/ / / dedesinin öldüğünü nasıl söylemeliyiz?
nilx

dedesinin öldüğünü nasıl söylemeliyiz?

11.08.2016 |

Merhaba Hocam

7 yaşında oğluma bugünlerde hastalığının son aşamasında olan ve malesef artık kurtulma şansı olmadığı söylenen kayınpederimin vefatını nasıl söylemeliyiz. Aynı şehirde, farklı evlerde yaşıyoruz. Dedesinin hasta olduğunu biliyor.

Aslında Allah gecinden versin, anneannesi için de aynı durumu öğrenmek isterim (şu an hasta değil ama çok yaşlı), anneanneyle aynı evde yaşıyoruz, çocuğa durumu farklı bir şekilde anlatmak gerekir mi? Çocukların ancak 12 yaşından sonra ölümü anlayabildiğini okumuştum, 12 yaşa kadar bu konu hep aynı şekilde mi anlatılır? (birlikte yaşanan, ayrı yaşanan kişiye göre değişir mi)

Teşekkür ederim, saygılarımla

YaseminMericKazdal

Merhaba, Bu yaşlarda artık ölümü ve giden kişinin dönmeyeceğini anlayabilirler. Net ve sakin bir şekilde açıklamak doğru olacaktır. "uzun bir uykuya daldı" gibi cümleler kafa karışıklığı yaratır ve kişinin geri dönebileceği mesajını verir. Bu nedenle artık bu hayatta olmadığını açıklamak gerekir. Özlediğinde resimlerini açıp bakabilir, ona mektup yazabilir, resimler yapabilirsiniz. Anlatım şekli birlikte yaşasanız da ayrı yaşamasanız da çok farketmeyecektir. Sadece sizlerin ve çocuğun hisleri farklı olabilir. Hissettiklerini de paylaşmak, dinlemek, yalnız olmadığını hissettirmek faydalı olacaktır.

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.