/ / / 16 yaşındaki kızımın teknoloji nağımlılığına karşı nasıl sınır koyabilirim
bdogan72

16 yaşındaki kızımın teknoloji nağımlılığına karşı nasıl sınır koyabilirim

11.07.2016 |

maalesef zamanında gösteremediğim kararlılık ve sınırlamalar neticesinde kkzımın telefona ve internete (sürekli dizi izlemek istiyor) yapışık yaşıyor.Ayrıca sürekli aşırı öfkeli ve tshammülsüz olduğundan artık onunla çatışmamak için hemen hemen hiçbir şeye karışmaz oldum .Aslında başkalarına ve topluma karşı duysrlı kötü alışkanlıkları olmayan Yalan söylemeyen düzgün arkadaşlıkları olan sevilen istenen ve kendi sosyal ortamında çok mutlu biri.Ancak şu anda yaz tatili ve vaktinin çoğunu (uyku düzenini altüstedip) klimalı odasında film seyredip telefonda arkadaşlarıyla (arasıra tabiiki onlar gelir dışarıda da buluşur)geçirmek istiyor .Onu sürekli bu pasif ve sağlıksız günlük  rutinde çıkarmak için arayış içinde spor hobi yaz kampı seyahat gibi aktıviteler yaratmakla uğraşıyorum.Kendi konfor ve arkadaş ortamında değilse hayatını kendine ve bize zehir ediyor.Yeni sosyal ve arkadaş ortamlarına girmeyi reddediyor.Geçen hafta İzmirdeyiz ve çeşmede yazlığımıza gittik 4 gün zor dayandı inteneti sürekli kullanmaya yetersiz(evde wifi yok )olduğundan kendi arkadaşları da orada olmadığından (sıcaktan bunaldığı için dışarı çıkmak istemediğni denize gitmek yüzmek gibi aktiviteler hiç ilgisini çekmediğini bahane ederek)Şu anda da benim uğraşlarım ve emrivakimle bir üniversite yaz okuluna gitti tabiiki ona sordum ve iki aydır bu program onu hiç heyecanlandırmasa umrunda olmada da konuşuluyordu.Asla dominant ve katı benim dediğim yapılacak tarzında bir anne olmadım .Çoğu zaman istemediğini yapmadı yaptırtmadı .Uzmanlara götürmeye de çalıştım ikna olması çok güç hayırı kesin hayır kendine katı sınırlamalar koyan mutlu ve huzurlu hayatı yanlış yoldan (ki çoğu zaman mutsuzluk tahammülsüzlük kısırdöngüsü içinde)yaşamak isteyen çok zor bir ergen.Acaba onu bu tembel miskin kendi istediği ve yaşadığı amaçsız isteksiz başarısız boş rutinde kendi haline mi bırakmalıyım bu kadar zorlamam daha çok çatışmamıza sebep oluyor .Şu anda da emrivakiyle gittiği kampta daha bir gün bile geçirmeden ben asla burda iki hafta kalamam beni hemen alın eve geri götürün taleplerini reddettiğim için bana çok kızgın.İyi mi yapıyorum bütün bunlar klasik ergen kaprisleri ve bir gün kendiliğinden bitecek deyip bu yılların böyle geçeceğini kabullenmeliyim yoksa böyle giderse kalıcı ruhsal bozukluklar yaşayan bireye mi dönüşür bilemiyorum.Gündemim sürekli onunla meşgul ama sanki bütün uğraşlarım neticesiz kalıyor .Benim çöp olacak evladım yok buna izin veremem onu motive edecek hedefini bulmasına yardım edecek bu pasiflikten silkinecek dolayısıyla başarılı ve mutlu hayatı yakalayabilecek imkanlar sunmalıyım yoksa en güzel yıllarını boşa geçirip ve enerjisini kapasitesini kullanmayı sürekli reddecek .Yanlış bir çaba içersinde miyim?

YaseminMericKazdal

Merhaba Kaygılarınızı anlıyorum. Bu yaş itibariyle çatışmaların artması, anne babayla daha fazla sorun yaşanması sıklıkla karşılaştığımız bir durum. Anne ve babalar tam olarak çocuklarının gözünden bakamazken çocuklar da anne ve babaların gözünden durumlara bakamıyorlar. En önemli şey etkili iletişim ve koşulsuz sevgi. Çocuğunuza birşey dayatmadan önce onu anlamaya çalışın ve duygularını kabul edin. "Internet olmadığı için çok sıkılıyorsun biliyorum, gün geçmek bilmiyor, ben de çocukken arkadaşlarım olmadığında çok sıkılırdım. Ne yapsak acaba, bir kaç gün idare et, farklı şeyler bulalım senin için..." gibi önce onu anladığınızı göstermek, belki kendi gençliğinizden örnek vermek ancak nasihatlarla dolu konuşmalar yapmamak, farklı şeylerin de onu eğlendireceğini göstermek işe yarayacaktır. Bir uzmandan destek almak en sağlıklısı olacaktır. Aynı zamanda ergenlikle, gençlerle iletişimle ilgili kitaplardan da faydalanabilirsiniz.

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.