/ / Hamilelikte hangi sporlar yapılabilir?
SerapMollaoglu

Hamilelikte hangi sporlar yapılabilir?

Hamilelikte hangi sporlar yapılabilir?

Hamilelik, hem kendileri hem de bebekleri için anne adaylarının daha dikkatli ve özenli olması gereken bir dönemdir. Yediden yetmişe herkesin fiziksel ve ruhsal dengesi için gerekli olan spor, hamilelikte çok daha fazla önem kazanır. Birçok hamile, spor yapmanın karınlarındaki bebeklerine zarar verebileceğini düşünür ve mümkün olduğunca az hareket eder. Oysa ki hamilelikte spor, hem bebek hem de anne için son derece faydalı ve gereklidir. Elbette nasıl yapılması gerektiğini öğrenmek şartıyla.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Op. Dr. Serap Mollaoğlu hamilelikte hangi sporların yapılabileceği konusunda bilgiler verdi.

Hamilelikte spor kimler için tehlikelidir?
Bazı durumlar, hamilelikte sporu riskli hale getirebilir.
Gebede;

 • Kalp-damar tıkanıklığı,
 • Solunum,
 • Tiroid,
 • Böbrek,
 • Diyabet,
 • Yüksek tansiyon ve
 • Kansızlıkla ilgili hastalıklar varsa ya da
 • Daha önce düşük yapılmışsa veya
 • Şu anki gebelikte düşük tehdidi ya da erken doğum tehdidi gibi bir risk saptandıysa spor, bu kişiler için tehlikeli olabilir.

Bu gibi durumlarda kişinin sağlık geçmişine bakılır ve doktor kontrolünde egzersiz programı uygulanır. Yine de kesinlikle hareketin kısıtlandığı durumlar erken doğum tehdidi olması ya da düşük riskinin olmasıdır.

Hamilelikte yapılması faydalı sporlar ve egzersizler nelerdir?

Yüzme: Suda doğum yapmanın bile faydalı ve rahatlatıcı etkisine bakarsak, su içinde yapılan tüm egzersizler ya da işlemler diyelim, hamileler için önerilmektedir. Bunun nedenleri ise suyun kaldırma kuvvetinin hamilelikte artan vücut artışını dengelemesi, su içinde yaralanma ve kaza risklerinin minimuma düşmesi, karada yapılan egzersizlere göre vücut ısısının daha kolay ve eşit olarak dağılması, karındaki bebeğin de vücut ısısında ani ve hızlı ısı değişimi olmaması olarak özetlenebilir. Ancak yine de havuz kenarındaki düşme ve kayma risklerine karşı dikkatli olunmalıdır.

Yürüyüş: Haftada üç ya da beş kez 30 dakikalık yürüyüş, tüm gebelere önerilmektedir. Tempo, hamilenin kendisini yormayacağı şekilde ayarlanmalıdır. Unutmayın; koşma değil, yürümeden bahsediyoruz.

Pilates ve Yoga: Hamile yogası ve hamilelik için uyarlanmış pilates, son yıllarda hamilelerin en çok tercih ettikleri egzersizlerdir. Vücudu rahatlattığı gibi ruhu da arındıran, sırt ve bel ağrılarını önleyen, anne adayının bedenini keşfetmesini sağlayan yoga ve pilates için uzmanların ders verdiği kurslara gidilebilir. Sadece gebeliğe uygun yoga ve pilates hareketleri yapılmalıdır.

Hamilelikte aylara göre spor programı nasıl olmalıdır?

 • İlk 3 ayda hafif tempolu yürüyüşlere başlanabilir. Omurgayı güçlendirecek sırt egzersizleri düzenli olarak yapılabilir. Hamile yogası ve pilatesi de hamileliğin ilk haftalarından itibaren önerilmektedir.
 • 3 ila 6 aylık dönemde yine yürüyüş, pilates ve yoga, vücut ağırlığının iyiden iyiye hissedilmesi nedeniyle gebelerin en çok bu dönemde tercih ettikleri yüzme, en uygun hamile egzersizleridir. 6 ila 9 aylık dönem, karın bölgesinin iyice büyüdüğü dönem olduğundan oturmalı pozisyonlardaki egzersizleri yapmak uygun olacaktır. Bu dönemde erken doğu tehdidi gibi bir risk yoksa en uygun gördüğümüz spor hafiif tempoda 30 dakikalık yürüyüşlerdir. Pilates egzersizlerine devam edilebilir.


Hamilelikte egzersiz yapmanın faydaları nelerdir?
Hamilelikte egzersiz;

 • Gebenin ağırlık kontrolünü sağlar,metobolizmayı artırır,
 • Dayanıklılığı ve kuvveti artırır,
 • Sırt ve bel ağrılarını minimuma indirir,
 • Doğum için gerekli olan kas aktivitesini çalıştırır,
 • Dolaşım ve sindirim sistemini düzenler,
 • Gebelik diyabeti riskini önler.

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

rainisland Sporun her iki hamileliğimde de, doğumumda da çok faydasını gördüm. İlk hamileliğimin büyük kısmı kış aylarına denk geldiği için yürüyüş ve yoga tercih etmeye çalışmıştım. İkinci hamileliğimin büyük kısmı yaz aylarında olduğu için uzunca bir süre yüzdüm ve hem rahat hamilelikler geçirdim, hem de doğumlar yaptım. Hamilelerin eğer herhangi bir risk taşımıyorlarsa mutlaka günlük yaşantılarının bir parçası olarak spor yapmalarını mutlaka tavsiye ederim. Beğen Şikayet Et

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.