/ / / / Sınavda başarı için kahvaltı şart!
anneyseneditor

Sınavda başarı için kahvaltı şart!

03.10.2013 |
Sınavda başarı için kahvaltı şart!

Okula giden çocukların yüzde 10'u kahvaltı etmiyor. Oysa güne kahvaltı ile başlamak hem büyüyen vücut hem de beyin için son derece gerekli! Beyin iyi çalışmak için glukoza ihtiyaç duyar ve yeterli glukozu almadığında anlamakta gecikir, hatırlama kapasitesi azalır.

Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Pınar Boncuk Dayanıklı güne kahvaltıyla başlamanın gerekliliği konusunda anne ve babaları uyardı.


Çocuklarda kahvaltı alışkanlığının yararları
 • Sağlıklı olmayı sağlar: Kahvaltıda yenen tam tahıllı ekmek, yulaf vb. tahıllar liflerin, zeytin ve yumurta ise proteinin ve yararlı yağların vücuda alınması açısından son derece faydalıdır.

 • Şişmanlığı önler: Kahvaltı yapılmadığında gün içinde atıştırılan kalorisi yüksek besinler daha fazla kilo aldırır. Şişmanlığı önlemek için kahvaltı yapmak önemlidir.

 • Başarıyı getirir: Kahvaltı çocukların okul başarısını, konsantrasyonlarını ve enerjileri artırır. Öğrenme ve sınavda başarı için kahvaltı mutlaka gereklidir.Kahvaltıda çocuklar ne yemeli?
 • Yumurta, süt ve peynirden oluşan bir kahvaltı hem protein hem de kalsiyum ihtiyacını karşılar.

 • Kalsiyum depolama ve kemiklerin kalınlaşması ergenlik çağlarında başlar ve 20’li yaşlara dek devam eder.

 • Yumurtada bulunan D vitamini çok sınırlı besinde vardır. Güneş ışını alma imkanının az olduğu kış aylarında yumurta tüketmek çok önemlidir çünkü D vitamini kalsiyum emilimini artırır. Anti kanser özelliğe ve bağışıklığa olumlu katkı sağlar.

 • Kahvaltıda lif içermesi bakımından tam tahıllı ekmekler, yulaf, kinoa gibi tahıllar tercih edilmelidir. Çünkü tahıllar içerdikleri lifler sayesinde, yüksek glisemik indekse sahip yani kan şekerini yükseltip 2 saatte düşüren, mısır, pirinç, kakaolu tatlandırılmış tahıl gevreklerinin aksine, şekeri yavaşça yükseltir ve bir sonraki öğüne kadar ihtiyaç duyulan tüm enerjiyi sağlar.

 • Kan şekeri düzeyinin aniden düşmesi ruh halini bozar ve odaklanma gücünü azaltır.

 • Badem, ceviz, fındık, taze meyve, kuru meyve, zeytin de kahvaltıda yenilebilecek diğer faydalı besinlerdir.Çocuklara kahvaltı etmeleri için zaman nasıl yaratılır?
 • Çocuğunuzun geceleri daha erken uyumasını ve kahvaltı etmek üzere daha erken uyanmasını sağlayın.

 • Kahvaltıyı öncelik haline getirin, mümkünse kahvaltıya tüm aile beraber oturun.

 • Kahvaltı için evde zaman yaratmak mümkün değilse yolda yenebilecek; yoğurt ve kuru meyve, tam tahıllı peynirli veya yumurtalı veya domatesli sandviç, meyve ve sütten oluşan pratik bir kahvaltı hazırlayın.

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.