/ / / Çocuğunuzun kaygısız bir sınav geçirmesi için öneriler
anneyseneditor

Çocuğunuzun kaygısız bir sınav geçirmesi için öneriler

07.06.2013 |
Çocuğunuzun kaygısız bir sınav geçirmesi için öneriler

Çocukların geleceklerinde önemli bir oynayan Seviye Belirleme Sınavı (SBS)’na kısa bir süre kaldı. Sınav öncesi aileleri en çok endişelendiren şey ise gelecek telaşı ve çocuklarının yaşamının olumsuz etkilenme olasılığı. Küçük yaştan itibaren dershaneler ve özel derslerle yoğun bir tempoda çalışan öğrenciler sürekli olarak birbirleriyle ve kendileriyle yarış halinde. Bu yoğun tempo ve yarış düzenine bazı öğrenciler daha rahat adapte olurken, diğerleri ise oldukça zorlanıyor ve hatta kaygıları nedeniyle bildiklerini dahi unutacak hale gelebiliyorlar. Uzmanlar, sınava hazırlık süreci ve hemen sınav öncesinde kaygı yoğun ise mutlaka profesyonel destek alınması konusunda aileleri uyarıyor.

Sınavlarda başarısız olmanın en önemli nedenlerinden biri sınav sırasında aşırı kaygı duyulmasıdır. Araştırmalar gösteriyor ki, az miktarda kaygı kişiyi yapacağı iş için motive edip performansını artırırken; aşırı kaygı, kişinin motivasyonunu büyük ölçüde azaltıyor ve bu da performansını düşürüyor.

Çocuğunuz bunları yapıyorsa dikkat!


Estevia Boğaziçi Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Begüm Akıncı “Sınava hazırlanan çocuklar eğer; sınav sırasında başarısız olacağını düşünüyor, sık sık yapacağı netlere odaklanıyor, süreyi doğru kullanamayacağını ve bildiği bilgileri anımsayamayacağını düşünüyor ya da yeterince çalışamadığı için suçluluk duyuyorsa; diğer öğrencilerle kıyasladığında kendini başarısız ya da değersiz algılıyor ve ailesini hayal kırıklığına uğratmaktan korkuyorsa, sınava ilişin yüksek beklentileri kaygılarını tetikliyor, aşırı mükemmeliyetçiliği yoruyor ya da zekâ düzeyinin sınav başarısı ile değerlendirileceğinden kaygılanıyorsa; bunca kaygının bir sonucu olarak kalp atışları, nefes alış-verişleri, mide bağırsak hareketleri hızlanıp terliyorsa ailelerinin muhakkak hekime başvurmaları gerekir” açıklamasında bulundu.

Stresle başa çıkmanın yolları


Ailelerin çocuklarının profesyonel destek almaları gerekliliğine ek olarak açıklamalarda bulunan Psikolog Begüm Akıncı; "Öğrenmenin ve keşfetmenin keyfi, yerini sınavda üst sıralarda olabilmeye bırakıyor. İyi bir sınav derecesi, kıran kırana bir rekabet, okul-dershane ve özel dersler arasında bir de büyümeye çalışmak.

Buradan bakıldığında çocuk ve gençlerin işleri hiç de kolay değil ve başarılı başa çıkma yolları geliştirmek şart. Kaygı, belirsizlik içeren durumlarda genel olarak artıyor. Sınav da öğrenci için belirsiz bir durum. Bu nedenle öğrencinin, kendinin neyi başarabileceğini; bugüne kadarki başarılarıyla birlikte değerlendirip kendinden beklentilerini de benzer oranlarda oluşturması son derece önemli.

Neyi başarabileceğine dair fikri olmadan başarısız olacağına inanmak sadece önyargı olabilir. Gerçekçi hedefler koyulması ve sürekli daha başarılı olduğunu düşündüğü diğerleriyle kendisini kıyaslayıp umutsuzluğa kapılmamak önemli. Bunun dışında; sınav öncesi uykunun düzenli hale getirilmesi, böylece yorgunluk ve dikkatin zayıflaması gibi etkilerden bedeni ve zihni uzaklaştırmak, ani kaygı yükselişlerinde ise derin ve yavaş birkaç nefes alıp yine yavaş bir şekilde verilerek vücudun gevşetilmeye çalışılması son derece önemlidir." dedi.

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.