/ / / Çölyak hastalığı nedir?
SernazCakir

Çölyak hastalığı nedir?

09.05.2016 |
Çölyak hastalığı nedir?

Uzman Diyetisyen Sernaz Çakır Ercil; 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü sebebiyle Çölyak Hastalığı hakkında bilgiler verdi.  

Buğday, yulaf, arpa, çavdar gibi tahılların içerisinde bulunan glüten proteinine karşı ince bağırsakta yaşanan bir emilim bozukluğu olan Çölyak hastalığı (glütene duyarlı enteropati) genetik ve bilinmeyen tetikleyicilerin oluşturduğu inflamatuar bir hastalıktır.

Bitkisel besinlerde bulunan proteinler çözünürlüklerine göre 'glutelin' ve 'prolamin' olarak ayrılmaktadır. Buğday, arpa, çavdar ve yulafta glutelin ve prolamin eşit miktarda bulunduğundan su ile birleştiğinde glüten kompleksini oluştururlar. Mısırda glutelin az prolamin fazla ve pirinçte tam tersi bir durum söz konusu olduğundan glüten oluşumu gözlenmez.

Çölyak Hastalığı belirtileri nelerdir?

Çölyak Hastalığı, bütün hastalarda aynı belirtileri göstermeyebilir. Anne sütü almayan ve yanlış mama kullanılan bebeklerde görülebilirken, uzun süre anne sütü alan bebeklerde daha geç ortaya çıktığı gözlenmiştir. Kilo kaybı, kronik ishal, kansızlık, kötü kokulu dışkı, karın ağrısı, gelişme geriliği, adet düzensizliği, osteoporoz, kemik ağrısı, diş çürükleri belirtileri arasındadır.

Çölyak Hastalığı tedavisi nasıl yapılır?

Çölyak Hastalığı'nın tedavisinde ömür boyu diyetten buğday, çavdar ve yulaf ürünleri tamamen çıkarılmalıdır. Bunların dışında; bulgur, makarna, şehriye, erişte, kuskus, ekmek, tarhana, yarma, irmik, kraker, börek gibi yiyecekler tüketilmemelidir.

Pirinç, pirinç unu, nişasta ve bunlarla yapılmış yiyecekler, karabuğday, kurubaklagiller, mercimek, mercimek unu, her türlü et yemekleri, süt ve süt ürünleri, sebzeler ve glütensiz olarak satılan yiyecekler serbest besinler arasındadır.

Not: Çölyak hastalığında kişilerin ürün etiketlerini okumaları büyük önem taşımaktadır. Çünkü bazı yiyeceklerin içerisinde eser miktarda da olsa glüten bulunmaktadır. Artık piyasa da glutensiz gıdaları bulmak daha kolay olmakla beraber ekmeklerini ise kişiler evde kendileri yapabilirler.

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

niceyaslara 4 ay önce hem endoskopi ve kan tahlili sonucunda çölyak hastası olduğum ortaya çıktı ve bu süre içinde hiç bir şekilde gluten içeren ürünler tüketmedim. Ancak; iki gün önce gıda intolerans testi yaptırdım ama bu testte glutene karşı bir reaksiyon çıkmadı bunun sebebi ne olabilir acaba? Beğen Şikayet Et

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.