/ / Kardeş olmak...
anneyseneditor

Kardeş olmak...

08.09.2016 |
Kardeş olmak...

“Beşikte Durduğu Gibi Durmuyor” adında amatör bir annenin itirafları kitabı ve “En Sevdiğim Renk”, “Köfte Parmak”, “Bebek Olmaya Karar Verdim”, “Ben Büyüyünce Aşık Olacağım”, “Yağmurun da Tadı Var” adlarında yetişkinleri şaşırtan sorular üreten parlak fikirli çocuklara özel 5 hikaye kitabı yazarı Dicle Keskinoğlu; kardeşlik müessesinin önemini anlatıyor:

Dünya üzerindeki bütün gerçek ve öz kardeşler, aynı babanın çözüm ortaklığında, aynı annenin rahminde büyüyüp gelişse de, bazı çeşitleri mevcut. Mesela ikizler, üçüzler var. Arasında çok fazla yaş farkı olan kardeşler var. Birbiriyle inanılmaz iyi anlaşan, katiyen geçinemeyen ve maalesef birbiriyle küs kardeşler var. Anlayacağınız, kardeşlerin bile kendi arasında kategorileri var. Aralarındaki ilişkiye göre farklı gruplarda toplanan kardeşler, genelde yetişkinler. Evden uzaklaşınca, araya eller girince, geldikleri noktayı unutuyorlar. Başlangıçtaki saf ve müthiş doğal bağı görmezden geliyorlar. Maalesef çoğu zaman, dünya üzerinde anne baba ve bebek üçlüsünden sonraki en nadide ilişki olan kardeşliğe gerekli özeni göstermiyorlar. Araya mesafe, zaman ve dolayısıyla soğukluk sokuyorlar.

Karındaşlık işin yüzde biri

İki çocuk annesi olduğumdan beri hayatımda görmediğim ve yaşamadığım pek çok şeyi deneyimledim. Anneliğin en güzel taraflarından birisi de bu; keşif. Bir adet kaşif oldum çıktım. Bundan beş buçuk yıl önceki halime öğrendiklerimi anlatma fırsatım olsa, kesinlikle inanmazdı. Ama ben biliyorum. Bilmekten en gurur duyduğum şey ise; kardeşlik müessesinin önemi. Kelimenin kökeninin sadece karındaş olması ne garip!  Aslında aynı karından çıkıp gelmek, işin sadece yüzde biri. Aralarında 23 ay olan kızlarımın ilişkisine her baktığımda, kardeşlik müessesine duyduğum saygı artıyor. “Her kardeş böyle mi büyüdü?” diyorum. Her biri, bunca şey paylaştı mı, birlikte korkup, birlikte ağladı mı, birlikte mutlu olup, birazcık ayrı kaldı mı oturup ağladı mı. Ya da birbirlerinin arkasından iş çevirmek pahasına dahi olsa, birbirlerini bu kadar yoğun düşündü mü? Birbirlerinin hareketlerini gözlemledi, birbirine benzemeye ya da ayrışmaya bu kadar özen gösterdi mi? Kızlarımın ikisinin de hayatında, anne ve babasından sonra, birbirleri var. Gün içinde en çok birbirlerinin adlarını telaffuz ediyorlar. Allah ayırmasın; birkaç gün alıp farklı yerlere koysanız sanki barınamazlar. Elleri ayakları birbirine karışır, kolları kanatları kırılır, içleri sıkılır, süngüleri düşer. Çünkü onlar kardeşler; gerektiğinde birbirine kısa süreli düşman, gerektiğinde anneye karşı ortak, her şeyden önce dostlar. Size bir şey söyleyeyim mi; bir arkadaşa bile ihtiyaçları yok. Onlar aynı zamanda birer yoldaş, arkadaş ve başa dönecek olursak karındaşlar.

Herkese en az bir tane şart!

Ben daima, insanların büyüme yolunda bazı değerlerini yere düşürdüğünü, dönüp baktığında ya hatırlayamadığını ya da eğilip yerden almak için geciktiğini ve bulamadığını düşünürüm. Bence birçok kardeş için kardeşlik böyle bir şey. Birbiriyle en geçimsiz kardeş bile, birlikte öyle badireler atlattı ki, unutulması işten bile değil. Anne babalarının sıkıntılarını birlikte sırtladı, üzüntülerini birlikte paylaştı, sevinçlerini el ele kutladı. Birlikte aynı yatakta aynı yastıkta uyudu, aynı sütü içti, aynı tuvalete tuvaletini yaptı, aynı doktorda aşı sırasını beklerken ağladı. Bazen annesi büyüğe kızdığında küçüğün, küçüğe kızdığında büyüğün içi acıdı. İşte tüm bunları gördükçe, yitip gitmiş, kaybedilmiş ya da kaybettirilmiş kardeşliklere o kadar üzülüyorum ki. Araya giren maddi, manevi, ikincil, üçüncül, mantıklı ve mantıksız bir sürü konu başlığını, o güne gelene kadar paylaşılanlara ihanet olarak görüyorum. Ve elbette, her insanın en az bir kardeşi olması gerektiğini düşünüyorum. Kardeşlerin sadece karındaş değil aslında hayattaş ve kaderdaş olduklarını unutmamalarını temenni ediyorum!

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

sirinsoprano Benim kızlarımın arası da 17,5 ay.büyük kızım aralık ayında 3 yaşını bitirecek( henüz sözde büyük yani) kıskançlığımız tabi ki var(olmasa garip olurdu zaten) kardeşine ufak çaplı zarar vermeleri de var.küçük kızım 2,5 yaşına geldiğinde birlikte oynamaya başlarlar diyo görüp bilener.gözüm arkada kalmadan ikisini başbaşa odalarında bırakabileceğim günler gelecek mi gerçekten!kızlarım,canlarım;hem en büyük sorumluluklarım,hem en büyük yardımcılarım mı olacaklar gerçekten;birbirlerinin oyun arkadaşı,can yoldaşı olarak?yaşanılan,göze alınan hertürlü zorluğa değecek mi gerçekten,sizi el ele yürürken,birlikte koşup oynarken görmek?bu soruların cevabını biliyorum aslında ama hala zor zamanlardayız.görmeden de inanamıyorum☺️ iyi ki var benim prenseslerim❤️💞💙 Beğen Şikayet Et

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.