doktorunuz

omega 3 balık yağıyla ilgili tüm gerçekler

13.11.2013 |
omega 3 balık yağıyla ilgili tüm gerçekler

Merhabalar

İsmim Serdar Hakan ÇİFTÇİ. GATA mezunuyum. Tıp doktoruyum ve halen hekimliğe aktif olarak devam etmekteyim.

Yazdıklarınızı okuduğumda gördüm ki; çok fazla bilgi eksikliği ve kavram kargaşası var.

Burada konuşulanlara ayrı ayrı değil, genel olarak cevap vermeye çalışacağım.

 

Öncelikle tıp fakültelerimizde besin tamamlayıcılarıyla ilgili bir ders okutulmadığından, türkiyedeki doktorların %95 i doçent - profesör de olsa balık yağı, polen, arı sütü gibi ek besin maddelerini ve kullanım alanlarını bilmemektedirler.

Geri kalan %5 ise bilir ama onlar da nerelerde kullanıldığını ve kullanım dozlarını bilmezler.

Meslektaşlarımın bu tür ürünlere olumsuz tepkilerinin altında sadece bilgi eksiklikleri değil, aynı zamanda bu sektörün çoğunlukla tıpta ŞARLATAN dediğimiz, insanların sağlığını paraya dönüştürenlerin engellenemeyen varlığı da yatar. O yüzden bir hekime balık yağını sorduğunuzda, “Bırak bu saçmalıkları, sen doğru beslenmeye bak” cümlesini duyarsanız şaşırmayın !

 

Bitkisel omega 3 asla hayvansal omega 3 ün yerini tutamaz.

Balık yağı doğumdan ölüme kadar herkesin düzenli ve devamlı kullanmak zorunda olduğu, en önemli ek besin maddesidir. 

Dünya da en çok bilinen ve üzerinde en fazla tıbbi çalışma yapılmış maddedir üstelik.

 

Tıbbi olarak 4 özelliği vardır balık yağının.

1-Antiinflamatuar=iltihap giderici

2-Antioksidan=temizleyip yenileyici

3-Antitümöral=kitle engelleyici

4-Antiaterosklerotik=damar sertliğini, daralma ve tıkanıklıklarını önleyici

 

Amerika dan ingiltere ye, avusturalya dan almanya ya kadar herkese, üstelik doktor yönlendirmesiyle kullandırılmaktadır balık yağı.

 

Japonya da ise balık yağı kullanımında direkt sağlık bakanlığı devrededir. Yeni doğan bebeğe - biz türkiye de, bebek 6 aylık olana kadar anne sütü dışında bir şey vermezken- anne sütüyle birlikte balık yağı da vermektedirler. Üstelik te bizim büyüklere verdiğimiz doz olan 0.9 gram/gün.

3 ile 5 yaş aralığındaki tüm çocuklarda bizim erişkin dozumuzun 1.5 katı olan 1.5 gram/gün vermektedirler.

50-70 yaş arası kadınlara 2.5gram/gün, erkeklere 2.9 gram/gün

Hamilelerde 2.1 gram/gün

Lohusalarda 2.5 gram/gün kullandırmaktadırlar.

 

Sonuç ne sizce ?

Türkiye de kalpten ölüm oranı %50 iken yani 2 kişiden biri kalpten ölürken; japonlarda bu oran %13 tür !

100 yaş üzeri yaşayan insan sayısı ise 300.000 kişi !

90 yaşında birisi öldüğünde, “vah vah, genç yaşta, çiçeği burnunda gitti” diyorlar Japonya da.

Bizde ise “Maşallah. Dünyaya kazık çakmış, amma da yaşamış” deniyor.

 

Piyasada çok ucuza satılan, norweç, alaska kökenli olduğu söylenen balık yağları var. Bunların bir çoğunun prospektüslerini kontrol ettim. Hiçbirisinde hangi cins balıklardan elde edildiği yazılmamakta.

Bu kadar ucuz olmaları ise düşündürücü !

 

Benim ailemde ve kendimde kullandığım balık yağı, 150 ülkede denetlenmiş ve satılan, somon, sardalye ve uskumru gibi soğuk deniz balıklarından elde edilmekte.

Üretimiyle ilgili danışman hekimleri ise, tıp tarihinde “balık yağının babası” diye bilinen, ilk defa eskimo çalışmalarını yapan, grönland eskimolarının kalp krizi geçirmediklerini ve sürekli somonla beslendiklerini bulan, 300 den fazla tıbbi çalışması olan prof.dr.john dyerberg.

Fiyatı da 60 lık kapsülü 75 tl.

