/ / Hamilelerin seyahat planlarken ve seyahatte dikkat etmesi önerilen 8 madde!
anneyseneditor

Hamilelerin seyahat planlarken ve seyahatte dikkat etmesi önerilen 8 madde!

29.07.2016 |
Hamilelerin seyahat planlarken ve seyahatte dikkat etmesi önerilen 8 madde!

Bebek beklediğiniz için seyahat planlarınızı ertelemeyi mi düşünüyorsunuz? Küçük tüyolar ile tatil keyfinizi doyasıya yaşayabilirsiniz!

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, hamilelikte dikkat edilmesi önerilen seyahat ve tatil tüyolarını sizler için yazdı.

1. Seyahat edeceğiniz bölgeyi belirlerken dikkatli olun. Hamilelikte, yolculuk süresi uzadıkça konforunuzun da azalacağını hesaba katarak evinize yakın bölgeleri ya da en fazla 2-3 saatlik uçuş mesafesindeki yerleri tercih edin. Tatil bölgesinde tıbbi desteğin olması sizi rahatlatması açısından önemlidir. Aşı olmanızı gerektirecek bölgelere ise yolculuk planlamayın.

2. Seyahat bölgenize karar verdikten sonra detayları iyi planlayın. Yanınıza alacağınız şeylerin listesini oluşturun. Yolculukta rahat edebilmeniz için battaniye ya da yastık gibi eşyaları da listenize dahil edin. Seyahat sırasında hem ihtiyaçlarınızı gidermek hem de dinlenebilmek için zaman yaratacak şekilde planlama yapın.

3. Özellikle rahat ayakkabı ve pamuklu giysi ve çamaşırlarınızı valizinize koymayı unutmayın. Birkaç haftadan daha uzun süreli bir tatil planınız varsa karnınızın büyüyeceğini hesaba katarak genişleyebilecek giysileri yanınıza alın.

4. Yolculuk için araba, tren, uçak ya da gemi hangisini seçerseniz seçin ufak önlemler alın. Mümkün olduğunca mola verin. Kramplardan, şişkinlikten ve ağrılardan korunmak için molalarda germe egzersizleri yapın. Ayrıca bol miktarda su için ve ara ara sağlıklı atıştırmalıkları ihmal etmeyin.

5. Tatilinizi iyi değerlendirin. Stresten uzaklaşıp gevşemeye çalışın ve yeniden canlanmak için kendinize şans verin. Temiz havayı bol bol soluyun, kitap okuyun, yorgun hissettiğinizde yeterince uyuyun ve ılık su ile banyo yapın. Hamilelik nedeniyle daha fazla tuvalet ihtiyacınız olabileceğinden yanınızda hijyenik mendil ve sabun bulundurmanızda fayda vardır.

6. Seyahatler değişik mutfakların tadına bakmak için çok iyi fırsatlar yaratabilir ancak tedbiri elden bırakmamakta fayda vardır. Özellikle yöresel gıdaları tüketirken dikkatli olmak gerekir.

7. Farklı aktiviteler yapmak ve boş zamanlarınızı değerlendirmek için tatilden olabildiğince yararlanın. Hareketli bir anne adayı iseniz pilates, yüzme, yoga ve yürüyüş gibi hamilelikte de yapılması önerilen, sizi yormayacak aktiviteler yapın. Deniz kenarında eşinizle romantik yemekler yiyin. Unutmayın, bu tatil doğum sonrasında yapamayacağınız şeyleri yapmak için iyi bir fırsat olabilir.

8. Dağcılık, rüzgar sörfü, binicilik gibi düşme riski taşıyan sporlardan ve aşırı ısı veren sauna, buhar banyosu ve hamam gibi ortamlardan uzak durun.

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.