/ / / Bursa'da çocuklarla gezilebilecek 7 doğa rotası
anneysen Günlüğü

Bursa'da çocuklarla gezilebilecek 7 doğa rotası

25.04.2016 |

Bursa'da çocuklarla gezilebilecek 7 doğa rotası

Bursa; gerek İstanbul'a yakınlığı, gerek deniz gerekse kara ulaşımının kolaylığı, Osmanlı İmparatorluğu'nun önemli şehirlerinden biri ve ilk başkenti olması nedeniyle tarihi dokusunun zenginliğinin yanında Yeşil Bursa adından da anlaşılabileceği üzere doğal zenginlikleri ile de önemli bir şehirdir. 

Bursa'da ailece gezilebilecek yerler nereleridir? 

1. Botanik Parkı
Bisiklet yollarından koşu yollarına yürüyüş yollarından çocuk oyun alanlarına pek çok farklı etkinliğin yapılabileceği Botanik Parkı'nda çok çeşitli ağaçları, gülleri, çalıları, bitkileri, Fransız Bahçesi, İngiliz Bahçesi ve Japon Bahçesi gibi farklı bahçeleri ve eski Bursa evlerinin birebir uygulamalarını görmek mümkündür.

2. Hayvanat Bahçesi
Aslan barınağı, su kuşları kafesi ve Afrika savanası Avrupa'nın en iyi örnekleri arasında yer alan Bursa Hayvanat Bahçesi yaklaşık 200.000 m2'lik bir alanda kurulmuştur. Türk mimarisini yansıtan Cumalı Kızık evlerinin oldukça dikkat çekici olduğu hayvanat bahçesinde ayrıca çocuk hayvanat bahçesi bölümü de bulunmaktadır.

3. Teleferik yolu ile Uludağ
Uludağ Türkiye'nin olduğu kadar Bursa'nın en önemli turizm merkezlerinden biridir. Kış aylarında kış sporları için, yaz aylarında ise temiz havası, muhteşem yeşilliği ve manzarası için tercih edilebilir. Uludağ'a teleferik ile çıkmak ise farklı bir tercübe yaşatır, eşsiz Yeşil Bursa manzarasını panaromik bir şekilde görebilmeyi sağlar üstelik özellikle çocukları rahatsız edebilecek virajlı dağ yolundan gitmekten çok daha kısa ve eğlencelidir.

4. Hüdavendigar Parkı
Bursa'nın en yeni parklarından biri ve 510.000 m2'lik büyüklüğü ile en büyük parkı olan Hüdavendigar Parkı'nda tenis kortlarından yüzme havuzuna, çocuk oyun parklarından spor salonlarına, köprülerden göletlere pek çok etkinlik olanağı mevcut! 

5. Cumalıkızık Köyü 
Eski Bursa evlerinin arasında gezilerek yöresel lezzetlerin tadına bakılabileceği sevimli bir tarihi köy olan Cumalıkızık Köyü yaklaşık 1300'lü yıllarda kurulmuştur. Bursa'nın mutlaka görülmesi gereken yerlerindendir. 

6. Tirilye
Marmara Denizi'ne kıyısı ile Eski bir Rum kasabası olan Tirilye, tarihi dokusu ile eşsiz bir yer. Zengin balık mutfağı ve dünyaca bilinen zeytini ile harika lezzet duraklarına rastlamak mümkün! 

7. Gölyazı Köyü
Tarihi, Roma Dönemi'ne kadar uzanan, Uluabat Gölü'nü çevreleyen Gölyazı Köyü günbatımının en güzel şekilde izlenebildiği, sandal turlarının yapılabildiği çok güzel bir balıkçı köyüdür. Bursa'nın sembol çınar ağaçlarından biri olan, doğal anıt ve koruma altındaki Ağlayan Çınar ise hikayesi ile iç sızlatırken gölgesinde içilen bir demli çay büyük bir huzur verir.   
 


Siz Ne Düşünüyorsunuz?

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.