/ / / Bisikletle Dünya Turu
Minikgezgin

Bisikletle Dünya Turu

05.12.2015 |

Bisikletle Dünya Turu

  Ülkemizde yerleşik hayata göre düzenlenmiş yaşamlar normal kabul edilir. Ev, iş, alış veriş ve deniz, kum, güneş tatilini sekteye uğratanların yaptıkları işlere pek de normal gözüyle bakılmaz maalesef. Biz sevgili Aydan Çelik’in dediği gibi, bisikletlerimizle feleğin tekerine çomak sokuyoruz. Her yıl 2 ay boyunca tüketime ara verip, küçülüp, 10 bisiklet heybesine sığdırdığımız dünyalıklarımızla, kaplumbağa gibi evimizi sırtımızda taşıyarak bisikletle dolanıyoruz. Sıfır emisyon ile şehirleri değil ülkeleri aşıyoruz. Bir çok ailenin hayatına konuk oluyoruz. Bu iş iyidir, doğrusu budur diye nutuk çekmek, öğüt vermek yerine, doğruyu yaparak öğrencilerimize çevremizdekilere yol gösteriyoruz. AKUT ve TEMA gibi kuruluşlarla ortak sorumluluk projelerinde görev alarak yolculuğun sihrini taçlandırıyoruz.
 İçimizde kor olarak duran, ancak 2005 yılında yeniden körüklenen bisiklet sevdasıyla düştük yollara. O yıl kamp yaparak Akdeniz’de pedalladık. Kimseciklerin bilmediği koylarda denize girdik. Bisiklet turculuğunda ilk tecrübemizdi. Yol bize çok şey öğretti. Sonraki yıl Karadeniz’in yeşilineydi yolculuk.  2007’de yolumuz güneşin doğduğu yöne doğru oldu daima. İran, Pakistan, Hindistan yolculuğumuz ruhumuza dokunan bir yolculuktu bizim için. Hayatı sorguladık, musonda sular altında kalmış köylerden geçerken. Bu yolculuğumuzun bizde bıraktığı izleri herkesle paylaşmak adına, orada yazdığımız günlüklerden oluşan “Pedalımda 5 Ülke” adlı kitabı bisiklet ve doğaseverlerle buluşturduk. 2008’de ise dünyanın diğer yarısında bambaşka bir düzen içinde yaşayan insanları görmek için Avrupa ‘da döndü tekerleklerimiz.
 Ve sonra; 2009 yılında oğlumuz Tibet Çınar doğdu. Yerimizde duramayacağımızı bilenlerin engellemelerine ve karşı çıkmalarına rağmen henüz o 22 aylıkken yeniden düştük yollara. Yol boyunca toprak ana onu sardı sarmaladı. Bizim gibi oğlumuzu da eğitti.  Yolculuğumuzun hem kaptanı, hem rüzgarı, hem de esas oğlanı olan Tibet Çınar’ımızla nerelerde pedalladığımızı merak edenler için birkaç kısa not.
2011 yılının temmuz ve ağustos ayındaki turumuz Almanya'nın Frankfurt şehrinden başladı. Rhein nehrini takip ederek Fransa ( Strasburg ) ve İsviçre'ye ( Basel ) oradan, Tuna nehrini takip ederek Avusturya ( Viyana ) , Slovakya ( Bratislava ) , Macaristan ( Budapeşte ) ye ulaştık. Çek Cumhuriyeti ( Prag ) üzerinden Almanya ( Berlin ) da yolculuğumuzu bitirdik. 3486 km pedal çevirdik. Yolculuğumuz 54 gün sürdü. 17 kere çadırda kaldık. Türkiye üzerinde anlatmak gerekirse, 2 kere Edirne - Hakkari arasındaki mesafeyi kuş uçuşu gitmiş gibi oluyorsunuz. Bu yolculuğumuzdaki deneyimlerimizi Tibet ‘in ağzından yazdığımız “Minik Gezgin Yolda Büyümek” isimli kitabımızla somutlaştırdık. Ebeveynlere yol göstermesini diledik.
  2012 yılında Hollanda, Almanya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Slovakya, Macaristan, Hırvatistan, Sırbistan, Bulgaristan ve Türkiye 3660 kilometrelik yol yaparak, Hollanda’dan resmi törenle bize teslim edilen laleleri Türkiye‘ye kadar taşıdık. Bu yolculuğumuz Hollanda Türkiye İlişkilerinin 400 yıl resmi programına dahil edildi.
Günler ayları yılları kovaladı,  biz hala yollardayız, yolculuktayız, öğreniyoruz, hayatı yaşıyoruz.
2013 Almanya, Danimarka, İsveç 2170 km.
2014 Almanya, Finlandiya, Rusya, Estonya, Letonya, Litvanya, Polonya 2371 km
2015 Almanya, Lüksemburg, İsviçre 2536 km.
2016 yılı için İtalya, İspanya, Portekiz turu planlıyoruz.
 Bisikletli annelerin ve babaların artması, yollardan taşması ve yollarda bisiklet üzerinde karşılaşmak dileğiyle…
www.minikgezgin.com
 www.facebook.com/Minik-Gezgin-295463180488166/?ref=hl
www.twitter.com/1minikgezgin
 


Siz Ne Düşünüyorsunuz?

pinarsan - Kurucu Anne Ne guzel ben de hep hayal ettim sizin gibi dolasmayi dunyayi cocuklarla. Beğen (1) Şikayet Et

Minikgezgin Biz de en başta hayal etmiştik.Sonra gerisi geldi. Sizinki de gelir belki:) Beğen Şikayet Et

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.