/ / / Çocuk Kitapları: Mıstık, seni anlamıyoruz!
DefneOngunMuminoglu

Çocuk Kitapları: Mıstık, seni anlamıyoruz!

22.06.2016 |
Çocuk Kitapları: Mıstık, seni anlamıyoruz!

“Burcu ve Berk ile...” serisi yazarı, Çocuk Kitapları Uzmanı Defne Ongun Müminoğlu, bu hafta “Mıstık, seni anlamıyoruz! Noktalama İşaretlerinin Öyküsü” adlı kitap hakkında bilgiler veriyor.

Hayatta noktalama işaretleri olmasa ne olurdu niye bu kadar gerekliler ki işte böyle sonu olmayan cümleler kurar hiç nefes almadan okurduk ne var ki yani şart mıdır illâ olacaklar hayatı zorlaştırıyorlar aslında ne nereye gelecek nerede çift nokta nerede tek nerede noktalı virgül

Tülin Kozikoğlu tarafından yazılan, Uğur Altun tarafından resimlenen “Mıstık, seni anlamıyoruz!”, çocuklara noktalama işaretlerini anlatıyor. Okuma yazmayı sökmüş, Türkçe’yi daha da ilerletmekte olan çocuklar için bence harika bir kaynak.

Kitapta Mıstık ile tanışıyoruz. Mıstık bebekken kendi dilinde konuşurmuş ve o zamanlar kimse onun bu bebek dilini anlamazmış. Sonra büyüyüp büyüklerin dilini öğrenince herkes onun konuştuklarını anlar olmuş.

Ne zamanki yazı yazmayı öğrenmiş, artık kimse onu durduramamış. Eline kağıt olarak ne geçerse yazmış. Tuvalet kağıdı, peçete, kağıt mendil, alışveriş fişlerinin arkası...

Fakat yazdıklarını kimse anlamıyormuş. Neden mi? Çünkü aynı benim yukarıdaki ilk paragrafımda olduğu gibi noktalama işaretlerini kullanmıyormuş. Olduğu gibi yazıyor, başkalarının yazdıklarını okuyamamasına ise hiç aldırmıyormuş.Ancak “nokta” ile tanışmasıyla yavaş yavaş her şey değişmeye başlamış. Noktayı takip eden diğer noktalama işaretleri yazılanların anlaşılır olmasını sağlamış sağlamasına da, bu Mıstık’ı hiç de mutlu etmemiş. Garip ama gerçek.

Peki neden Mıstık yazıları okundukça mutsuz olmuş? Bunu öğrenmek için kitabı okumanızı öneririm :)

Yaş Grubu: 8+ yaş
Yazar         : Tülin Kozikoğlu
Çizer          : Uğur Altun
Yayınevi    : İletişim Yayınları

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.