/ / / Bayramda deniz tatili yapacaklar için 7 uyarı!
anneyseneditor

Bayramda deniz tatili yapacaklar için 7 uyarı!

07.09.2015 |
Bayramda deniz tatili yapacaklar için 7 uyarı!

Tatile bayram gibi belirli sürelerle çıkanlar gerek az zamanda denizden ve güneşten bol bol yararlanmak gerekse çabuk bronzlaşmak için bazı yanlışlar yapıyorlar.

Dermatoloji Uzmanı Ömür Tekeli, bayramda deniz tatili yapacaklara 7 uyarıda bulundu.  

1. Güneş, sivilceli ciltler için iyi değildir! Güneş cildi kurutur ve sivilceleri azaltıyor hissi verir ancak kuruma sinyalini alan cilt yağ tüketimini artırır. Böylelikle sivilcelerde artış görülme ihtimali artar. Ek olarak, sivilce izleri güneş altında kalıcı izlere dönüşebilir. Bu yüzden sivilceli ciltler için güneş önerilmez.

2. Yağlı ve akneye eğilimli cildi olanlar makyajdan kaçınmalı! Sıcak havalarda terleme ve cildin doğal nemlendirme mekanizmaları daha fazla aktif hale gelir ve yağlanma artar. Bu da isilik oluşumuna neden olabilir. Cilt, makyaj malzemelerine de kolayca tepki verebilir. Her gün makyaj yapmak gerekli ise su bazlı makyaj ürünleri tercih edilmelidir. Kremlerin ise oilfree BB ve de 30 SPF üzeri olması önerilir.

3. Havuzdansa denize girmeyi tercih edin! Klorlu su, derinin koruma mekanizmalarını azaltır ve kuruluğu artırır. Deniz suyunun ve güneşin ise bazı cilt hastalıklarına faydası vardır.

4. Bronzlaşma ve cilt bakım ürünleri kullanımına dikkat edin! Bebe yağları ve havuç yağı cildi tıkayıcı özellikleri yüksek ürünlerdir. Bu yönleri ile sivilce ve kist oluşumuna neden olabilirler.

5. Doğru güneş koruyucuyu kullanın! Güneş koruyucu kremlerde özellikle nemlendirici etkisi yoğun olanları tercih edin. Böylelikle ayrıca nemlendirici kullanmanıza gerek kalmaz ve hem güneşten korunmuş hem de cildinizi nemlendirmiş olursunuz. Güneş kremi olarak en az 30 SPF ürünleri tercih etmek gerekir. Gündüz saatlerinde güneş koruyucu kullanımı sonrasında akşam saatlerinde normal bir su bazlı hafif üreli nemlendiriciler kullanılabilir. Krem kullanımında uygun miktar bir tatlı kaşığı ya da avuç içi büyüklüğüdür. Her bölgeye bu miktarda uygulama yapılmalıdır; kola bir tatlı kaşığı baca bir tatlı kaşığı gibi… Kullanılan ürünlerin de kozmetik ürün olmaması yani eczanelerden temin edilmesi önerilir.

6. Gölgede de güneş koruyucusunu ihmal etmeyin! Kıyafetler ve gölge sizi güneşten korumaz. Gölge UV ışığını ortalama olarak yüzde döret civarında korur. Kıyafet ancak birkaç kat giyildiğinde güneşten koruma sağlar. Tek kat bir gömlek ancak 8 SPF koruma sağlar. Bu sebeple gölgede de giysili iken de güneş koruyucu kremini eksik etmemek gerekir.

7. Saçlarınızda radikal değişiklik yapmak istiyorsanız sonbaharı ya da kışı bekleyin! Saçlar en çok yaz aylarında yıpranır. Saçlarınıza şekil vermek için örgüleri kullanın. Saf zeytinyağı ve keratinli bakımları ihmal etmeyin.

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.