/ / / Satranç oynamak sosyalliği de artırıyor başarıyı da!
Haberler

Satranç oynamak sosyalliği de artırıyor başarıyı da!

23.06.2015 |

Satranç oynamak sosyalliği de artırıyor başarıyı da!

2015 Yılı Ödüllü İstanbul Gençler Satranç İl Birinciliği Turnuvası, 622 sporcunun katılımı ile gerçekleştirildi ve 3 gün boyunca devam eden çekişmeli maçların ardından 14 Haziran'da sona erdi.

Turnuva; İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Türkiye Satranç Federasyonu İstanbul İl Temsilciliği tarafından düzenlendi ve turnuvada ERA Kolejleri’nin sponsorluğunda toplam 10 bin TL değerinde hediye çeki dağıtıldı.

ERA Kolejleri Genel Müdürü Sezai Eyüpoğlu ve Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Çıkrıkçı satranca destek vermeye devam edeceklerini belirttiler.

Turnuvada başarılı olan gençler ise satrancın hem sosyal ilişkileri geliştirdiğini hem de ders başarılarının artmasına destek olduğunu belirttiler.

Küçük büyük herkes satranç ile tanışmalı!

Kızlar Kategorisi Birincisi Sinem Çağla Gündoğan: 15 yaşındayım ve satrançla 8 yaşında tanıştım.  Satranç; görsel zekamı çok geliştirdi. Hamleleri düşünmek ve hesaplamak öngörümü arttırdı. Derslerimde ezber yaparken, gelişen bu yeteneklerimin çok faydasını görüyorum.  Satranç maçları odaklanma kapasitemi yükseltti. İlk günden itibaren hissedilmeye başlayan satrancın faydaları uzun süre oynayınca daha belirginleşiyor.
Satranç oynayanlar olarak bilgisayara aşırı ilgi duymuyoruz. Arkadaşlarımızla bir araya gelmek, yeni insanlarla tanışmak, bizim açımızdan daha önemli… O nedenle satranç oynayanların daha sosyal olduğunu düşünüyorum.
Bence satranca başlamanın bir yaşı yok. Hem genç arkadaşlarıma hem de daha önce oynamamış yetişkinlere satranç ile tanışmalarını öneririm.

Küçükler Dördüncüsü Yağmur Melek Demircan: 9 yaşındayım ve iki yıldır satranç oynuyorum. Satranca başladıktan sonra daha hızlı düşünmeye başladım. Matematik derslerime çok faydası oldu. Satranç, problem çözme ve hafızayı güçlendirmek konusunda oldukça yararlı. Satrancın derslerime çok katkısı oldu. Satranç dışında kitap okumayı ve ailemle birlikte olmayı seviyorum. Bilgisayar oyunları ise oynamıyorum.

Yıldızlar Dördüncüsü Lena Nur Kaymaz: 15 yaşındayım. Maçlar, görsel zekâmı arttırdı. Şablonlar halinde düşünüp olaylara bütün olarak bakabiliyorum. Turnuvalar, seyahatler ve arkadaşlıklar, satranç oynamanın en zevkli kısımları. Satranç dışında yüzme sporuyla da ilgiliyim.

Genel Ana Kategori Yıldızlar Birincisi Bahadır Özen: 14 yaşındayım ve 5 yaşından beri satranç oynuyorum. Satranç, düşünme yolumu değiştirdi. Yani hayata bakışım değişti. Satranç benim için hayat felsefesini de geçip hayatın kendisi oldu. Satranç oynarken beni en çok heyecanlandıran belirli pozisyonları önceden kurgulayarak gerçekleştirebilmek! Hamleler birbirine benzese de aslında satrançta herkesin bir tarzı var. Satranç dışında masa tenisi, futbol ve basketbol da oynuyorum. Arkadaşlarımla gezmeyi seviyorum. Bu spor, yeni insanlar ve farklı çevreler edinmeme yardımcı oluyor. Ayrıca gözlemleyebildiğim kadarıyla satranç oynayanlar, bilgisayar oyunlarına ilgi duymuyorlar. Bize bilgisayar ile oynamak vakit kaybı gibi geliyor.


Siz Ne Düşünüyorsunuz?

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.