/ / / Bebeklerde uyku düzeni ve uykusuzluk
SerideSamurkasKarac

Bebeklerde uyku düzeni ve uykusuzluk

26.11.2015 |
Bebeklerde uyku düzeni ve uykusuzluk

Yetişkinlerin uyku düzeni ile çocuklarınki birbirinden farklıdır. Özellikle yeni doğan bebekler neredeyse günün tamamını uyuyarak geçirirler. Anne ve babalar da bebeklerinin bu kadar çok uyumasının normal olup olmadığını merak ederler.

Bebeklikten çocukluğa uyku düzeninin nasıl olması gerektiği, ne kadar süre uyumanın normal olduğu, aşırı uykudan ya da uykusuzluktan hangi koşullarda bahsedilebileceği ile ilgili bilgileri Uyku Meleği Uyku Koçu Seride Samurkaş yazdı.

Yenidoğanlarda uyku süresi

Yenidoğan bebeklerde uyku süresi günde ortalama 16-18 saattir. Ebeveynlerin bu uyku süresi ile ilgili endişe yaşamalarına gerek yoktur çünkü bu süre normaldir. Fakat hiç uyanmadan, aralıksız 8 saat boyunca uyuyan bebekler kontrol edilmeli ve bu durum doktora aktarılarak değerlendirilmelidir. Bebek, doktorun değerlendirmesine göre gerekirse uyandırılarak beslenebilir. Ortalama olan bu uyku zamanı her bebekte farklılık gösterebilir. Birçok özelliğimiz gibi uyku ihtiyacımız da genlerimiz tarafından belirlenmiş olup, her birimiz için farklı ve özeldir. Günde 16 saatten daha az uyuyan yeni doğmuş bir bebek, başka herhangi bir sağlık sorunu olmadığı halde uykuya ihtiyaç duymuyorsa sorun değildir. Kesintisiz uykunun ortalama süresi ise ilk 3 ayda 3-4 saat iken, 6. aydan sonra -tıbbi ve fiziksel bir rahatsızlık yoksa- 11 saate kadar çıkar.


Bebeklerde gündüz uykusu
Çocuklar hem gece hem de gündüz uykusuna bebekliklerinde daha çok ihtiyaç duyarlar. Çocuklar 1 yaş civarında gündüz saatlerinde iki kez uyurken, 2 yaş civarında tek gündüz uykusu ile yetinirler. Bunun nedeni melatonin dengesinin düzene girmesidir. Gündüz uykusu yaşam boyu devam edebilir ve bu normaldir. Fakat ileriki yaşlarda okul ve sosyal yaşantı gibi değişken durumlar nedeni ile gündüz uykusu çocukların hayatından tamamen çıkabilir.

Yaş gruplarına göre bebeklerde/ çocuklarda uyku düzeni

Her çocuğun uykuya olan ihtiyacının farklı olabileceğini söylemiştik. Fakat yaş gruplarına göre ortalama bir düzenden bahsedilebilir.

 • İlk ay (0-4 hafta); bebeğin toplam günlük uyku süresi 16-18 saat arasında değişir.
 • İkinci ay (5-8. hafta); 1. ayın sonunda 15.5-17 saat olan toplam uyku süresinin 8.5-10 saati gece, geri kalanı gündüz uykusu olarak gerçekleşir. Bu ayın sonunda geceleri 4 hatta 5 saatlik kesintisiz uyku süresi görülür.
 • Üçüncü ay (9-12. hafta); toplam uyku süresi 15 saattir. Bunun 10 saati gece, 5 saati gündüz gerçekleşmelidir. Bu ayın sonunda gündüz uykuları da bir düzene oturmalıdır.
 • 4-5. aylar; gece uyku süresi 10-11 saat arasında ve gündüz toplam uyku süresi 4-5 saat arası olmalıdır. Dördüncü aydan itibaren bebek, gündüzleri yeterli kaloriyi alıyorsa gece beslenmeden,  8 saat kesintisiz uyuyabilir.
 • 6-8. aylar; ortalama gece uykusu 10-12 saattir ve bebek gündüzleri yeterli kalrotiyi alıyorsa gece beslenmeye ihtiyaç duymaz. (Ben bunu kendi oğlumda deneyimledim, ancak içim içimi yedi. Oğlumda ise herhangi bir kilo kaybı olmadığı gibi kilo almaya da devam etti). Bu dönemde bebeğin gün içinde de yaklaşık 3.5 saat uyuması gerekir. Birçok çocuk bu dönemde iki gündüz uykusu uyurken bazıları ise üç kez uyur.
 • 9-12. aylar; bebek, dokuz aylıkken geceleri ortalama 11, gündüzleri 3 saat uyur. 12. aya gelindiğinde gündüz uykusu ortalama 2.5 saate düşerken gece uykusu 11 saat 15 dakikaya uzar.
 • 12-18. aylar; bu aylardaki en büyük değişim 18. ayda görülür. Bebek, 18. ay civarında iki yerine bir gündüz uykusu uyur. Ancak bebek geceleri hala kalkıyorsa gündüz uykusunun teke düşürülmemesini öneririm.
 • 18 ay-2.5 yaş; bebek 18. ayda geceleri ortalama 11 saat 15 dakika uyurken gündüzleri tek uykuda 2 saat 15 dakika uyur.  Bebek 2.5 yaşa geldiğinde ise gece uykusu 11 saate, gündüz uykusu da 2 saate düşer.
 • 2.5-5 yaş; çocuk 3 yaşında geceleri 10.5 saat gündüzleri 1.5 saat uyuyorken, birçok çocuk 4 yaşında gündüz uykusunu kaldırır ve gece uykusu 11.5 saate uzar. Bu süre 5 yaşında 11 saate düşer.


Uyumayan bebekler
Aşırı uyku kaygısı yaşayan ebeveynlerin tersine bazı anne-babalar bebeklerinin hiç uyumadığından şikâyet ederler. Normalden çok daha az uyuyan bebeklerde uyku sorunu yaşanmasının çeşitli nedenleri olabilir. Bunlar arasında en sık görülenler bebek reflüsü, uyku apnesi, akciğer patolojileri, annenin stresli olması, gebelik dönemi depresyonu, duygusal bakımdan aşırı tepkisellik, bebeğin zor karakterli olması, uyku ritüellerinin düzgün uygulanmıyor olması ve en başta da bebeğin aşırı yorgun olmasıdır.

Aşağıdaki durumlar bebeğinizde görülüyor mu?

 • Bebeğiniz gün boyunca süreki ağlıyor, huzursuz bir ruh hali sergiliyor ve aşırı yorgun gözüküyor mu?
 • Bebeğiniz her seferinde otomobile biner binmez hemen uykuya dalıyor mu?

Bu sorulara cevabınız evet ise bebeğinizde aşırı yorgunluk belirtileri vardır.

 • Bebeğiniz kendi kendine uyanmakta zorluk çekiyor ve bebeğinizi illa sizin uyandırmanız m gerekiyor?

Bu soruya cevabınız evet ise bebeğinizin biyolojik ritminin kaymış olduğundan söz etmek mümkündür.

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.