/ / Ailelere LYS sınavı sonrası için 4 önemli öneri
anneyseneditor

Ailelere LYS sınavı sonrası için 4 önemli öneri

24.06.2015 |
Ailelere LYS sınavı sonrası için 4 önemli öneri

LYS öncesinde olduğu kadar sonrasında da ailelerin çocuklarına yaklaşımları önemlidir.
Profesyonel Öğrenci Koçu Şebnem Daloğlu çocukların desteğe en çok ihtiyaç duydukları bu dönemde ailelerin nasıl davranması gerektiği konusunda bilgiler verdi.

Sınavda umduğunu bulamayan çocuğun ailesi aşırı disiplinli ise çocuk göreceği tepkiden korktuğu için yoğun stres yaşar.

Eğer bir çocuk sınava hazırlanmak için elinden geleni yaptı fakat sınavdan beklentisinin altında sonuç aldı ise ailesi öncelikle gösterdiği çaba için çocuğunu takdir etmelidir.

Elinden geleni yapan ancak ailesinin takdirini alamayan çocuk “ Ne yapsam olmuyor” psikolojisine girip motivasyonunu ve özgüvenini kaybedebilir.

Önemli olan sonucun olumsuz olmasına sebep olan nedenlere odaklanmaktır.

Ailelere LYS sınavı sonrası için 4 önemli öneri nelerdir?

  1. Çocuğunuza verebileceğiniz en değerli şey ilgi ve zamanınızdır.
  2. Çocuğunuzun sınavdan aldığı sonuç ne olursa olsun onu elinden geleni yaptığı için takdir etmelisiniz.
  3. Sınav sonucu sebebi ile kendisini “değersiz” veya “yetersiz” hisseden çocuğun özgüveni azalır. Bu durum çocuğun gireceği tüm sınavlara yönelik korkusunu artırır. Bu sebeple çocuğun her koşulda desteklenmesi onun özgüvenine olumlu olarak yansıyacaktır.
  4. Gencin dalgalanan ruh halini en çok etkileyecek, ruh halini en olumsuz yapacak şeylerden biri gelecek ile ilgili karamsar olmasıdır. Çocuğun geleceğine ışık tutarak onu motive etmek onun gelecek ile ilgili olumlu duygular hissetmesini sağlar. 

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.