/ / / Çocuklara cep telefonu almak için en doğru zaman...
mrsselin'in hamilelik günlüğü

Çocuklara cep telefonu almak için en doğru zaman...

07.08.2015 |
Çocuklara cep telefonu almak için en doğru zaman...

Her çocuk farklı yaşta olgunlaşır. Çocuğunuz ne kadar sorumluluk sahibi olduğunu bilmek, ona cep telefonu alıp almayacağınızın kararını da kolaylaştırır. 
 

Kaç yaşında olmalı? 

12-17 yaş arası çocukların yüzde 80’inin cep telefonu var*. Yarısınınsa akıllı cep telefonu. Bu sayı geçtiğimiz iki yılda bu kadar artmış. Amerikalı ebeveynlerin yüzde 60’ıysa 11-12 yaşlarında çocuklarına cep telefonu almayı teklif etmişler. Sebebi, çocukların 12-13 yaşlarına geldiklerinde dışarıda da fazlasıyla vakit geçiriyor olmaları olabilir. Araştırmalar ailelerin cep telefonlarını aynı zamanda çocuklarının güvenliğini korumak için de önemli bir araç olarak gördüklerini söylüyor.

 

Cep telefonu her yaşta bir güvenlik aracı olabilir 

Cep telefonları eğer çocuklarınız otobüsle okula giderken bir şekilde yolda kalırlarsa da onlara ulaşmak için etkili bir yöntem. Cep telefonu sahibi olmak her yaşta avantajlı olabilir. Okullarda oluşabilecek daha acil durumlarda ailelere ulaşmak için cep telefonu oldukça etkili. Onların endişelenmemelerini sağlıyor. Ayrıca çocuklar da anne ve babalarına kolayca ulaşabiliyorlar ve zor durumlarda korku duymaları engelleniyor.

 

Ne tür bir telefon almalı? 

Çocuk ne kadar küçükse seçenekler de o denli az. Küçük çocuklar sadece ebeveynlerine ve güvenilir erişkinlere ulaşmalı. Mesajlaşmak ya da fotoğraf göndermek küçük çocuklar için uygun olmayabilir. Onlu yaşlarına girdikten sonra, akıllı telefon internet erişimi için iyi bir fikir olabilir. Onlara sorumluluk hissini kazandırmak için, kendi takvimini ödevlerini ekleyebilirsiniz. Ayrıca arkadaşlarıyla mesajlaşmak ve fotoğraf paylaşımında bulunmak da isteyecektir. Erken yaşta ona cep telefonu kullanımıyla ilgili bilgi verin. Bu onlara bir tür sorumluluk aşılamak ve kendi yaşamlarını kontrol altına almaları için iyi olacaktır.

 

Kaybetmelerini önlemek 

Çocuğunuza, bir yerden ayrılırken muhakkak cep telefonları yanlarına alıp almadıklarını kontrol etmelerini öğretin. Cep telefonlarının ceplerinde ya da çantalarında güvende olduğunu bilmeliler ve örneğin bir restoran masasında bırakmamalılar. 

Ayrıca bazı marka telefonlarda telefonun bulunabilme özelliğine sahip uygulamalar var. Tam olarak coğrafi konumunu görebiliyorsunuz. Bu uygulama cep telefonunuz açık olduğu sürece kullanılabiliyor. Ayrıca kayıp çocukları bulmada da etkili.

 

Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken konular şöyle:

  • Uygun olmayan içeriklere karşı tetikte olun.
  • Aşırı kullanımdan kaçınmalarını sağlayın.
  • Örnek olmak için araç kullanırken telefonunuzu kullanmayın.
  • Ders esnasında telefonları sessize alarak çantalarında tutmalarını söyleyin.
  • Evde teknolojik aletlerin kullanılmadığı alanlar yaratın (yatak odaları gibi).
  • Telefon kullanımını gün içinde sadece belli saat aralıklarıyla sınırlayın.

Çocuğunuza kaç yaşında cep telefonu alacağınız tamamen aile içi aldığınız karara bağlı. Uzman önerilerimizi değerlendirerek çocuğunuzun bir telefon sahibi olacak kadar olgun olup olmadığına karar verin. Önceden uyaralım, çocuğuna bir kere telefon verdikten sonra geri almak oldukça tehlikelidir. Bu durumda tartışmaya hazır olun!

 

 

 

*ABD’de yapılan bir araştırmaya göre. 

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

duyguben Teşekkürler Selinciğim güzel paylaşımın için. Henüz uzak gibi görünse de her an cep telefonu istekleriyle karşılaşabiliriz. Ben henüz enine boyuna izleyeceğim yolu düşünmedim ama paylaşımın faydalı bir kaynak olmuş. Beğen (1) Şikayet Et

mrsselin'in hamilelik günlüğü Teşekkürler duyguben. Bana 14 yaşında telefon alındı ve yemeklerde masaya getirmeme kuralımız vardı .. Kızımda da aynı kuralı koymayı düşünüyorum. Böylece yemek masalarında tüm aile toplandığında sohbet ortamı oluşabiliyor :) Beğen Şikayet Et

ferayhanim Telefonun yaydığı radyasyon beni ürkütüyor aslında.. Keşke hiç kullanmasa insanlar ama teknoloji ilerledikçe mecbur oluyoruz malesef.. Beğen Şikayet Et

evrmumt ben telefonsuz bi hayat ddüşünemiyorum telefondan daha çok radyasyon yayan biçok alet var örneğin tv. saç kurutma makinesi, mikrodalga Beğen Şikayet Et

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.