/ / Miyomlar gebeliğe engel olur mu?
anneyseneditor

Miyomlar gebeliğe engel olur mu?

09.08.2016 |
Miyomlar gebeliğe engel olur mu?

Kadın Hastalıkları ve Doğum & Tüp Bebek Uzmanı Dr. Fatih Öğüç miyomların gebeliğe engel olup olmadığı konusunda bilgiler verdi.

Miyomların gebe olmaya engel teşkil ettiği bilimsel olarak kesinlik kazanmamıştır. Ancak çeşitli durumlarda; miyomların yerleştiği alan, miyomların sayısı ve büyüklüğü gebeliğe engel teşkil edebilir. Kısırlık sorunu yaşayan kadınların yaklaşık olarak %20-40 oranında miyom sorunu olduğu bilinmektedir. Bununla beraber, miyomların rahim içine yerleşmesi durumunda cerrahi olarak çıkarılması, hamile kalma oranlarını artırmaktadır.  

Miyom ya da miyomları olan ve gebe kalmakta zorluk çeken kadınların, miyomun büyüklüğü, yerleşme yeri ve sayısı gebelik oranlarını etkileyen en önemli faktörlerdir.

Miyomlar, direkt olarak gebe kalamamaya yol açmasa da rahim kasılmasını bozabilir ve spermlerin hareketlerini engelleyebilir. Bu sebeple de gebe kalmak zorlaşabilir.

Bkz: http://www.fatihoguc.com/miyomlar-gebelige-engel-midir

Miyomlar hamileliğe engel oluyor mu?

 • Yerleşim yeri rahim içi olan miyomların, hamileliğe engel olabileceği bilinmektedir.
 • Rahim kas tabakaları içerisinde bulunan miyomların ise hamile kalamamada etken olabileceği de söz konusudur.
 • Ancak rahim duvarı dışındaki miyomların hamile kalma ile ilgili ilişkisi mevcut değildir.
 • Miyom, rahim kası dışında herhangi bir alanda da kalabilir.
 • Bununla beraber tüplerin rahme doğru açılan konumunda bulunduklarında tüplerin tıkanmasına sebep olabilirler. Bu durumda tek tüp tıkandığı için doğal yollardan gebelik şansı mevcuttur.


Miyom çıkarma sonrası düşük riski azalıyor mu?
Miyomlar, hamile kadınlarda düşük riskini artırabilir. Miyom çıkarma operasyonundan önce düşük riski %40 iken, miyomlar çıkarıldıktan sonra düşük riski %20’ye kadar düşebilir.

Miyomlar erken doğuma yol açar mı?

 • Miyomlar gebeliğin ilk 3 ayında erken doğum ya da düşük riskine yol açabilir. Bu risk; miyomların yerleşim alanları, sayıları ve büyüklükleri ile doğrudan ilişkilidir. Miyomlar, çeşitli durumlarda plasentanın yani bebeğin eşinin kanlanmasını olumsuz etkileyebilir. Bu gibi durumlarda da çeşitli sorunlar meydana gelebilir. Ek olarak hamilelik boyunca, miyomlar büyüme eğiliminde olabilir.
 • Şayet miyom, plasentanın altına yerleşmiş ise bebeğin eşinde yani plasentada ayrılma söz konusu olabilir. Rahmin alt konumuna yerleşmiş olan miyom ise doğumu engelleyebilir, bu sebeple de sezaryen yapılması gerekebilir. Miyomların büyük olması, hamilelikten önce miyom ameliyatı olmayı gerektirebilir. Bu aşamada yarar-zarar oranları tartışılmalıdır.
 • Erken doğum, makat geliş, sezaryen, kanama ve doğum sırasında rahmin alınması riskleri meydana gelebilir. Bu aşamada daha nadir olarak; rahim içi gelişme sorunu, bebeğin eşi ile ilgili sorunlar, ilk 3 ayda kanama riski, erken doğum, zor doğum gibi riskler de meydana gelebilir.


Miyomlar nasıl ve hangi mekanizmalarla gebe kalmaya engel olabilir?

 • Miyomlar rahim ağzının şeklini bozabilir ve bu da sperm geçişini engelleyebilir. Bu sebeple de gebelik oluşması zorlaşabilir.
 • Rahim içinde hamileliğin yerleştiği alanın büyümesi ya da şekil itibari ile bozulması söz konusu olabilir. Bu da spermin hareketliliğini bozabilir, hamileliğin rahim içine yerleşimi zorlaşabilir.
 • Tüplere yerleşmiş olan miyomlar tüplerin tıkanmasına yol açabilir.
 • Tüpler ve yumurtalık arasında anatomi, miyomlar sebebiyle bozulabilir. Bu da yumurtanın yakalanmasını ve tüplerde ilerlemesini zorlaştırabilir.
 • Miyomlar, rahim iç tabakasının kanlanmasını olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple de gebelik rahim içine yerleşemeyebilir.
 • Miyomlar, rahim iç boşluğunda (endometrial kavite) bir inflamasyona neden olabilir.


İnfertilite (kısırlık) hastalarında var olan miyomlar tedavi gerektirir mi?

 • Bu durumda rutin olarak tedavi uygulanması gerekmez. Her hastanın tıbbi öyküsü, fiziksel ve genetik yapısı farklı olduğundan hastanın durumuna göre tedaviye karar verilir. Bunun dışında kısırlık sorunu olan hastalarda submikoz miyomların çıkartılması gerekebilir. Rahim dış yüzeyine doğru büyüyen miyomlar, gebeliğe engel teşkil etmedikleri için tedavi edilmeleri gerekmez.
 • Rahim iç duvarının iç bölümünde büyüme gösteren miyomların ise tedavi edilmesi gerekir. İnfertilite (kısırlık) problemi olan ve miyom tespit edilen hastalarda her zaman ameliyat planlanmaz. Ameliyatın karın içi yapışıklıklarına yol açma riski mevcuttur. Bu sebeple tedaviye hastanın durumuna göre karar verilir.

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.