/ / / Çocuklarda Beyin Gelişimi ve Beyin Geliştirme Egzersizleri
anneysen Günlüğü

Çocuklarda Beyin Gelişimi ve Beyin Geliştirme Egzersizleri

27.09.2016 |

Çocuklarda Beyin Gelişimi ve Beyin Geliştirme Egzersizleri

Çocuklarda beyin gelişimi hakkında yapılan ebeveyn araştırmaları temelde “zeka gelişimi” hakkında merak edilenleri içermektedir. Bu sebeple konuyu beyin gelişimi ve beyin gelişimine paralel olarak zeka gelişimi şeklinde ele almak doğru olur. 

Beyin gelişimi anne karnında 3. hafta itibariyle başladığından çocuklarda beyin gelişimi konusunun daha iyi anlaşılabilmesi için aşağıdaki üç dönemi incelemekte yarar vardır.

1. Anne karnında beyin gelişimi (9 Ay)
2. Bebeklerde beyin gelişimi (0-3 Yaş Dönemi)
3. Çocuklarda beyin gelişimi ve beyin geliştirme yolları (16-18 yaşa kadar olan dönem)

Gebelik döneminde bebeğin beyin gelişimi 

Gebelikte 3. hafta itibariyle beyin hücreleri oluşmaya başlar ve 7. ay itibariyle neredeyse bir insana ömür boyu yetecek beyin hücresi sayısına (ort. 100 milyar) ulaşılır. Bu dönemde nöronlar da oluşmaya başlar. Nöronların birbirleri ile karmaşık bağlantılar kurması (sinapslar) zeka gelişiminin başlangıcıdır. Bebeklerde beyin gelişimi anne karnında başladığı için gebelik döneminde annenin sağlıklı beslenmesi bebeğin zeka gelişimi açısından oldukça önemlidir. Bu dönemde maruz kalınan zararlı maddeler (alkol, radyasyon, uyuşturucu) beyin gelişimi için olumsuz faktörlerdir.

0-3 yaş bebeklerde beyin gelişimi

0-3 yaş arası kazanılan zihinsel beceriler çocuğun bir ömür yaşamını etkileyebilecek öneme sahiptir. Bu sebeple 0-3 yaş arasındaki dönemde

  • Düzenli uyku
  • Sağlıklı beslenme
  • Oyun, ilgi ve sevginin önemi büyüktür.


Ek olarak, araştırmalar, Mozart dinleyen çocukların IQ oranlarında diğer çocuklara göre daha hızlı artış olduğunu iddia eder. Dolayısıyla beyin geliştirme egzersizleri arasında Mozart dinlemekten de bahsedilebilir ancak daha genel tanımı ile müzik dinlemenin ritmik zeka gelişimini desteklediğini belirtmek doğru olur.  

Çocuklarda beyin gelişimi ve beyin geliştirme egzersizleri (0-18 yaş arası)

Çocuklarda (0-18 yaş) beyin gelişimi ya da ebeveynlerin merak ettiği konu olan zeka gelişimi kendi içinde birçok evreye ayrılmaktadır. Bu evreler; 

  • Duygusal evre (0-2 yaş)
  • İşlem öncesi evre (2-7 yaş)
  • Somut işlemler evresi (7-11 yaş)
  • Soyut işlemler evresi (12-18 yaş)dir. 


Zeka geliştirici oyunlar nelerdir? “Yap Boz”dan “Bil Bakalım Kim”e, ”Jenga”dan “Amiral Battı”ya zeka geliştirici oyunlar için tıklayın.   

Zeka gelişimini destekleyici özel bir egzersiz arayışında olan aileler için de MentalUP Beyin Egzersizleri’nden bahsedebiliriz.

MentalUP, TÜBİTAK destekli ve PEDAGOJİK ürün sertifikasına sahip zeka geliştirici oyunlar uygulamasıdır. Yıldız Teknik Üniversitesi akademisyenleri tarafından geliştirilen ve alt yapısında uzman doktorların desteği olan MentalUP Beyin Egzersizleri Türkiye’nin seçkin okullarında eğitim materyali olarak kullanılmaktadır.

Bilimsel ve eğlenceli beyin geliştirme teknikleri arasında çok güçlü bir alternatif olan MentalUP Zeka Oyunları’nı siz de inceleyin! 


Siz Ne Düşünüyorsunuz?

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.