< 10 Aylık

11 Aylık Bebek Beslenmesi

12-18 Aylık >
11 Aylık Bebek Beslenmesi

11 Aylık Bebek Beslenmesi

Bu ayda artık bebeğiniz birçok besinle tanışmıştır. Yavaş yavaş beslenme alışkanlıkları belirginleşmeye başlamıştır. Açlık ve tokluğu ayırt edebileceğinden bebeğe doyduktan sonra yemek yedirilmemelidir. Bu ayda bebeğinize sofrada birlikte oturma alışkanlığı kazandırabilirsiniz.

11. ayda bebeğinizin beslenmesine eklenebilecek özel bir besin bulunmamakla beraber yasak olan yiyeceklerin dışındakileri ve mevsim sebze-meyvelerini denemeye başlayabilirsiniz.

Bebeğinizin büyüme ve gelişimini kilo alımına bağlı olarak takip edebilirsiniz. Bu ay itibari ile kilo alımı miktarı düşebilir ancak bebeğin her ay kilosunun artışı beklenmektedir. 11. Ayda günde 200-250 ml’lik 3-4 kez ek besin verilebilir. Bunun dışında günlük enerjinin %35-40’ı anne sütü ya da devam sütünden gelmelidir.

Örnek Menü-1

Kahvaltı: Yulaf ezmeli omlet + 1 dilim akşamdan suda bekletilmiş beyaz peynir
Ara öğün: 1-2 porsiyon meyve
Öğle yemeği: Etli-pirinçli kuru fasülye
Ara öğün: 1-2 çay bardağı yoğurt
Akşam: Anne sütü ya da devam sütü ile yapılmış tahıllı muhallebi
Gece: Anne sütü veya devam sütü

Örnek Menü-2

Kahvaltı: 1 yumurta sarısı + ½ çay bardağı tuzsuz lor peyniri + ½ dilim tam buğday ekmeği + 1 çay kaşığı tereyağı + 1 tatlı kaşığı keçiboynuzu pekmezi
Ara öğün: 1-2 çay bardağı yoğurt
Öğle yemeği: Kıymalı sebze çorbası ( mevsim sebzeleri ile)
Ara öğün: 1-2 porsiyon meyve + 1 yarım ceviz
Akşam: Anne sütü ya da devam sütü ile yapılmış tahıllı muhallebi
Gece: Anne sütü veya devam sütü

Tarifler

Yulaf ezmeli omlet
Malzemeler
1,5 yemek kaşığı yulaf ezmesi
1 yumurta sarısı
1 tatlı kaşığı saf zeytinyağı
Dereotu, maydanoz
Yapılışı
Bütün malzemeler karıştırılarak tavaya konulur ve alt üst ederek pişirilir.

Etli-pirinçli kuru fasülye
Malzemeler
2 çay bardağı haşlanmış, kabukları ayıklanmış kurufasülye
½ çay bardağı kepekli pirinç
50 gr kuşbaşı et
Kırmızı-yeşil biber
1 küçük soğan
1 küçük domates
1 tatlı kaşığı saf zeytinyağı
Yapılışı
Kurufasülye haşlanır ve kabukları ayıklanır. Diğer yanda kuşbaşı et haşlanır, haşlandıktan sonra içerisine soğan ve biberler eklenir bir süre sonra pirinç eklenir. Ardından kurufasülye ve küçük doğranmış domates konulur. Birkaç dakika daha piştikten sonra üzerine 1 tatlı kaşığı saf zeytinyağı eklenir.

Besin hazırlığında dikkat edilmesi gereken durumlar nelerdir?

Besin hazırlığında en çok dikkat edilmesi gereken durum kullanılan ürünlerin temizliği ve hijyenidir. Ek gıdaya başlanılan 6. Aydan itibaren 12 aya kadar olan süre bebeklerde ishal görülmesinin en sık yaşandığı dönemdir. Ek besin tüketiminin artması ile birlikte mikroorganizmalar besinlerle birlikte bebeklere ulaşarak ishale neden olabilirler ki çocukluk döneminde yaşanan ishallerin en büyük nedeni budur. Bu konuda yapılması gereken besin hazırlığından önce ellerinin mutlaka temiz olması, hazırlanan besinin hemen tüketilmesi, tüketilmiyorsa uygun koşullarda saklanmasıdır. Bu esnada kullanılacak tabak, kaşık, kase gibi malzemelerin temiz olmasına dikkat edilmelidir.

Bebeğime neden pekmez vermeliyim?

100 gramında yaklaşık 270 kalori karşılayan pekmez, içeriğince yüksek oranda demir, potasyum, kalsiyum kaynağıdır bunların dışında ise birçok vitamin ve mineral içerir. Bebekler içinde iyi bir enerji kaynağıdır. En çok üzüm ve duttan yapılan pekmez son yıllarda keçiboynuzu, incir, şeker pancarı ve ardıç gibi meyvelerden de elde edilebiliyor. Pekmez özellikle hamileler, emziren anneler ve çocuklar için oldukça faydalı bir besindir. Pekmez en çok demir içeriği nedeni ile demir eksikliğinde kullanılır. Aynı zamanda pekmez, kalsiyum içeriği ile sağlıklı büyüme ve gelişmede, dolaşım ve sinir sisteminde, kan pıhtılaşmasında ve kalp kaslarının normal çalışmasında önemli rol oynar. Ayrıca kalsiyumla birlikte görev yapan fosfor içeriği ile kemik ve diş sağlığında önemli bir yere sahiptir.  Sağlıklı ve doğal bir tatlandırıcı olarak ta kullanılabilen pekmez, süt, kahvaltılar ve tatlıların yapımında şeker kullanmak yerine tercih edilebilir.

Pekmez alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Pekmez üretimi sırasında Hidroksi metil Furfural (HMF) ortaya çıkmaktadır. HMF ‘nin yüksek derişimlerinin toksik etkileri bulunmaktadır. Vakum yöntemiyle üretilen pekmezin HMF içeriği 35,25 mg/kg gibi düşük düzeyde olup, açık kazan yöntemiyle üretilen pekmezde bu değer yasal sınır olan 150mg/kg‘ın çok üzerinde 681.4 mg/kg olmaktadır. Yani geleneksel olarak üretilen pekmezlerde bilinçsiz yapılan aşırı yüksek sıcaklıklarda istenmeyen bu bileşiklerin oluştuğunun göstergesidir. Ayrıca araştırmalar sonucunda pekmez çeşitleri içerisinde en düşük HMF değerine keçiboynuzu pekmezinin sahip olduğu ortaya konulmuştur.

 

HiPP ek gıda seçenekleri için tıklayın!

Bebeğinizin ayını seçiniz

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.