/ / / Çocuğunuz okula başlarken onu nasıl destekleyebilirsiniz?
anneyseneditor

Çocuğunuz okula başlarken onu nasıl destekleyebilirsiniz?

19.09.2016 |
Çocuğunuz okula başlarken onu nasıl destekleyebilirsiniz?

Okullar açılıyor! Yani mini mini birler ya da anaokulu dönemindeki küçükler için heyecanlı bir başlangıç yaklaşıyor. Bu başlangıç çocuklar için heyecanlı, merak dolu ya da kaygılı olduğu kadar biz yetişkinler için de benzer duyguların yaşanmasına neden oluyor.

Belki de çocuğunuzdan ilk kez uzun saatler ayrı kalacaksınız ya da sizin için yeni insanlara güvenmek ve çocuğunuzu emanet etmek çok zor. Tüm bunlar bu süreçte çok normal ve önemli olan okula uyum sürecinde hem kendimize hem de çocuklarımıza nasıl yardımcı olabileceğimizin ip uçlarını aklımızda tutmak...

Bahçeşehir Çınar Psikoloji'den Psikolog ve Oyun Terapisti Bahar Gündüz Çakır, bu yazısında çocukların okula uyum sürecinde biz yetişkinlerin onları nasıl destekleyebileceğimizin anektodlarına yer veriyor.

1. Öncelikle çocuğunuzun zihnini okula hazırlamak gerekir!
İlk günlerde her gece uyumadan önce çocuğunuza rutininizi tekrarlayabilirsiniz: “Şimdi uyuyacağız. Sabah uyanıp yüzünü yıkayıp, sütünü içeceksin. Kıyafetlerini giyindikten sonra okula doğru gitmek üzere arabaya bineceğiz. Sonra ben seni okula bırakacağım ve işe/eve gidip akşam seni almaya geleceğim.” ya da “Gel beraber çantanı hazırlayalım. Hangi kıyafetlerini/kitaplarını koymak istersin? Bunu mu bunu mu?”

Zihni hazırlanan çocuk, rutine daha kolay adapte olmaya başlar.

2. Güvenli alanın oluşturulmasına destek vermeniz önemlidir!
Okulun ilk günlerinde mümkünse ebeveyn olarak siz de çocuğunuzun yanında bulunun. Çocuğunuz yeni bir yere alışırken sizin de onu bekliyor olmanız ona güven verecektir. İlk günlerde çocuğunuzun yanında bulunmanız mümkün değilse, okula alışma sürecinde çocuğunuzun tanıdığı ve güvendiği birinden destek alabilirsiniz.

Muhtemelen çocuğunuzun bir yanı yaşına uygun bu okul ortamında olmak için can atacak bir yanı da birçok sebepten ötürü tereddüt edecektir. Çocuğunuzun bu süreçte, yetişkin olarak bizlerin kararlı ve net olduğumuzu görmeye ihtiyacı vardır. Çocuklar mimiklerimizi, ses tonlarımızı çok iyi takip ederler ve duygularımızı hissedebilirler. Bu nedenle eğer sizin de zorlandığınız durumlar oluşuyorsa, okulun rehber öğretmeninden destek alabilir ya da size iyi gelen arkadaşlarınızla konuşarak kaygılarınızı ifade edebilirsiniz! Unutmayın sizin de rahatlamaya ihtiyacınız var!

Evinizde bulunan, çocuğunuzun sevdiği ve güven veren bir eşyasını, alışma döneminde, okula götürebilirsiniz. Bu bir peluş olabilir, küçük bir oyuncağı olabilir. Buna birlikte karar verip, “Eğer biraz kendini korkmuş, üzgün hissedersen hemen bu oyuncağına dokun/sarıl. Ona sarılmak sana iyi gelecek, güven verecek.” diyebilirsiniz.

3. Ebeveynden sağlıklı ayrılma ve güven ilişkisine dikkat edin!
Sağlıklı ayrılma ve güven ilişkisinin kurulması için;

Çocuğunuzu okula bırakırken ondan gizlice kaçmadan, onunla vedalaşarak kısaca “Hoşçakal” deyip, ayrılma anını da çok uzatmadan okuldan ayrılın. Okulda bekleyecekseniz, nerede ne kadar süreyle bekleyeceğinizi ona belirtin. Kısa aralıklarla sizi görebileceğini söyleyebilirsiniz. Çocuğunuzun hazır olduğunu hissettiğinizde artık beklemeyi bırakıp, eve ya da işe gideceğinizi ona açıkça söyleyebilirsiniz.

Her çocuğun okula alışma süresi farklıdır. Genel olarak alışma süreci 1 hafta ile -2 ay arasında sürebilir.


