/ / / Çocuğun anne babasıyla uyuması doğru mudur?
SinemGerger

Çocuğun anne babasıyla uyuması doğru mudur?

19.11.2015 |
Çocuğun anne babasıyla uyuması doğru mudur?

0-5 Yaş Uyku Danışmanı, Bebek ve Uyku markasının kurucusu, Sinem Gerger Akınal, çocuğun anne ve babasıyla uyuması konusunda bilgiler verdi.

Küçük meleklerimiz dünyaya geldiğinde onlarla sürekli beraber olmak isteriz. 9 ay boyunca beklemenin verdiği özlem ve kavuşmanın muhteşem büyüsü bizi bir parça etkiler. Minicik bir yüreğin sıcaklığını hissetmek ve beraber uyumak, başlarda oldukça çekicidir ama sonra işler değişebilir maalesef.

Sizler anne-baba olarak doğal ebeveynliği benimsiyorsanız sorun yoktur ama 1 yaşlarında artık çocuğunuzla yatmak daha zorlu bir hale geldiğinde yatağı ayırmalıyız diyorsanız bebeğinizin sizi hemen anlamasını beklemek haksızlık olacaktır. Benimsediğimiz doğal ebeveynliği baştan iyi düşünmek gerekir. Bu konuda her ailenin görüşü farklılık taşıyabilir.

  • Bazı aileler doğal ebeveynliği benimser. Yataklarını ve yaşam biçimlerini buna uygun hale getirirler. Çocuk kendi yatağını ayırmak isteyene kadar beraber yatarlar ve bunun avantaj ve dezavantajlarını göze alırlar. Yatağı ayırmak 3-4 hatta 5 yaşları bulabilir.
  • Doğal ebeveynliği tamamen anlamamış ama uygulamak isteyen grup ikinci bir aile yapısıdır. Genelde işler zor olmaya başlayınca çocukları emekle ve yürüme çağına başlamasıyla aynı yatakta yatmanın zorluklarıyla vazgeçerler ama yatağı nasıl ayıracaklarını bilmezler ve zorlu dönem başlar.


Dünya Sağlık Örgütünün (World Health Organization – WHO) yaptığı açıklamaya göre ilk 3 ay erken ölüm riski (SIDS) geçene kadar bebeklerin anne-baba odasındaki başka bir yatakta ya da aynı yatakta ama önlem alarak yatması gerekmektedir. Bu dönemde güvenlik önlemeleri oldukça önemlidir.

Yattıkları yerler güvenli olduğu sürece, ağır yastık, yorgan ve tehlikeli şeyler olmadığı sürece, bebekler kendi odalarında kendi yataklarında 3. aydan itibaren uyuyabilirler. Ben, oda ayırmayı 5. aydan sonra uygun buluyorum.

5. ay itibariyle ebeveynle aynı odada uyumak;

  • İki yetişkinle sabaha kadar aynı havayı solumak çok da sağlıklı değildir.
  • Ayrıca anne-babayla aynı odada uyumak bebeğin kendi kendine uyku geçişini yapabilmesine imkan tanımaz. Bebekler uyku geçişlerini küçük mırıldanmalarla, küçük ağlamalarla veya seslerle yapabilirler. Anne ya da baba bebeğim uyanıyor diye müdahale edip sallayabilir, emzirebilir. Bunlar da bebeğin uyku geçişini yapmasını engeller ve aslında uyumayı engellemiş olur.
  • Bebeğin farklı odada uyuması, her sesi duyamayacakları için ebeveynin müdahale şanslarını azaltır ya da ebeveyn bebeğin odasına gidene kadar bebek uyumuş olur. Böylelikle bebeğin bu süreci öğrenmesi daha hızlı olabilir.
  • Anne yada babanın horlaması, belki uykuda konuşma, bebeğin uykusunu bölebilir.
  • Ayrıca yetişkin yatakları bebeklerin yürüme çağıyla beraber oldukça tehlikeli bir hal almaya başlayarak yataktan düşmelerin gerçekleşmesine sebep olabilir.


Yeni doğan döneminde bebeğiniz uyurken onunla beraber sizin de uyumanız oldukça ideal ve dinlendiricidir ama ilerleyen dönemlerde gündüz uykularında yapmanız gereken işler varsa ya da ilgilenmeniz gereken başka bir çocuğunuz varsa beraber uyumak oldukça zorlayıcı olur. Ayrıca gece erkenden bebeğinizle beraber yatağa girmek bütün sosyal hayatınızı da etkileyecektir.

Kısacası bebeklerimize dokunalım, onları sevelim, kucağımıza alalım, onlara şefkat ve güven verelim ancak uyku zamanında doğru yerde doğru uyumayı öğretmeyi hedefleyelim. Gerekirse uyuyana kadar yanında olalım ama yatağımıza bir alıp bir almamak çocuklarımıza büyük haksızlık, unutmayalım!

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

meleklerimm Valla buyuk oglum gece kusma ataklari oksuruk ataklari oldugu icin 1 yil banasiyla ayni odada uyudu kucukte benimle cok mutluyduk ama buyuk oglum farkina vardiginda beni kiskanmaya basladigini hissettigimde onunda yatmaya basladim ve yeni evimize gectigimizdede onlara guzel yatak odasi ve nevresimler aldim begendikleri kahramanlardan olusan oglumda iylesmisti ve cok guzel bir baslangic oldu suan cok milutlular odalarinda yanimiza gelmek istediklerindede geliyorlar seve seve sarilarak uyuyoruz ben sadece piskolojileriyle ilgilenirim kendi rahatligimi falan degil Beğen Şikayet Et

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.