebek annelerinden misiniz?
anneyseneditor

Siz de yemeyen bebek annelerinden misiniz?

27.07.2016 |
Siz de yemeyen bebek annelerinden misiniz?

Bebek beslenmesi pek çok annenin üzerinde en çok durduğu ve endişelendiği konulardan biridir, hele de bebeğiniz iştahsız bir bebekse….

Medicana Bahçelievler Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Alper Özkılıç, 0-2 yaş bebek beslenmesi konusunda annelere 10 maddede bilgiler verdi.

Dış dünyaya ilgisi artan bebekler besin maddelerine karşı da ilgi göstermeye başlar, yetişkinlerin yediklerine dikkat eder. Bu dönemde bebeğin dama zevkinin artması için besin maddelerine dokunması, besinleri ayrı ayrı ağzına götürmesi ve besinlerin tadına bakması önemlidir.

1. Bebeğinize yiyecekleri bulamaç olarak değil hafif pütürlü olarak ve tek tek verin. Böylelikle bebeğiniz pütürlü yiyeceklere kolayca alışacak değişik yiyecekleri keşfederek yemekten keyif almaya başlayacaktır.
2. İştah probleminin temelini tüm yiyecekler karıştıralarak hazırlanan bulamaçlar ve katı gıdalara geçişte yapılan zorlamalar oluşturmaktadır. Bebeğinizi asla zorlamayın!
3. Bebeğinize yemek yeme alışkanlığı kazandırırken sabırlı olun. Başlangıçta bebeğiniz yiyeceklerden bir çay kaşığı kadar deneyecek bazen de reddedecektir. Bunu kabul edin. Aksi halde stresiniz ve kaygılarınız bebeğinizi de etkiler.
4. Bebeğinize zaman tanıyın.
5. Bebeğinizi yedirirken kirlenmeye hazırlıklı olun.
6. Bebeğiniz bazen az bazen de daha fazla yiyebilir. Bebeğinizin her zaman aynı miktarlarda yememesi sizi endişelendirmesin.
7. Bebek beslenmesinde sorun olarak karşımıza çıkan bazı süreçlerin geçişin doğal parçası olduğunu unutmayın.
8. Bebeğinizin kendi kendisini besleyebilmesi için cesaretlendirici olun. Bu şekilde daha az besleneceğini düşünmeyin.
9. Bebeğinizi farklı tadlardaki besinleri sunmaya devam edin. Yemek istemediğinde ısrar etmeyip daha sonra değişik seçenekleri sunmaya devam edin. Bir yemeği yemediğinde hemen ayrı bir seçeneğe geçmeyin. Acıkmasına ve yemeği kendisinin talep etmesine izin verin.
10. Bir yaşına gelen bir bebek evde pişen her yemeği yiyebilir duruma gelir. Onunla birlikte yemeğe oturmanız hem ailenin bir arada olabileceği zaman yaratılabilmesi için önemlidir hem de bebeğinizin yetişkinlere bakarak kendi kendine yemek yemeğe başlaması konusunda iyi bir deneyimdir.

Unutmayın ki yetersiz beslenme malnütrisyon ve çeşitli hastalıklara yol açarken aşırı beslenme de diyabet ve obezite riskini yükseltir. Bu nedenle çocukların hem dengeli hem de yeterli beslenmesine özen gösterilmeli, çocuklar hazır meyve suları, gofret, cips ve çikolata gibi abur cuburlardan uzat tutulmalıdır.

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.