4. Çocuğunuzun temel alışkanlıklarını düzenleyin!
Yemek yeme, uyku düzeni, tuvalet alışkanlığı gibi temel alışkanlıkların kazandırılmasına okula alışma döneminden sonra  başlamak daha iyi olacaktır. Çocuğunuzun okula rahat gidip geldiği, okuldan keyif aldığı ve okul rutinine alıştığı dönemden sonra bu alışkanlıkları kazanması için okulla işbirliği halinde hareket edebilirsiniz. Okul gerçekten de temel alışkanlıkların düzenlenmesinde çok katkıda bulunacaktır.

Okula alışma sürecinde çocuğunuzda hangi tepkileri gözlemlemeniz olasıdır?
Çocuğunuz;

  • Okul dışındaki ortamlarda ebeveyne yapışabilir,
  • Gece kabus görebilir veya uykuya dalmada zorlanabilir,
  • Tuvalet eğitimi varsa altına kaçırabilir,
  • Huzursuzluk ve yeni türeyen korkular yaşayabilir.

Bu süreçte tüm bu tepkiler normaldir.

Çocuğunuza uygun okulu seçmeniz için yeni bir yöntem!: www.okul.com.tr

Okula alışma sürecini sağlıklı yönetebilmek için neler yapabilirsiniz?
Çocuğunuzdan okulda yaşadığı durumların resmini çizmesini isteyebilirsiniz. Onu üzen, onu endişelendiren ya da onu keyiflendiren durumları resmetmesi, duygularını dışa vurmasını sağlayacak ve onu rahatlatacaktır.

Bir okula gitme oyunu kurun. Çocuk rolüne girerek onun yaşadığı durumların aynısını oynayın. Çocuğunuz da sizin rolünüzü oynasın. Bu onun yaşadığı duruma uzaktan bakmasını ve sizin yaşadığınız duygularla empati kurmasını sağlyacaktır. Bakalım o ebeveyn rolüne girdiğinde size nasıl yaklaşıyor? ?

Kitapçılardan okula alışma süreciyle ilgili kitaplar alıp okuyabilirsiniz. Aynı zamanda, siz de çocuğunuzun okul ile ilgili yaşadığı şeyleri bir karakterle hikayeleştirip anlatabilirsiniz. Hikayeleştirme çocuğunuzun sağ beyni ile yaşadığı duyguların sol beyinde işlemlenmesini sağlayarak çocuğunuzun bu konuyla ilgili rahatsızlığı azalabilir.

Çocuğunuz okuldan geldiğinde, yemek esnasında ya da onun konuşmaya hazır olduğunu hissettiğiniz bir anda okulda onu en çok mutlu eden, şaşırtan, üzen şeylerin neler olduğunu sorabilirsiniz. “Hmm demek öyle...”, “Bu seni çok mutlu etmiş olmalı” gibi nötr yorumlarla onu dinlerseniz daha çok paylaşım yapmak isteyecektir.

Okula gitmek istemeyen çocuğunuzu nasıl destekleyebilirsiniz?
Okula gitmekte zorlanan çocuğunuza şu cümlelerle onu anladığınızı ifade ederek destekleyebilirsiniz: “Bizden ayrılıp yeni bir yere gitmek senin için zor bir durum. Ben her zaman yanındayım, seni hep söylediğim saatte alacağım. Orada oyun oynaman beni çok mutlu ediyor.”

Evden çıkışların çok zor olduğu durumlar oluşabilir. Bu zamanlarda sakin olmak ve çocuğunuzun gitmeme isteğinin asıl nedenine odaklanmak iyi olacaktır. Çocuğun okula uyum sağlayıp sağlamadığı konusunda çocuğunuzun sizden ya da destek aldığınız kişiden ayrılık anındaki tavırlarını baz almak yerine; okuldaki durumu, etkinliklere katılımı, öğretmeni ve arkadaşları ile iletişimi konusunda bilgi sahibi olmanız önemlidir.

Eğer çocuğunuz sadece sizden ayrılırken ağlıyor, içeri girdiğinde kısa süre içinde sakinleşebiliyorsa ayrılık anındaki kararlılığınızı gözden geçirmeniz iyi olabilir. Eğer okul içinde ağlaması uzun saatler sürüyor ve sakinleşmesi çok zor oluyorsa bir uzmana danışmak iyi olabilir. Eğer siz de çocuğunuzdan ayrılmakta ve onun ağlamasıyla baş etmekte zorlanıyorsanız, bunun nedenlerini anlamak ve destek almak için yine bir uzmana danışabilirsiniz.

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.