/ / Hamilelikte kilo kontrolü mümkün mü? Bence değil!
anneyseneditor

Hamilelikte kilo kontrolü mümkün mü? Bence değil!

06.03.2016 |
Hamilelikte kilo kontrolü mümkün mü? Bence değil!

Beşikte Durduğu Gibi Durmuyor kitabı yazarı Dicle Keskinoğlu, hamilelik kiloları ile ilgili tecrübesini anlatıyor.

Nasıl gıpta ediyorum hamileliğinde tek basamaklı kilo alan insanlara anlatamam. Geçen gün bir arkadaşımdan öğrendim; ilk hamileliğinde 8 kilo almış, hatta kızı 41. haftada doğdu diye suyu azalmış ve mevcut 8’in 1.5 kilosu daha gitmiş. Etti mi size 6.5 kilo! Bu ne canım manavdan portakal mı alıyoruz, kilo almanın da bir adabı ne bileyim ben, bir heybeti olur. Öyle anoreksik bir tip falan da değil. Gayet iştahlı, balık etli, yeme bozukluğunun kıyısından geçmeyen, yemek için yaşayan aklı selim birisi. Gerçekten takdire şayan.

Nitekim her iki hamileliğimi de noktalarken, çoktan iki basamaklı sayılara geçmiş 4 ile 5’in karesi arasında seyrediyordum. Sorsanız, öğlenleri kuzu çevirip akşama da ikişer tepsi el açkısı börek yemiyordum. Son derece mazbut, mükellef bir sofrada, ortalama öğünlerle beslendim. Duruma, Türk tipi bir açıklama getirip, su içsem yaradı demek istemiyorum ama normal şartlarda ultra zayıf olduğum için sanıyorum, vücudum bir nevi “bunun sağı solu belli olmaz, bir kenarda köşede depolayalım da bebeği garantiye alalım” demiş olabilir.

İtiraf etmem gerekirse, abartılı hiçbir şey yemedim. Ama besin piramidine müthiş sadık ilerledim. Akşamüstüleri meyve saatimde, telefonumun alarmı çalıyordu siz düşünün. Ama en nihayetinde kilo aldım ve açlığıma direnmedim. Aç olan gözüm müydü, duygularım mıydı yoksa karnım mıydı bilemiyorum ama ben hazır oturmuşken üçü için de yedim.

35 kilo alıp 2.5 kilo bebek de çıkarabilirsiniz!
Uzmanlar her konuda olduğu gibi bu konuda da rakam vermekten geri kalmıyor ve hamilelikte maksimum 12 kilo almalısınız deyip arkalarını dönüp gidiyorlar. Dahası ilk üç ay genelde kilo alınmaz, aksine kilo kaybı bile olur diyorlar. Peki ya olmadıysa, ya hamile statüsüne erişmiş taze anne adayımız her tartıya çıktığında ekranda “tebrikler, şampiyonsunuz” yazısı çıkıyorsa. Alın size hamile hamile sıkıntı! Ben bu çocuğu nasıl büyüteceğim stresi yetmiyor, bir de beni yuvarlayarak mı hastaneye götürecekler stresi peydah oluyor. Hormonlar eksik olmasın, zaten aynı cümle içinde bile 40 ayrı duygu yaşatırken, neredeyse 10 ay gibi bir zaman içinde takdir edersiniz ki kilo konusuna bakış açınız da durmadan değişiyor. Bir sabah uyanınca “tabii canım ben sonuçta iki canlıyım, eskisinden daha fazla yemekte haklıyım” derken, öğlen “Godzilla gibi değil, insan dişisi gibi yesem ne olurdu sanki” noktasına gelebiliyorsunuz. Kaldı ki bir sonraki sabah, “ben yiyeyim ki bebeğim etli butlu doğsun” hurafesine inanmanız yüksek muhtemel. Hani bebeğin doğum kilosu, sizin aldığınız kilolarla doğru orantılıdır üzerine kurulu şehir efsanesi. 35 kilo alıp 2.5 kilo bebek doğuran bir tanıdığım var. Umarım yeterince bilimsel olmuştur.

O karın illa ki büyüyecek!
Şimdiye kadar hamileliğini beslenme uzmanı, diyetisyen ve spor hocası eşliğinde yürüten onlarca kadına rastladım. İnanın sonuç pek farklı olmadı, evet belki biraz daha kontrollü kilo alındı ama en nihayetinde alındı. O karın illa ki büyüdü, devleşti, bel oyuntusu bir dahaki emre kadar ortadan kayboldu, yanaklar tombikleşti, popo da payına düşen görevi başarıyla yerine getirdi. Az kilo alacağım diye, nefsiyle üçüncü dünya savaşı yapan anne de, buzdolabından annem çıksa yerim diyen anne de, en nihayetinde koca göbekli birer gebeye dönüştü.

Kısa sürede üst üste yaşadığım hamilelik tecrübelerim bana her nedense, bu dönemde anne adayının aç kalmaması gerektiğini ve kendini iki dilim ekmek, bir tabak patates kızartması gibi uyduruk sebeplerle sıkmaması gerektiğini gösterdi. Nitekim ilerleyen aylarda, normal şartlarda durmadan içeride taklalar atan bebeğin, annenin uzun saatler aç kalması sonucu hareket etmeyi bırakıp, anneye kalp krizi yaşatma girişiminde bulunduğunu deneyimleyeceksiniz.

Ve tabii hamilelikte iyi beslenmeyen annelerin çocuklarının her türlü gelişimini vaktinden geç tamamladığını, olur olmadık şeyleri vesvese haline getiren annelerin bebeklerinin de, mütemadiyen ağladıklarını söylememde fayda var. Literatüre girmiş araştırmalar olmasa da, pek çok örneğini gözümle gördüğüme yemin edebilirim. O yüzden şimdi televizyonun karşısına uzanın ve şayet karnınız gurulduyorsa, hem lezzetli hem de çocuğunuz için nitelikli bir şeyler yiyip tadını çıkarın. Ne kadarla doyuyorsanız, kendinizle savaş vermeyin, yiyin. Bitirdikten sonra da güzelce göbeğinizi sevin. İkinize de afiyet olsun!

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

ahm gk Beşikte durduğu gibi durmuyor hamileliğimde ilk okuduğum kitap ve Dicle keskinoğlu diye görünce şaşırdım. Kaç aydır eşime bak kadın böyle yapmış, başına şu gelmiş diye diye adama da kitabı empoze ettiğim aklıma gelince hemen yazmak istedim. Part time yazar full time anne sloganına yapıştığım günlerin üstünden 6 7 ay geçti. Samimi bir dille yazılan bir kitap gibi bu yazı içinde teşekkür ederim. Beğen Şikayet Et

meleklerimm Kilo kontrolu mumkun bence ben denedim oldu 😆😆😆 ilkinde dikkat ettim ama saglikli seyleri loplop yedim cok sut ictim 20 kilo aldim 3.750 dogum yaptim ikincimde aksam 6 san sonra biraey yemedim tek su genel yogurtlu sarmisakli makarna manti cunki miydem tek yogurt aliyordu yumurta et balik yiyemedim 9 kilo aldim 4200 de bebegim yani yemek degil saat onemli bide iki kisilik degil sadece 200 kalori ekstra seker dusmesineyse elma ustu tarcun pekmez Beğen Şikayet Et

oriflamhulya Eğer 90 kilo üzerinde hamile kaldıysanız haliniz benim gibi daha bir vahim oluyor canınızın bir şey çekmeye bile hakkı yok :( Karnınızda büyüyecek yer bile kalmıyor Umarım yanlız değilimdir. Beğen Şikayet Et

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.