< 12-18 Aylık

18-24 Aylık Bebek Beslenmesi

18-24 Aylık Bebek Beslenmesi

18-24 Aylık Bebek Beslenmesi

Okul öncesi bu dönemde çocukların besinlere karşı tutumlarının değiştiği, alışkanlık kazandıkları bir dönemdir. Bu nedenle 18-24 ay arası dönemde beslenme düzeninin oturması önemlidir. Tabi ki başta anne olmak üzere aile bireylerinin beslenme şekli çocuğun da beslenmesini etkileyecektir. Çocuğun doğru beslenme alışkanlığı kazanması için önce ailenin kendi beslenme şekillerini gözden geçirmeleri gerekir.

Bu ay aralığındaki çocuklar masadaki aile bireylerini taklit ederler. Beslenme saatlerinde ailenin sofraya birlikte oturması ve yemek sırasındaki tutumu önemlidir. Bu yaş aralığında artık çocuk giderek bağımsızlaşmaktadır. Bu nedenle aile bireyleri besinlere karşı seçici davranıyorsa çocukta bundan olumsuz şekilde etkilenecektir.

Öğün düzeni olmalı mı?

Okul öncesi dönemde ev içerisinde öğün düzeni oluşturmak okul zamanında da çocuğun rahat adapte olmasını sağlayacaktır. Öğün aralarında yüksek kalorili meyve suyu, çikolata vb. gibi yiyecek-içecekler çocuğun çabuk doymasına neden olmaktadır. Bu nedenle ara öğünlerde meyve, yoğurt gibi besinler tercih edilmelidir. Kahvaltı her yaş için en önemli öğündür. Bu yaş grubunda kahvaltının alışkanlık haline getirilmesi çok önemlidir. Öğün zamanlarının aynı saat ve düzenli olmasına özellikle dikkat edilmelidir. Eğer çocuğun hiç öğün düzeni yok ise ilk olarak sabah-öğle-akşam öğünleri planlanmalı, ardından ara öğünler beslenmeye eklenmelidir.

Çocuğunuzu kefir ile tanıştırın.

Kefir içerisindeki mikroorganizmalar sayesinde bağırsak hareketlerini kolaylaştırıcı bir etkiye sahiptir. Özellikle kabızlık yaşayan çocuklar için bağırsak florasını düzeneyeceğinden tüketilmesi sağlıklı olacaktır. Aynı zamanda bağışıklık sistemini de kuvvetlendirecektir.

Kefir, sütte bulunan bütün besin ögelerini içerdiği için besin değeri yüksek bir süt ürünüdür. Metabolizma için gerekli ve dışarıdan almak zorunda olduğumuz esansiyel yağ asitleri ve aminoasitleri de bileşiminde bulundurur.  Kefir kalsiyum, fosfor, folik asit, potasyum, magnezyum,

B1 ve B12 vitamini açısından iyi bir kaynaktır. Süt veya yoğurda alternatif olarak tüketilebilir. Ayrıca sütün içindeki laktik asitin fermantasyona uğramasından dolayı, laktoz intoleransı olan çocuklar da sıkıntı  duymadan tüketebilirler. Ekşimsi bir tadı olduğundan bazı çocuklar tadını sevmeyebilirler. Böyle bir durumda içerisine meyve koyarak tadını lezzetlendirebilirsiniz

Günlük besin alım miktarı ne olmalıdır?

18-24 aylık dönem çocuklarında günlük 1100 kalorilik beslenme planlanmalıdır.
Süt Grubu
2 porsiyon
Süt
Yoğurt
Ayran veya kefir

Et grubu
4 porsiyon
1 yumurta
1 peynir
2 et

Sebze Grubu
200 gr sebze

Meyve Grubu
3 porsiyon mevsim
meyvesi

Ekmek Grubu
4 porsiyon
2 dilim ekmek(50 gr)
3 yemek kaşığı tahıl
 
Yağ Grubu
3 porsiyon
2 tatlı kaşığı zeytinyağı veya tereyağı
2 tam ceviz içi

Örnek Menü-1:

Sabah: Fırında omlet ( 1 dilim tam buğday ekmeği ile)*
Ara öğün: 1-2 porsiyon mevsim meyvesi + 1 tam ceviz içi/5-6 tane fındık/tuzsuz fındık
Öğle yemeği: 2 tane ızgara köfte + ½ dilim tam buğday ekmeği
Ara öğün: 1 çay bardağı kefir + 5 adet çilek
Akşam yemeği: Buğdaylı yoğurt çorbası* + ½ dilim tam buğday ekmeği
Gece: Anne sütü veya devam sütü veya inek sütü

Örnek Menü-2:

Sabah: 1 dilim tuzsuz beyaz peynir + 1 tane yumurta + 1 dilim tam buğday ekmeği +
Ara öğün: 2 porsiyon meyve
Öğle yemeği: Tavuklu sebze çorbası + ½ dilim tam buğday ekmeği
Ara öğün: muzlu dondurma*
Akşam yemeği: haşlanmış brokoli-karnabahar+ 2 yemek kaşığı aşurelik buğday + üzerine 1 çay bardağı yoğurt
Gece: Anne sütü veya devam sütü veya inek sütü

Fırında omlet

Malzemeler
½ çay bardağı lor peyniri
1 tane yumurta
1 tatlı kaşığı tereyağı
Maydanoz
1 dilim tam buğday ekmeği
Yapılışı:
Peynir, yumurta ve maydanoz çırpılır. Ekmeğin üzerine sürülerek önceden ısıtılmış fırına verilir. 5-10 dk pişirilir.

Buğdaylı yoğurt çorbası

Malzemeler
1 çay bardağı aşurelik buğday
2 yemek kaşığı nohut
Et veya tavuk suyu
1 su bardağı yoğurt
1 tane yumurta sarısı
1 yemek kaşığı tam buğday unu
½ limon suyu
Yapılışı:
Nohutlar akşamdan suda bekletilir. Aşurelik buğday ve nohut haşlanır, üzerine et suyu ya da tavuk suyu eklenir. Diğer tarafta yoğurt, yumurta sarısı, limon suyu ve un çırpılır. Haşlanmış buğday eve nohutun üzerine yavaş yavaş eklenerek karışrıtılır. 10-15 dk pişirilir. Üzerine 1 yemek kaşığı zeytin yağı ilave edilir.

 

Muzlu dondurma

Malzemeler:
1 muz
1 yemek kaşığı nar
125 gr yoğurt
İsteğe göre 1 çay kaşığı tarçın
Yapılışı:
Muz ve yoğurt rondodan geçirilir. 3-4 saat dondurucuda bekletilir.
Üzeri nar ve tarçın ile süslenerek servis yapılır.

1-3 yaş HiPP ürünlerini incelemek için tıklayın!

Bebeğinizin ayını seçiniz

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.