/ / / Bazı çocuklar neden az yerler ?
mrsselin'in hamilelik günlüğü

Bazı çocuklar neden az yerler ?

09.07.2015 |
Bazı çocuklar neden az yerler ?

Kimi çocuklar tabaklarındakini son lokmaya kadar yemeden sofradan kalkmaz, kimileri ise çatallarıyla önündeki yemekle oynamanın ötesine bir türlü geçemez. O kadar az yerler ve yemeye ikna olmak için o kadar zaman harcarlar ki şaşırırsınız. 

Ebeveynler her ikisine de benzer bir tepki verirler: “Acaba yeterince yiyor mu?” Hemen endişelenmek yerine durup bir düşünün: Çocuğunuz mutlu bir şekilde koşup oynuyor, hoplayıp zıplıyorsa yeme düzeni hakkında endişelenmenize gerek yok demektir.

En önemlisi: Çocuğunuzun yeme düzenine saygı gösterin.

Her annenin mutlaka akılda tutması gereken noktalar:

-  Çocuğun psikolojik olgunlaşma süreci kimi zaman yavaşlar ve bu da yeme düzenini etkiler.

-  Yeme alışkanlıkları zamanla değişir: Bu bir kural olmasa da genellikle 18 aylıkken oluşmaya başlar ve okul çağında enerji ihtiyacı arttıkça gelişip, değişir.

-  Kronik iştahsızlık hastalık belirtisi olabilir.

-  Çocukların iştah durumları biraz da zihinsel gelişimleriyle ilgilidir. Eğer belirli bir yemeği yemeyi reddediyorsa o yemekle ilgili kötü bir tecrübesi olduğunu düşünebilirsiniz.

-  Bir çocuk “artık aç değilim” diyorsa, ona inanmamak için genellikle bir sebep yoktur. Tabağındaki her şeyi bitirmesi için onu zorlamak çocuğun kendi düzenini oluşturduğu mekanizmaları ve tokluk hissiyle ilgili algı sürecini sekteye uğratır.

Görünüş önemli

Ani iştah kaybı birkaç nedenle olabilir:

-  Mesela, yuvadaki ilk günün öncesi ya da sonrasındaki endişe

-  Mevsim değişikliği

-  Sıcak hava

Eğer çocuğunuz bir kerecik hiç denecek kadar az yemişse endişelenmeye mahal yok. Bir sonraki yemekte açığı telafi eder. Belki masadaki yemeklerden daha çekici bir şeylerle meşgul olmak istiyordur. İçinde her şeyden biraz olan renkli bir tabak (bir dilim ekmek, biraz peynir, birkaç kuru yemiş, zeytin, iki-üç köfte, domates ve havuç) iştah açıcı bir görüntü sunabilir. Tabağı eliyle yiyebileceği şekilde hazırlayarak daha da çekici hale getirebilirsiniz. Öte yandan yemeği ödül ya da ceza olarak sunmak da iştah düzeni açısından çok zararlıdır.

İştah ne zaman açılır?

Uygun bir büyüklükte, bildiğiniz tüm iştah oyunlarını kullanarak bir tabak hazırladınız. Ama yemeyi gene de reddediyor. Şu halde bunun nedenini anlamak durumundasınız. Örneğin iki öğün arasında başka bir şeyler yemiş olabilir. Genellikle öğün aralarında yenen aburcuburlar ve içilen meyve suları ihtiyaç duyulandan fazla kalori sağladıkları için iştahın kapanmasına neden olurlar. O zaman çocuğunuzun yeme düzenini gözden geçirmeniz gerekir: İyi bir kahvaltı, ara öğünler, tatlı ve abur cubur yerine bir muz ya da havuç. Ayrıca kimi zaman çocuklar masada dikkat çekmek için de yememe yolunu seçebilirler. Bu da çocuğun anne ve babasıyla bir konuda iletişim kurma çabasında olduğunu gösterir. Nadiren iştahsızlığın sebebi bir sağlık problemi olabilir. Çölyak hastalığı, belli yiyeceklere duyarlılık vb. sorunlar söz konusuysa doktora gitmek gerekir.

 

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

ceylan.o Ah Selin ah. Bu konu annelere bir yazı değil Literature geçecek bir konu :D Nasıl anlatsam, nerden başlasam bodrum bodrum şeklinde 😆 Beğen (2) Şikayet Et

ceylan.o Neyse hadi bu aralar lyl yiyor kizim nazar degmesin diyorum Yoksa bunalim olurdum su an ingilteredeyim burdakl cocuklar blw konusunda profesyonel cunku !! Istisnasiz hepsi onune konani yiyor minicik minicik eller eviriyor ceviriyor agzina tikiyor valla ben yutamam o kadar lokma inanilir gibi degil ve bugun gordum cocuk annesi mama sandalyesjnden indirmese cocugun inmek isteyecegi yok Beğen (2) Şikayet Et

Uluneke'den bir gelişim geriliği güncesi Ceylan onun sonu da obez sonra boşver kıvamında olsun razıyız diyelim :) Beğen Şikayet Et

meleklerimm Ah benim koca tosunum cok guzel yer yemeklerini onune ne koysam yer ama kucuk mincik mincik yapar abisinin miydesini bulandirir sonuc ogur ogur kusar ben baslarinda dikelirim kucuk agzindan cikarip tabana geri koymasin diye yada eren onu dikislemesin diye bizim evde yemekler yanliz yenir yani herkez kendi basina yer 13 aydan sonra baslanir bu doke saca yenir doydum diyen kalkip ellerini yikar abimiz kardesine yardim eder yikar siler sonra gecilir tv yava oyun karsisina yada etraf cok battiysa buyugun eline supurge kucune yas bez temizletirim yemek konusunda cok titizim ama yemezlerse deliririm ben o gunu kendime haram kilarim elim ayam kesilir neden yemiyolar diye sonra yediklerinde acar muzigi gobek atarim Beğen Şikayet Et

Uluneke'den bir gelişim geriliği güncesi temiziliği yaptırmak süpermiş :) yemeyince çıldırmak annelerin genel sorunu sanırım ben de yemezse oturup ağlıyorum :) Beğen Şikayet Et

meleklerimm Nabim yoksa onune gecemem ki evide toplatiyorum duzeni ogreniyolar bu yasta Beğen (1) Şikayet Et

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.