/ / / / Endometriozis (Çikolata kisti) sonrası gebe kalma şansı var mıdır?
anneyseneditor

Endometriozis (Çikolata kisti) sonrası gebe kalma şansı var mıdır?

10.08.2016 |
Endometriozis (Çikolata kisti) sonrası gebe kalma şansı var mıdır?

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Serkan Oral Endometriozis (çikolata kisti) ve gebelik şansı konusunda bilgiler verdi.

Kadınların her ay yaşadığı adet kanaması, rahim iç tabakasının gebeliğe hazırlanması ve gebelik gerçekleşmediğinde bu tabakanın kan ile beraber vücuttan atılması olarak tanımlanabilir. Rahim içinde adet kanamasını sağlayan endometrium yapılarının rahim içi farklı bir alanda bulunması sebebiyle çikolata kisti meydana gelebilir.

Endometrium yapısının rahim dışında bir yere yerleşmesinin sebebi genellikle genetiktir. Yerleştiği alanlar ise; yumurtalıklar, idrar torbası, rahim dışındaki bölgeler olarak sayılabilir.

Bu alanda adet dönemindeki davranışlarını sergilemeye devam eden endometrium yapıları, kan ile beraber dökülür ancak bu aşamada vücuttan atılamadığı için zamanla bu alanda birikir ve iltihabik yapılara yol açabilir.

Endometriozis rahim haricinde bir yerde büyürken büyüdüğü organa ve/veya yakınındaki organlara temas edebilir ve tahriş olmalarına yol açabilir. Temas ve tahriş sonucu kişide ağrı ve yapışıklıklar oluşur.

Bkz: http://www.serkanoral.com/endometriozis-sonrasi-gebe-kalma-sansi-ne-kadar/

Endometriozis belirtileri nelerdir?

Çikolata kistinin belirtileri her hastada farklı yoğunlukta ve farklı şiddette olabilir. Genellikle görülen şikayetler ise:

 • Kasık ağrısı,
 • Karın ağrısı,
 • Sancılı adet dönemi,
 • Adet döneminde burun kanaması,
 • Cinsel ilişkide ağrı olarak sayılabilir.

Çikolata kisti olan hastalarda gebe kalmak zorlaşabilir. Çikolata kistinin yerleştiği alan, embriyonun tutunmasına ya da spermin yumurtayla buluşmasına engel olabilir. Kısırlık sorunu olan kadınların %47’sinde çikolata kisti tespit edilmiştir.

Endometriozis nasıl tespit edilir?

 • Endometriozis sorununun tespiti için jinekolojik muayeneler yeterlidir. Çikolata kistini tespit eden doktor, tanının kesinleşmesi için laparoskopi yöntemine başvurulabilir.
 • Çikolata kisti, çeşitli durumlarda yapışıklıklara sebep olabilir. Özellikle de yumurtalıkların içerisinde meydana gelen endometriozis sorunlarında, kistler meydana gelmektedir.
 • Çikolata kistlerinin tedavi edilebilmesi ve tamamen ortadan kaldırılabilmesi için laporoskopik cerrahi yöntemi kullanılır.


Laparoskopi yöntemi nedir?

Laparoskopik cerrahi yöntemi, kapalı ameliyat yöntemidir. Bu yöntem sayesinde hem tanı koyulabilir hem de tedavi gerçekleştirilebilir.
Göbek çukurundan açılan ufak kesilerle teleskop türünde aletler bu alandan içeri sokulur ve kamera aracılığı ile karın iç bölgesinde bulunan çikolata kistlerinin tespiti sağlanır. Kesiler oldukça ufak olduğundan ameliyat izi minimumdur. Kişi eğer laporoskopi yöntemi endometriozis operasyonu geçirmiş ise genelde aynı gün evine dönebilir.

Diğer cerrahi uygulamalarda da olduğu gibi laporoskopi ile yapılan cerrahi operasyonlarında bazı risk ve komplikasyonları olabilir. Bu riskler şu şekilde sıralanabilir;

 • Kanama,
 • İltihap,
 • Anesteziye duyarlılık sonucu bağırsak ya da başka organlarda hasarlar.

Ancak sayılan bu riskler çok nadir durumlarda görülmektedir.


Çikolata kisti sonrası gebe kalma şansı var mıdır?

Çikolata kisti, direkt olarak kısırlık sebebi değildir. Kistin boyutu ve yeri önemlidir. Ancak gebeliğe engel teşkil eden olgularda çikolata kistinin cerrahi olarak tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Ameliyattan sonra kadının kendiliğinden gebe kalması için 6 ay beklenir. Bu süre sonunda gebelik gerçekleşmemiş ise, tüp bebek gibi yardımcı üreme yöntemlerine başvurulabilir.
Özellikle de 35 yaşından büyük olan kadınlarda, tüp bebek tedavisi için başarı şansı düşeceğinden, bekleme süresi uzun tutulmamalıdır.

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.