/ / Oyun oynama hakkı, çocuğun en önemli haklarından biridir!
anneyseneditor

Oyun oynama hakkı, çocuğun en önemli haklarından biridir!

20.11.2016 |
Oyun oynama hakkı, çocuğun en önemli haklarından biridir!

Balıkların yüzmesi ve kuşların uçması gibi çocuk için doğal ve vazgeçilmez olan oyun oynamaktır. Çocuk, gelişimin vazgeçilmez bir parçası olan oyun yoluyla kendini geliştirir.

Geleceğimizin teminatı çocuklarımızdır ve onların sağlıklı büyüyebilmeleri için aileden başlayarak tüm kurumların çocuk haklarını desteklemesi önemlidir.

Okan Üniversitesi Hastanesi Oyun Terapisti Psikolog Emel Güler, Dünya Çocuk Hakları Günü nedeniyle, çocuğun oyun oynama hakkı ile ilgili bilgiler verdi.

Çocuklarımızın sağlıklı, zihinsel, fiziksel, sosyal, psikolojik ve ahlaki gelişimleri için her türlü imkanın sağlanması son derece önemlidir. Bir çocuğun hayatının en merkezi noktasının oyun olduğu son birkaç yüzyıldır kabul edilmiştir.

Çocuğun doğal süreci olan oyun oynama hakkı, dünyada ilk kez, çocuğa özgü birçok hakla beraber 20 Kasım 1989 yılında kabul edilen Dünya Çocuk Hakları Sözleşmesiyle güvence altına alınmıştır. Çocuk Hakları Sözleşmesi çocukların çocuk olmalarından doğan haklarının tanınması sağlar.

Seçtiği oyuncak çocuğun ifade şeklidir!

Özellikle küçük çocuklarda sözcük kullanımı henüz yeterli değildir. Bu sebeple, seçtiği oyuncak çocuğun ifade şeklidir.

Çocuk oyun sayesinde ruhunu özgürce yansıtır.

Çocuk yaşadıklarını oyuncak seçimi ile ve oyun sırasında aktarır.

Kendi doğasına rağmen oyunun bilinçli ya da bilinçsiz mutlaka bir amacı bulunur.

Çocukların oyun ile büyümesi gerekir ve tüm yetişkinlerin bunu her zaman hatırlaması gerekir.

 

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.