/ / Dondurma tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
anneyseneditor

Dondurma tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

26.07.2016 |
Dondurma tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Tüm çocuklar için yaz aylarının vazgeçilmez lezzeti olan dondurma hem besleyici bir besin hem de sütlü tatlılar kategorisinde doğru bir seçimdir.

Central Hospital’dan Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Selma Turan, çocuklarda dondurma  tüketimi hakkında bilgiler verdi.

Dondurma, karbonhidrat ve protein yönünden zengindir!

Karbonhidrat ve protein yönünden zengin olmasının yanında dondurma, A, B, C, D ve E vitaminleri, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, çinko ve demir minerallerini de içermektedir.

Her ne kadar çocuk beslenmesinde ve kalsiyum gereksiniminin karşılanmasında ilk sıralarda yer alan bir besin değilse de dondurma, süt ve yoğurt tüketmeyen çocuklar için iyi bir besin kaynağıdır ve katkı amaçlı verilebilir. Ayrıca iştahsız, zayıf ama fiziksel aktivitesi fazla olan çocuklar için de önerilir.

Haftada 2-3 kez dondurma tüketilebilir!

Çoğunlukla yaz ayları alışkanlıklarından olsa da dondurma, her mevsim ve haftada 2-3 kez  rahatlıkla tüketilebilecek bir sütlü tatlıdır.

Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısına neden olmasa da alerjik rinit, astım ve kronik problemleri olan çocuklarda ateş ve boğaz enfeksiyonlarına yol açabileceğinden tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır.

Dondurmanın aşırı tüketilmesi ishale neden olabilir. Üzerine eklenen soslar ile kalorisi fazlalaşacağından kilolu kişilerin dondurma tüketiminde dikkat etmesi gerekir.

Dondurma tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler! 
1. Çocuklar dondurmayı ağzında tutarak ve eriterek yemeli, yanında ve sonrasında mutlaka su içmelidir.
2. Kronik alerjisi olan ve sık hastalanan çocuklar dondurmayı enfeksiyon dönemi geçtikten sonra tüketmelidir.
3. Dondurma tüketiminde hijyen şartlarının önemi büyüktür. Hijyenik ortamda üretilmeyen dondurmaların tüketimi besin zehirlenmesine yol açabilir.  
4. Bademcik ameliyatı olan çocukların da -hijyenik ortamda üretilmesi şartı ile- dondurma yemesinde bir sakınca bulunmamaktadır ve dondurma tüketiminin bademcik enfeksiyonunu artırıcı bir etkisi yoktur.
5. Yemek öncesinde tüketildiğinde iştahı kapatma, geç saatlerde tüketildiğinde ise kilo alımına neden olabileceğinden dondurma tüketimi için en doğru zaman ara öğünlerdir.  
6. 2 yaşın altındaki çocuklarda dondurma tüketimine dikkat edilmelidir. İnek sütü ya da keçi sütü ile yapılan dondurmaları yiyen çocuklarda bazı hastalıklar görülebilir. Ayrıca, inek sütü ile beslenme demir eksikliği, kansızlık ve gizli kanamalara ve bağırsaklarda tahrişe sebep olabilirken keçi sütü ile yapılmış dondurmalar da bebeğin sinir sistemini olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple inek ve keçi sütüyle yapılmış dondurmalar bebeklere verilmemelidir.
7. Son kullanma tarihi geçmiş dondurmalar tüketilmemelidir.
8. Dondurma güvenilir satış noktalarından satın alınmalıdır.
9. Satın alındıktan sonra hemen tüketilmeyecekse dondurma, dondurucuda muhafaza edilmelidir.
10. Çözülmüş dondurma tekrardan dondurulmamalıdır.
11. Yumuşak açık dondurma bekletilmeden yenmelidir.
12. Dondurma, kapalı kutular içerisinde satın alınmışsa şekil bozukluklarının bulunmamasına dikkat edilmelidir.

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

fatma85 Merhaba. Kızım 13.aylık, son zamanlar gün içinde çok uyuyor, özellikle öğlenleyin. İştahı da iyi değil, ama her gün 1 kez büyük tuvaletini yapıyor ve gün içinde 7-8 kez bezini degistiriyorum. Herşey yolunda gözüküyor, az yese de kilo alıyor. Çok uyuması beni endişelendiriyor. Doktor muayenelerine gidiyoruz doktoru herşey yolunda söylüyor. Ama 9 ayından sonra yaklaşık 10 kez koltuktan düştü, 2 keresinde direk parkeye digerlerinde hep halının üzerine düştü. Bu dusmelerle ilgili olabilir mi? Kendi doktoru sürekli muayene ediyor, acildeki 2 ayrı çocuk doktoru, başka hastanede 1 ayrı doktor muayene etti. Düştüğü için acile cerraha götürdük, o da her şey yolunda söyledi. Onunla yetinmeyib hastanenin beyin cerrahına da gösterdik. Her kes bir sorun yok diyor, ama bu bebek neden bu kadar çok uyuyor ve sürekli emmek istiyor. Birşey de yemiyor. Beğen Şikayet Et

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.