< 9 Aylık

10 Aylık Bebek Beslenmesi

11 Aylık >
10 Aylık Bebek Beslenmesi

10 Aylık Bebek Beslenmesi

Bu ay yine bebeğiniz için önemli aylardan biridir. Bebeğinizin beslenme şekli ve sevdiği yiyecekler artık iyice belirlemeye başladı. Bazı bebekler ek besinlere alışıp anne sütü ya da mama almak istemeyebilir bazıları ise anne sütüne eskisinden daha da düşkün olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken, ek gıda miktarı ile anne sütü ya da devam sütü miktarını dengeleyebilmektir. Çünkü bebeğinizin her ikisine de ihtiyacı olacaktır.

Artık bebeğinizin bazı dişleri çıkmış ya da çıkmak üzere olabilir. Hem dişini kaşıması hem de tadını alması için havuç, salatalık gibi sert yiyecekleri bebeğinize verebilirsiniz.
Bu ayda ek gıdalara eklenecek herhangi bir besin bulunmamaktadır. Dediğimiz gibi ev düzenine alışması için sizin yiyeceklerinizden yedirmeye ancak bunları tuzsuz ve baharatsız yapmaya özen göstermelisiniz.
 

Yemeklerinizi bebeğinize göre yapın

Yemeklerinizi baharatlı, tuzlu ve salçalı yapıyor olabilirsiniz. Bu konuda artık bebeğiniz için dikkatli olmanız gerekir. Çünkü artık bebeğiniz sizin yemeklerinizden de yiyebiliyor. Yemeklerinizi pişirirken tuz ve baharat koymamaya özen göstermeli ya da pişirme sırasında tuz ve baharat koyma zamanı geldiğinde bebeğiniz için 1-2 kepçe ayırarak pişirmeye devam edebilirsiniz.

Örnek Menü

Sabah(07.00-08.00)    Yulaflı Kahvaltı (yiyebildiği kadar)
Kuşluk(10.00-10.30)    Meyve Püresi (en az ½ en fazla 1,5 meyve)
Öğle    (12.00-13.00)    Tavuklu şehriye çorbası (2 su bardağı ile yapılmış, yiyebildiği kadar)
İkindi (15.00-16.00)    En az ½ çay bardağı, en fazla 2 çay bardağı yoğurt
Akşam (18.00-20.00)     Tam buğday unu ile muhallebi (7. Ayda yazan tarife göre yiyebildiği kadar)
Gece (22.00-23.00)    Anne sütü veya formül mama

Yulaflı kahvaltı

1 dilim akşamdan suda bekletilmiş beyaz peynir
2 yemek kaşığı yulaf ezmesi
1 çay kaşığı buğday ruşeymi
1 tane tuzsuz çiğ badem
30 cc mama veya anne sütü

Tavuklu şehriye çorbası

100 gr tavuk eti
1 havuç
1 patates
½ yeşilbiber + ½ kırmızıbiber
1 küçük soğan
1 küçük tutam maydanoz
1 tatlı kaşığı zeytinyağı
Nasıl hazırlayacaksınız?
Patates ve havuç haşlanır. Bir süre haşlandıktan sonra tavuk eti, soğan ve biberler ardından da şehriye eklenir. Pişmeye yakın maydanoz ilave edilir ve ocağın altı kapandıktan sonra 1 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı eklenir.

Et suyu/kemik suyu yararlı mıdır?

Birçok anne et suyunun besinsel değerinin çok yüksek olduğunu düşünerek bebeklerine yedirmek ister. Ancak et suyunun besin açısından değerinin yanı sıra lezzeti fazladır ve yüksek oranda yağ içerir. Bebeğiniz alması gereken proteini ancak etin kendisinden alacaktır. Bu yüzden bebeğinizin yemeklerine et suyu yerine tavuk ya da kıyma eklemeniz önerilir.

Bebeklere verilecek sebzelerde nelere dikkat edilmelidir?

İlk olarak patates, havuç, tatlı patates, ıspanak, kabak gibi sebzeler hem alerjen özelliğinin az olması hem de kolay sindirilebilmesi nedeniyle tercih edilmelidir. Sonrasında ise brokoli, karnabahar gibi sebzeler kullanılabilir. 1 yaşına kadar patlıcan, bakla ve bamya yasak sebzeler arasındadır.

HiPP ek gıda seçenekleri için tıklayın!

Bebeğinizin ayını seçiniz

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.