< 8 Aylık

9 Aylık Bebek Beslenmesi

10 Aylık >
9 Aylık Bebek Beslenmesi

9 Aylık Bebek Beslenmesi

9. ay itibari ile bebeğiniz için besinler artık daha çok önem taşımaya başlamıştır. Evin düzenini ve ailenin yediklerini fark etmeye başlayacaktır. Bu ayda önemli olan bebeğinizin sizinle birlikte sofraya oturması ve sizin yemeklerinizin de tadına bakıyor olmasıdır. Anne-babayı aynı sofrada gördüğünde onun da yeme düzeni yavaş yavaş oturacaktır.

Püreyi azaltarak daha pütürlü ve taneli besinlere geçmeye çalışın

Bebeğinizin henüz azı dişleri çıkmamış olsa da yumuşak taneli besinleri ağzında eriterek yiyebilir. Yiyeceklerini devamlı püre halinde vermeye devam ederseniz pütürlü ve taneli besinlere geçişi zor olacaktır, alışmak istemeyecektir hatta bazen ağzındakini bile dışarı tükürecektir. Bu nedenle bu aylarda püreyi azaltırsanız katı besinlere geçişi daha kolay olacaktır.

9. ayda kuzu ciğerine başlayabilirsiniz

10 günde bir bebeğinize kuzu ciğeri yedirmeye başlayabilirsiniz. Ciğer, çok zengin protein ve mikro besin öğeleri kaynağıdır. Yağ oranının düşük olması ve kolay püre haline getirilebilmesi nedeniyle bebeğinize rahatlıkla yedirebilirsiniz. Bununla beraber demir ve B12 vitamininden oldukça zengindir. Kuzu ciğerini, damar ve sinirleri alındıktan sonra haşlayıp ardından ezerek bebeğinize yedirebilirsiniz. Başlarken 1-2 çay kaşığı başlanır ve gün geçtikçe bu miktar artırılır. Ciğer alırken dikkat edilmesi gereken bildiğiniz yerlerden ve sağlıklı olduğundan emin olduğunuz hayvanlardan alınması ve en fazla 2 gün içerisinde tüketilmesidir.

100 gr ciğerin içeriği

8 mg demir
25000UI A vitamini
20 mg C vitamini
60 mcg B12 vitamini içerir.

Örnek Menü:

Sabah (07.00-08.00) 30 cc mama içerisine,  ½ dilim tam buğday ekmeği, 1 çay bardağı pastörize tereyağı, 1 kibrit kutusu beyaz peynir ( 1 gece suda bekletilmiş) + 1 tam yumurta sarısı ile kahvaltı
Kuşluk (10.00-11.00) ½ elma, ½ armut, ½ kivi püresi
Öğle ( 12.00-13.00) Kuzu ciğeri püresi ( İlk gün 1 tatlı kaşığı, miktar giderek artırılır)
İkindi (15.00-16.00)    En az ½ çay bardağı, en fazla 2 çay bardağı yoğurt
Akşam (18.00-20.00)     Tam buğday unu ile muhallebi (7. Ayda yazan tarife göre yiyebildiği kadar)
Gece (22.00-23.00) Anne sütü veya formül mama

Bebekler için ciğer püresi

1 patates
1 havuç
100 gr siniri alınmış kuzu ciğeri
1 diş sarımsak
1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Bebek ciğeri püresi nasıl hazırlanır?

Sinirleri alınmış kuzu ciğeri, patates ve havuç birlikte haşlanır. Sarımsak eklenir. 20-25 dk piştikten sonra ocaktan alınır ve üzerine zeytinyağı eklenir. Ezilir ya da püre haline getirilir.

Ek besinlerin miktarı ne olmalıdır?

Anne sütüne ek olarak;
6-8 ayda 200 kalori/gün
9-11 ayda 300 kalori/gün
12-18 ayda 500 kalori/ gün
Örneğin 1 yumurta sarısı 69.8 kalori, 1 dilim ekmek ise 70 kaloridir.

Bebeğe keçi sütü verilebilir mi?

İnek sütüne göre keçi sütü daha az alerjendir ve daha kolay sindirilir. Çiğ süt olarak tüketilmesi 1 yaş altı için uygun değildir. 6. aydan sonra ek besin olarak keçi sütünden yoğurt ve peynir yapılarak bebeklere verilebilir. Keçi ve inek sütü proteini bebeklerin böbreklerine yük bindirirerek sıkıntılara yol açabileceğinden hayvan sütleri 1 yaş öncesinde kullanılmamalıdır.

Gece beslenmesi ne zaman kesilmelidir?

Bu aylarda bebeğinizin beslenme alışkanlıkları oturacağından anne sütü almak istemeyebilir. Ancak anne sütü vermeye devam edin ve gece beslenmesinden kesmeyin. Ancak eğer bebeğiniz formül mama ile besleniyorsa 9. ay itibari ile azaltmaya başlayabilirsiniz.

Bebeğiniz ne zaman kendi yiyebilir?

Bebeğiniz 8-9. ay itibari ile kendi kendine yemeye başlayabilir. Bunun için bebeğinizin önüne parçalanmış yiyecekleri koyarak ona fırsat yaratmalısınız. İlk başlarda elleri ile yemelerine izin verin, böylece yiyeceklerin dokularını ve kıvamlarını öğrenirler. Sonrasında ise bebekler için üretilmiş çatal ve kaşıklar ile kendi kendilerine yemeleri için teşvik edin.

 

HiPP ek gıda seçenekleri için tıklayın!

Bebeğinizin ayını seçiniz

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.