macarel

Davranış

01.01.2017 |

Merhaba benim 11 yaşında zeka seviyesi yüksek_(sosyal) ve dikkat eksikligi tanısı konmuş bir oğlum var.Aşırı derecede konuşuyor her soylenene cevap yetistiriyor.Anne baba ayrılığı da var son 7 aydır. Çok inatçı küçüklüğünden beri her istediğini yaptırmaya çalışıyor ikna olmuyor yaptiramayinca sürekli konuşup huzursuzluk çıkarıyor. Geçen yıl kısa süreli risperdal ve ritalin kullandık Ama fayda göremedik aksine daha sinirli ve öfke krizleri yaşadık Okulda da problemlerimiz var.Kesinlikle ödev yapmak ders çalışmak istemiyor.Notları düşmeye basladi.Odevlerini kitaplarını sık sık ya bilerek ya da bilmeyerek eve getirmiyor.Okulda potansiyeli yüksek bir çocuk ama ders odaklı değil diyor.Oğlum da ben mükemmel olmak istemiyorum diye diretiyor.Umru değil. Dr dikkat eksikligi için tekrar tedavi öneriyor Ama bu ilaclar konusunda çok tedirginim çünkü verilen doz yeterli olmayıp sürekli artırılıyor duyduguma göre. Bana karşı da çok saygısız hiç laf dinlemiyor.Herseye hayır senin emirlerine uymam diyor.Sonra beni uzdukten sonra af dileyip özür istiyor.Yüz vermez isem kendine vurmaya yaşamak istemediğini söylüyor. Çünkü yine istediğini yaptiramadigi için. Çok caresizim sinirlerim bozuk.Ltf bana yol gösterin 

CerenSengel

Merhaba, Öncelikle çok şanslısınız olumlu yönde farklı bir çocuğunuz var. Elbette ki buna eşlik eden bazı zorluklar olacaktır. Her çocuk kendi kişiliğine ait farklı özellikler gösterebilir. Psikiyatrist destekli gitmenizde fayda var.Gerekli tedavi sağlandıktan sonra ilaç kullanımı zamanla azaltılacaktır. Dikkat eksikliği tedavi ile azaltılabilir bir şey. Sosyal eksiklik konusunda mutlaka zihin akranları ve kendi yaşıtları ile zaman geçirmesini sağlamalısınız. Kendi tutumlarınız da net ve kararlı olmalı. Çocuklar nerede ne yapacaklarını bilmezler bunları sizlerin tepkilerine sınırlarına göre şekillendirirler. Her istediğini yapmayacağınızı oğlunuzun artık öğrenmesi gerekiyor. Şu anda erginlik döneminde olması sebebiyle de bazı duygusal sıkıntılar yaşıyor olabilir.Oğlunuzu anladığınızı ona ifade etmelisiniz. Bu da duygular üzerinden konuşularak olabilecek bir şeydir. Öfkelendiğinde onu anladığınızı hissettirmelisiniz. Mümkün olduğunca olayları çatışmaya girmeden halletmeye çalışın. Çatışma oldukça ikili ilişkinizde yıpranacaktır. Siz de kendinizi pozitif yaşanan olaylara odaklamalısınız. Her yaş dönemi evimize gelen birer misafir. Önemli olan en az hasarla atlatabilmek bu dönemli. Sizler mutlu olursanız çocuklarınız da mutlu olacaktır. Kendi yaşam enerjinizi arttıracak bir şeyler yapmanızda fayda var. Bunun yanında bir uzmandan aktif bir destek almanızı öneriyorum. Mutlu günler dilerim.

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.