 

200-250 adet olup 30-40-50 ya da 70-80 tl ye alınabilen, üstelikte norweç ten alaska dan geldiği söylenen balık yağları gerçek olabilir mi sizce?

Ve kaç ülkede denetlenip satılmakta bir araştırın isterseniz.

Sağlığımız bu kadar ucuz olmamalı !

 

Sen balığı norweç te yakala, fabrikasını kur. Yağını çıkar. Ambalaj yap. Ordaki çalışanlarının maaşını ver. vergisini öde. Türkiye ye gönder. Türkiye de dağıtıcı firmanın karını ver. Eczanalere mal fazlası bırak. Eczanenin karını ver. Dağıtımda kullandığın representlerin parasını ver. Ve 200 tane balık yağını 70 tl ye sat.

Bu mümkün mü ?.

 

Birkaç ihtimalden biri bunların bir kısmının balık yağını, çok ucuza mal edilen balina gibi balıkların karaciğerlerinden üretip ucuza getirdikleri ve bizim gibi ülkelerde sattıkları.

Çünkü balığın karaciğerinden elde edilen balık yağları ucuz ama zararlıdır.

 

Devletimiz bununla ilgilenip denetlemeli ve bizlerin sağlığını korumalı diye düşünüyorum.

Sizler gibi bu tür kaliteli sitelere üye olup bloglarda konuyu sorgulayan arkadaşlarımızın da, ucuz diye böyle balık yağlarını almamaları gerekir.

 

Bir meslektaşım “haftada 2 kez balık tüketen kişinin balık yağı kullanmasına gerek yok” demiş.

Peki bu meslektaşım, türkiyedeki balıkların sıcak deniz balığı olduğunu, aktif omega3 olan EPA DHA nın içlerinde yok denecek kadar az bulunduğunu ve bir kişinin alması gereken günlük doz olan 1 gramı alabilmesi için her gün 17 kilo hamsi yemesi gerektiğini biliyor mu acaba?

 

Besin tamamlayıcıları ve kullanımlarıyla ilgili doğru bilgi edinmek isteyenler youtube daki seminerimi izledikten sonra, direkt beni arayabilirler.

İstanbul da olanlarınız ise, misafirim olarak seminerime randevu almak kaydıyla ücret ödemeden katılabilirler.

 

Umarım yazdıklarım biraz olsun sizleri aydınlatmıştır.

Ben bir hekim olarak, bu yazıyı yazmakla vicdani sorumluluğumu yerine getirmiş oluyorum.

 

Selam ve saygılarımla

Dr.Serdar Hakan ÇİFTÇİ

0532 3462699

 

SEMİNER LİNKİM


 

Bana mailim vasıtasıyla da ulaşabilirsiniz ama lütfen sorunuzla, kendinizle ilgili ve iletişim bilgilerinizi belirtiniz.

[email protected]

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

balnur Balık yağı gerekli bu yağların hangi balıktan alındığı önemli soğuk deniz balıkları ( yani daha çok yağ içerenler ) olmalı. Birde ambalajlanan ürünün helal sertifikalı olması önemli. Çünkü pek çok ilaç da olduğu gibi balık yağları da jelatin kapsül içinde sunuluyor. Bu jelatin genelde hayvansal oluyor ve maalesef maliyetinin düşük olması nedeniyle domuz jelatini tercih ediliyor. Gerçi yukarıda tanıtımı yapılan ürünü biliyorum Onun jelatini balıktan elde edilmiş. Ve ürün helal sertifikalı. Bu ürünün benim için sıkıntılı tarafı içinde kalamar yağı kullanılmış olması kalamarın hanefi mezhebine göre tüketilmesi caiz değil. Bu hassasiyetlere de dikkat edelim lütfen. Beğen Şikayet Et

ayruska Benim kizlarim kullaniyo hap seklinde olaninda ama disarda kalmis unutmusum diyolarki mutlaka buz dolabinda kalmali zehirlenme vere bilir Beğen Şikayet Et

zzzeynep bende doktor serdar Hakan ÇİFTÇİ'ye bir şey sormak istiyorum. balık yağı hapını haftada 2-3 gün kullansak, yani hergün yutmasak olur mu. kendisini düzenli her gün mü kullanıyor acaba Beğen Şikayet Et

dunyamserram Oriflame bu ay %100 balık jelatininden üretilen ve icinde de mezgit olan atlantik okyanusjndan çikartilan soguk deniz baliginin kulkanildigi omega 3 u cikarsi bayanlar tavsiye ederim. İnstagram: butundunyamserram Beğen Şikayet Et

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.