/ / Çocuk Kitapları: Mektup Arkadaşları
DefneOngunMuminoglu

Çocuk Kitapları: Mektup Arkadaşları

10.05.2016 |
Çocuk Kitapları: Mektup Arkadaşları

“Burcu ve Berk ile...” serisi yazarı, Çocuk Kitapları Uzmanı Defne Ongun Müminoğlu, İpek Ongun’un “Mektup Arkadaşları” isimli romanını tanıtıyor.

Eskiden mektup arkadaşlarımız olurdu. Okullar, öğretmenler aracı olurdu. Farklı şehirlerden hatta farklı ülkelerden hiç tanışmadığımız arkadaşlar edinirdik. Birbirimizi mektuplarımız aracılığıyla tanırdık.

Bazıları uzun seneler devam eder, hatta bir noktada fiziken de buluşulurdu. Arkadaşlık farklı bir boyuta geçer, daha elle tutulur hâle gelirdi.

Bazılarıysa zaman içerisinde erir giderdi.

Şimdilerde pek duymuyorum bu tarz mektuplaşmalar. Umarım okullar hâlâ aracı oluyordur. Teknolojinin bu denli ön plana çıktığı çağımızda bir ilaç gibi gelecek herkese eski alışkanlıkları korumak. Çocuklarımız için ise apayrı bir öğreti.

Niye bunu bu şekilde dile getiriyorum? Çünkü size İpek Ongun’un “Mektup Arkadaşları” isimli romanından bahsetmek istiyorum.

Nilgün ve Şerife’nin mektuplarla başlayan dostluğu anlatılıyor bu kitapta.

Nilgün İstanbul’da, Şerife ise Mersin’de Menteş Köyü’nde yaşıyor. Birbirinden farklı iki yaşam biçimi Nilgün’ün ve Şerife’nin mektuplarıyla bize sunuluyor.

Peki bu iki öğrenci birbirlerini nasıl buluyorlar?

Her şey Mersin Barbaros İlkokulu öğretmenlerinden Yüksek Hanım’ın önayak olmasıyla başlıyor. Yüksel Öğretmen, işini çok seven, çocuklara güzellikler öğretmeye çabalayan, bunun için yepyeni icatlar geliştiren bir kişi.

Son sürprizi de mektup arkadaşlığı. Heyecanla Yüksel Öğretmen’den gelecek bilgiyi bekleyen çocuklar, öğretmenleri o sabah elinde isimler ve şehirlerle sınıfa girince mutluluktan havaya uçuyorlar!

Tek tek gelip, öğretmenlerinin elindeki torbadan isim çekiyorlar.

Rize’den, İzmir’den, Konya’dan, İstanbul’dan... Hepsinin Türkiye’nin pek çok yerinden arkadaşları oluveriyor.

Ve sonra bakalım o mektuplar neler anlatıyor...


Keyifli okumalar!

Yazar  : İpek Ongun

Yayınevi : Artemis

Yaş Grubu : 10+

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.