/ / Kime tüp bebek, kime aşılama yapılabilir?
ProfDrBulentTiras

Kime tüp bebek, kime aşılama yapılabilir?

12.05.2016 |
Kime tüp bebek, kime aşılama yapılabilir?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Tıraş tüp bebek ve aşılama yöntemleri hakkında bilgiler verdi.

Kime aşılama, kime tüp bebek?

Yaşam koşullarının değişmesi, çevre kirliliği ve diğer stres faktörleri kadınların anne olmasını zorlaştıran etkenlerdir. Ayrıca; anne olma yaşının ilerlemesi, dış faktörlerin gittikçe olumsuz olması kısırlığın daha yaygın bir sebep olmasına yol açıyor.

Tüp bebek tedavisi, günümüzde en yaygın uygulanan kısırlık tedavi yöntemidir. Ancak şartlar uygun ise, aşılama gibi yöntemlere de başvurulabilir.

Yaş ve evlilik süresinin önemi

Yapılacak olan yardımcı üreme yöntemlerine;

  • Kısırlık süresi,
  • Kısırlık sorunu ve
  • Anne adayının yaşına göre karar verilir.

İlk olarak çiftlere gerekli muayeneler ve tetkikler yapılır. Şayet herhangi bir sorun mevcut değilse yumurtlama takibi yapılarak zamanlanmış ilişki önerilir. Ardından adetin 2. ya da 3. günü muayene gerçekleşir ve ilaç tedavisine başlanır. Bu sayede yumurta gelişimi desteklenir. Yumurtalar istenen büyüklüğe ulaştığında çatlatma iğnesi uygulanır ve 24. ve 48. saatlerde ilişkiye girilmesi tavsiye edilir. Şayet bu durumda gebelik gerçekleşmez ise aşılama tedavisine başlanır.

Kadına ait herhangi ciddi bir sorun söz konusu değilse, önemli olan sperm hareketliliğidir. Bu durumda sperm sayısı yeterli ise aşılama tedavisine başvurulabilir.

Kimlere aşılama yapılmaktadır?

•       Ejakülasyon (boşalma) sorunu olan erkeklerde,

•       Şeker hastalığı, multiple sclerosis, travma, retrograd ejakülasyon (idrar torbasına spermlerin boşalması hastalığı), mesane boynu operasyonlarında,

•       Sperm parametrelerindeki minimal patolojilerde

•       Polikistik over sendromunda

•       Hafif endometriozis olgularında

•       Sebebi açıklanamayan infertilitede

Tüp bebek tedavisi kimlere uygulanır?

•       Açıklanamayan kısırlık durumunda

•       Tüplerin her ikisinin de tıkalı olması durumunda

•       Yumurtlama bozuklukları, ileri derece polikistik over sendromu durumunda

•       Endometriyozis hastalığı, endometriyoma (çikolata kistleri) durumunda

•       Sperm kalite bozuklukları, azospermide

•       Servikal etken tespit edildiğinde

•       İmmunolojik etkenler söz konusu ise uygulanır.

Tedavi için hangi yöntemin kullanılacağı tamamen anne adayının yaşına ve kısırlık sorununa göre belirlenmektedir. Çeşitli durumlarda ilk olarak aşılama yöntemine başvurulabilir. Aşılama yönteminin başarı oranı, tüp bebek tedavisinden daha düşüktür ancak maliyet olarak daha ulaşılabilir ve uygulama açısından daha pratik olduğundan ilk seçenek olarak tercih edilebilir. Şayet 3 aşılama yönteminde başarı elde edilememiş ise tüp bebek yöntemlerine başvurulabilir.

 

Kaynak: http://www.bulenttiras.com/kime-asilama-kime-tup-bebek-yapilmali

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.