canay ilgin

DEĞİŞİM İÇİN 21 GÜN

21.09.2016 |
DEĞİŞİM İÇİN  21 GÜN

Çocuk yetiştirmenin en önemli kurallarından biri rutin oluşturmak ve bunu alışkanlığa dönüştürmek. 

Bunun için elimde sihirli bir kural var desem ne dersiniz? Bu kural,  hem ebeveynlerin  hem de çocukların hayatını kolaylaştıran bir süreç.

Kural çok basit;

20 gün boyunca aynı şeyi ara vermeden yapan insan 21. günde o alışkanlığı kazanmış olur.

Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklar içinde bu kural geçerli. Ancak söylemde basit gibi görünen bu kural uygulama gelince biraz zorlayıcı olabiliyor.

Yapılan araştırmalara göre beyinde bir nöronun yeni bir bağlantı kurma süresi 21 gündür. Bir davranışı 21 gün boyunca hiç ara vermeden tekrar etmek, kurulan yeni nöron bağlantısı sayesinde o davranışın alışkanlık haline gelmesini sağlar. Bu nedenle alışkanlıklar tekrarlanarak kazanılmaktadır. Zihniniz ve kaslarınız tekrar edilen bir şeyi otomatiğe dönüştürür.

Bunun süreci olumlu hale dönüştürebilmek için size gerekli olan en önemli beceriniz; Sabırlı olmak. Unutmayın ki; Bir davranışın değişmesi ve oluşması zaman alan bir süreçtir, uygulamaları sabırla takip etmeli, aceleci davranmamalısınız.

Ebeveynler olarak sürekli her şeyi takip etmek zorunda kalıyoruz. Dişler fırçalandı mı? Eller yıkandı mı? Oda topladın mı? vs. Bu liste uzar gider. İşte bu nokta da 21 gün kuralı alışkanlıkları pekiştirmede faydalı olacaktır.

Konuşma dilinizde sabır kadar önemlidir. Olumlu bir dil ile yaklaşarak yapılan her yeni hareket, ufakta olsa, mutlaka takdir edilmeli ve kendisine güveninin artması sağlamalıyız. Cezalandırmak ve cezalandırıcı ifadeler kullanmaktan mutlaka kaçının ki sizinle inatlaşmaya girmesin.

Tabi en en önemlisi ve unutulmaması gereken nokta şu ki, çocuklar, ebeveynlerinin dediklerini değil yaptıklarını yaparlar. Bu nedenle istediğimiz şeyi çocuklarımızın alışkanlık haline getirmeleri için bizlerinde iyi bir rol model olması gerekir.

Sevgilerle

Ebeveyn Koçu, Canay Bahşi Ilgın

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.