/ / / Hangi eğlenceli oyunlar çocuğunuzun beyin gelişimini destekler?
EbruSidar

Hangi eğlenceli oyunlar çocuğunuzun beyin gelişimini destekler?

27.10.2016 |
Hangi eğlenceli oyunlar çocuğunuzun beyin gelişimini destekler?

Duyu Bütünleme Terapisi Uzmanı ve Fizyoterapist Ebru Sidar, oyunlarla çocuğun beyin gelişimini destekleme konusunda ailelere bilgiler verdi.

Daha önce de sık sık bahsettiğim üzere; çocuk oyunla gelişir. Oyun, çocuğun sinir sistemini geliştirmenin en etkili ve kestirme yoludur. Ancak, çocuğunun yaşı kaç olursa olsun birçok ebeveynin ortak problemi; çocuğuyla oynayacak oyunları bulma ve onu doğru oyuna yönlendirme konularında zorlanması ve zamanla yaratıcı fikirler üretmeye çalışmaktan yorulmasıdır.

Bazı uzmanlar anne babalara, çocuklarının gelişimi için masa başında uzun uzun oturup dikkat geliştirici etkinlikler yaptırmalarını önerse de çocuğu o masada 5 dk daha tutabilmek için ne eziyetler çekildiğini bütün anne babalar bilir.

Güzel haber şu ki; aslında ebeveynler, çocuklarının davranış, öğrenme, dikkat gibi becerilerini geliştirmek için o sıkıcı etkinliklere mahkum değiller.

Zihinsel fonksiyonların gelişimini en güzel destekleyen ve hatta tedavi edici bir yöntem olan duyusal bütünleme aktiviteleri, hem eğlenceli oluşuyla çocukların aktif katılımını sağlarken hem de anne babalar olarak çok istediğimiz gibi birçok farklı alanda çocuk gelişimine inanılmaz destek olmaktadır.

Soğuyan havaya inat evde ya da sokakta rahatlıkla uygulayabileceğiniz birçok farklı aktiviteyi yazımın devamında bulabilirsiniz. Sizin de fark edeceğiniz gibi bu aktivitelerin neredeyse tamamı çocukların isteyerek katılacağı, sevdiği, hatta ihtiyaç duyduğu uyaranları içeren aktiviteler.

Bu duyu bütünleme aktivitelerini uzun uzun ve ayrıntılarıyla yazmayacağım çünkü internette ve kitaplarda zaten hali hazırda yüzlerce örnek bulabilirsiniz. Amacım; bulacağınız bu aktiviteler içerisinden çocuğunuza uygun olanları seçerken, sinir sistemini en güzel destekleyenleri tanıma ve diğerlerini eleme şansınız olmasını sağlamak.

Aşağıda kısa örneklerle anlattığım oyunların içerisinden çocuğunuzun yaşına ve ilgi alanlarına uygun olanları seçebilirsiniz. Bunları uygularken özellikle dikkat etmeniz gereken; çocuğunuzun rahatsız olduğunu gözlemlediğiniz hiçbir aktiviteyi sırf burada yazıyor diye oyunlarınıza eklememeniz. Çünkü bu durum onun herhangi bir duyusal uyarana hassasiyeti olabileceğini gösterir ve bu hassasiyet zamanla azalabilir ya da terapi gerektirebilir.

Aşağıdaki aktivitelerin tamamı sağlıklı gelişen çocuklar için hazırlanmıştır. Gelişimsel sıkıntısı olan bir çocuğunuz varsa, öncelikle bir uzmandan destek almanızı öneririm.

Basitçe yazdığım bu uyaranları geliştirmek ve farklı oyunların içine eklemek de elbette sadece sizin hayal gücünüze kalmış:

İşte çocukların bayılacağı duyu bütünleme aktiviteleri örnekleri: 

1. Küçük pilates topuyla yumuşak yüzeylerde taklalar atma
2. Çarşafın içinde sallanma
3. Yatağın üzerinde zıplama
4. Kendi etrafında ve sizin etrafınızda dönme
5. Yüzüstü vaziyette karnının altında yumuşak bir top varken, kedi gibi dururken oyunlar oynama
6. Titreşimli oyuncaklarla oynama
7. Zeytinyağı veya bebeyağıyla tüm vücuduna hafifçe basınç uygulayarak masajlar yapma
8. Farklı yüzeylere el ve ayaklar ile dokunma (Ör: Ilık su, soğuk su, pamuk, sert nesneler, çim, kum) Evde çıplak ayak gezme
9. Kıyafetinin içine saklanan objeyi bulma oyunları
10. Üzerine atılan tül, battaniye vb. içinden çıkmaya çalışmak
11. Karşılıklı top atma oynama, elindeki nesneyi hedefe atma 
12. Yatağın üzeri gibi yüksek bir zeminden yumuşak bir zemine (minder, yorgan, yastık) atlama 
13. Nesneleri itme ve çekme
14. Yerde sırt üstü yatarken havada asılı balona ayaklarıyla vurma
15. Yerde sırt üstü yatarken ayaklarıyla duvarı itme
16. Pilates topu üzerinde sırt üstü yatarken oturmaya, dönmeye çalışma
17. Ağır objeleri (küçük çocuklar için kavrayabileceği boyda, ağır ama yumuşak oyuncaklar) kaldırmasına ve onlarla oynamasına teşvik etme
18. Yastık savaşı yapma
19. Yastık ve yorganların arasında sandviç olma
20. Tıraş köpüğü, oyun hamuru, parmak boyası ile oynamaya alıştırma (eller+ayaklar)
21. Sert ve yumuşak yüzeyleri (düz, tırtıklı) boyama 
22. Çok uzun olmayan bir sopa ile balonu odanın diğer ucuna götürmeye çalışma
23. İçi pirinç ve bulgur ile dolu bir kutunun içine oturarak içinde oyunlar oynama
24. Tüylü/farklı zeminlerde sürünme, dönme, yatma (halı, peluş) 
25. Karşılıklı ellere krem/losyon sürme
26. Çimenleri kopartma, objeleri toprağa gömme
27. Tırmanma
28. Hayvanlara dokunma, hayvanları sevme
29. Hayvanların yürüme şekillerini taklit etme (yılan gibi ellerini kullanmadan sürünme, yengeç gibi ters gitme)
30. Toprakta, çimende veya taşlı zeminlerde çorapsız emekleme, dönme, sürünme, yatma
31. Çapraz ‘çak’ yapma oyunu
32. Yumuşak topun üzerinde ayakları yere değecek şekilde oturarak zıplama
33. Kıyafetlere mandal takma-çıkarma
34. Farklı hareketlerin aynısını taklit etme
35. Baloncuk üfleme (önce siz üfleyip baloncuk yapın ve çocuğunuzun onları patlatmasını isteyin, daha sonra onun üflemesini isteyin)
36. Aktiviteler sırasında ritmik çocuk şarkıları dinletme
37. Müzik eşliğinde ritm alarak dans etme (çocuğunuzu kucağınızda tutabilir ya da ellerini tutabilirsiniz)
38. Salıncaklarda sallanma
39. Dengesiz yüzeylerde ayakta durmaya çalışma, yürüme
40. Havada asılı olan topa el ve ayaklar ile vurma

Tüm bu aktivite ve oyunları oynarken en önemlisi; çocuk ile anne babanın kaliteli zaman geçirmesidir. Unutulmamalıdır ki çocuğun önüne oyuncak, TV, bilgisayar vs. koymak onunla ilgilenmek demek değildir.

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.