/ / / Bebeklerde ve çocuklarda diş problemlerine yol açan 7 neden!
anneyseneditor

Bebeklerde ve çocuklarda diş problemlerine yol açan 7 neden!

17.02.2016 |
Bebeklerde ve çocuklarda diş problemlerine yol açan 7 neden!

Tanfer Klinik – Estetik, Ağız Diş ve Çene Cerrahisi'nden Ağız ve Çene Cerrahı Dr. Nihat Tanfer, bebeklerde ve çocuklarda diş problemlerine yol açan faktörler hakkında bilgiler verdi.

1. Biberon çürüğü
Bazen bebeklerde dişlerin üzerinde kahverengi lekeler oluştuğu ya da bu dişlerin kırılıp döküldüğü gözlenir. Aslında bu lekeler diş çürükleridir ve dişler de çürük nedeniyle kırılır. Bebeklerde erken dönemde çürük oluşmasının nedeni biberon çürüğü adı verilen çürüklerdir.
Bebek beslenmesinde en önemli besin olan anne sütü ya da inek sütü doğal olarak şeker içerir.
Bebeğin gece yatmadan önce ya da uyku sırasında anne sütü ya da biberon emmesi süt ağızda biriktiğinden mikropların dişleri çürütmesi için elverişli bir ortam oluşturur. Bu nedenle özellikle gece beslenmesi sonrası dişlerin temizliğine özen gösterilmelidir.

Bebeklerde diş çürüklerinin tedavisi güçtür, önlenmesi daha kolaydır!
Bebeklerde meydana gelen çürüklerin tedavisi çok güç olduğundan, koruyucu önlemlerin erken dönemde alınması gerekir.
Bebeğin gece ağzında biberonla uyuma alışkanlığı önlenmelidir.
Emziğe ya da biberondaki süte şeker, bal ya da pekmez gibi tatlandırıcılar ilave edilmemelidir.
Bebek beslendikten sonra mutlaka su içirilmelidir.
Dişler çıktıktan sonra oyalanmak amacıyla bebeğin eline verilen karbohidratlı-şekerli gıdalar da diş çürüklerine neden olacağından bu tür gıdalar yerine çocuğun elma, havuç gibi besin değeri yüksek; diş temizliğine yardımcı gıdalara yönlendirilmesi gerekir.

Biberon çürüğü görülen dişlerin tedavi edilmesi gerekir!
Biberon çürüğü görülen dişler tedavi edilmezse ağrı yapar ve iltihaplanır. İltihaplı ya da ağrıyan dişler bebeğin huzursuzlanmasına ve beslenme düzeninin bozulmasına yol açar. İltihap, alttan gelecek kalıcı dişleri de etkileyip şekillerinin bozuk olmasına yol açar. Bu dişlerin çekilmek zorunda kalması çocukta konuşma problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilir.

2. Parmak emmek
Parmak emmek küçük yaşlarda sık görülen bir alışkanlıktır. Genellikle dört yaşına kadar kendiliğinden ortadan kalkar. Bu alışkanlığın daimi dişlerin çıktığı yaşlarda da sürmesi, bu dişlerde ve damakta yapısal bozukluklara yol açar. Bu bozuklukların nedeni parmağın ön dişlere ve damağa uyguladığı başınçtır.
Çocuk, onu alışkanlıktan vazgeçirmek için yapılan yönlendirmelere rağmen, 6 yaşına kadar parmak emme alışkanlığına devam ederse diş hekimine başvurularak profesyonel yardım alınması gereklidir.

3. Tırnak yemek, kalem ısırmak
Tırnak yemek ya da herhangi bir şeyi ısırıp kemirmeye çalışmak, tırnaklarda olduğu kadar dişlerde de şekil ve pozisyon bozukluklarına, hatta aşınmalara sebep olabilir.

4. Fazla şekerli gıdalar
Çokça işlemden geçmiş, rafine ve fazla şekerli gıdalarla beslenmek ağız içindeki asit seviyesini artırarak çürük riskini oldukça yükseltir, diş yüzeylerine kolaylıkla yapışır ve çok zor temizlenir.

5. Dişleri sert cisimlerle temasa zorlamak
Dişlerle yemiş kabuklarını kırmak, şişe kapaklarını açmak, çok fazla çekirdek yemek yani dişleri sert cisimlerle sürekli temasa zorlamak öncelikle mine tabakasında aşınmalara, çatlaklara, ciddi kırıklara ve hatta diş kayıplarına varan sıkıntılı durumlara yol açabilir.

6. Asitli içecekler
Asitli içecekler mine tabakasını yumuşatır ve aşırı miktardaki şeker içerikleri nedeniyle ağız içinde çürük oluşumu için en uygun şartları sağlar. Bu nedenle asitli içecekler yerine asitsiz ve şeker ilavesiz meyve suları veya süt benzeri doğal içecekler tercih edilmelidir.

7. Diş gıcırdatmak
Stresli, agresif, takıntılı veya sıkılgan kişilik yapıları ve/veya anne-babası diş gıcırdatan çocuklar diş gıcırdatmaya daha eğilimlidir. Diş gıcırdatma dişlerde aşınma , yüz kaslarında ağrı , dişlerde sallanma ve hassasiyete neden olur. Tedavisinde, diş gıcırdatmaya yol açan faktörler ortadan kaldırılmaya çalışılır ancak bu başarılamaz ise hastaya takıp çıkartılabilen bir gece plağı yapılır.

Uzmana ulaşmak ve bilgi almak için hemen arayın: 4449826 (TAN) 

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.