/ / Gebelik döneminde yapılması önerilen 8 spor!
anneyseneditor

Gebelik döneminde yapılması önerilen 8 spor!

22.08.2016 |
Gebelik döneminde yapılması önerilen 8 spor!

Hareketsiz bir gebelik, anne adayına yüksek kan basıncından fazla kilolara, şeker hastalığına yatkınlıktan ağrı ve kramplara pek çok olumsuzluğu beraberinde getirebilir. Aslında gebelik hareket etme zamanıdır. Ruhsal anlamda anne adayını mutlu eden egzersiz doğum sonrasındaki iyileşme sürecini de kısaltarak hamilelikte alınan kiloların daha kolay verilmesine yardımcı olur.

Medical Park Göztepe Hastanesi Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, anne adaylarına hamilelikte spor hakkında bilgiler verdi.  

Gebelik döneminde sporu doktorunuza danışın!

Egzersiz yapmaktan korkmak anne adaylarının en büyük yanılgılarından birisidir. Gebelik ağrılarından ve sızılarından, gebeliğin yan etkilerinden korunmak ve kurtulmak için egzersiz yapmak en iyi yoldur. Ancak tabi ki doktora danışmak ihmal edilmemelidir.

Gebelikte ne sıklıkla egzersiz yapılabilir?

Gebelik ile ilgili tıbbi bir problemin olmadığı durumlarda, her gün en az 30 dakika egzersiz yapılması önerilir. 30 dakika orta hızda yürüyüş ve 10'ar dakikalık periyotlarla 3 kez merdven çıkmak en basit şekli ile iyi bir egzersiz şeklidir. Unutulmamalıdır ki tüm kardiovasküler egzersizler; kan dolaşımını hızlandırır, kas tonusunu ve esnekliği artırır.

Gebelik döneminde önerilen 8 spor dalı nelerdir?

1. Yüzme: Su egzersizleri ve yüzme gebelik dönemi için en ideal spordur. Anne adayı, suyun kaldırma kuvveti sayesinde kendisini daha hafif ve hareketli hisseder. Ek olarak su, bulantıyı azaltır ve şiş eklemlere, pozisyon ağrılarına iyi gelir.

2. Aktif yürüyüş: Fit ve zinde olmak için en kolay egzersiz yürüyüştür. Gebelik dönemi boyunca yürüyüş yapılabilir. Rahat bir spor ayakkabı ve rahat bir giysi ile yapılması önemlidir.

3. Pilates: İç enerjinin dışa vurumunu sağlayan, duruşu düzelten, kasları hem güçlendirerek ve hem de uzatarak bel ve sırt ağrılarını ortadan kaldıran pilates gebeliğe uygun bir spordur.

4. Yoga: Anne adayı için en ideal sporlardan biri hamile yogasıdır. Gevşeme, esneklik ve derin soluma ile doğum maratonuna harika bir hazırlık sağlar. Ancak, sıcak odada yapılan “Bikram Yoga”sından kaçınmak gerekir.

5. Koşu: Kontrollü ve ara ara hız azaltılarak yapılan koşunun metabolizmaya katkısı yüksektir. Dikkat edilmesi gereken ise yere sağlam basmak ve eklemleri incitmemektir.

6. Dans ve grup egzersizleri: Temposu düşük danslar ve aerobik egzersizleri hem mutluluk hormonlarınızı harekete geçirir hem de kalp atışınızı hızlandırır. Ancak büyüyen karnın dengeyi bozabileceği unutulmadan, denge merkezini korumak önemlidir.

7. Salon Bisikleti: Kalp atışını güçlendirmek, kasların doğal gerginliğini korumak için en iyi sporlardan biri olan salon bisikletinde hızın kişiye göre ayarlanabilmesi mümkündür. Ancak hamileliğin ilerleyen zamanlarında salon bisikleti yapmak isteyen gebelerin doktorlarına danışması önemlidir.

8. Ağırlık kaldırma: Hamilelik öncesinde de ağrılık kaldıranlar, hamilelik döneminde her zamanki kaldırdıkları ağırlıklardan daha düşük ağırlık kaldırabilirler. Çalışma setlerinin 3'ü geçmemsi ve her sette 10 kez ağrılık kaldırmak yeterlidir. Tercih edenler makinaları da kullanabilirler. Ağırlıksız tekrar egzersizlerinde ise doğru pozisyonlarda nefes alıp verme unutulmamalıdır.

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.