/ / / Anaokullarına Kayıt Öncesi bizlerin aklında ki sorular ve kurum cevapları
eksigil

Anaokullarına Kayıt Öncesi bizlerin aklında ki sorular ve kurum cevapları

21.11.2016 |

Merhaba Anneler;

Bizim şu an devam ettiğimiz okulun diğer okullara da örnek olacağını düşündüğüm bir soru cevap çalışması var. Okul işleyişlerine dair bizim sıklıkla sorduğumuz sorular meğer ne kadar da aynıymış. Madem öyle, okullar neden kendilerini bu sorulara cevap verecek şekilde organize etmiyorlar...bu da ayrı bir soru..Parça parça yayınlamaya çalışacağım.

İşte sorularılarımız ve cevapları.

KAYIT ÖNCESİ DÖNEM

1- Yeni kayıt yaptıracağım, çocuğumun daha önce hiç bir okul tecrübesi yok. İzleyeceğimiz süreç nasıl olmalı?

Çocuğumuzu bir hafta süreyle aşamalı olarak okula alıştırıyoruz. Bu süreçte de velimizi kurumumuzda misafir ediyoruz.

1.gün saat 10 gibi evde kahvaltısını yaparak ebeveyni ile okulumuza gelen öğrencimizi, yaşına ait oyun grubuna veya bireysel oyuna alıyoruz.

1 saatlik bir süreçte sürekli değişen aktivitelerle çocuğumuzun oyun oynamasını sağlıyoruz. Bu süreç içerisinde çocuğumuzun ebeveynini görmek istediği durumlarda, uygun alanlarda çocuğumuzla ebeveynimizi bir araya getiriyor daha sonra tekrar oyun ortamına döndürüyoruz. 

1 saatlik aktiviteyi en ilginç, çocuğun en keyif aldığı zamanda noktalayıp çocuğumuzun bir sonraki gün istekle okula gelmesini hedefliyoruz.

2. gün aynı aktiviteleri yarım saat arttırarak 1,5 saate çıkarıyoruz. 

3. gün ise öğrencimizi kahvaltı saatine dahil etmemizle süreç 2 saate uzuyor.

4. gün öğrencimizi hem öğle yemeği, hem sabah kahvaltısına dahil ediyoruz. Öğrencimizin durumuna göre 3-3,5 saatlik süreçte kurumda kalmasını sağlamaya çalışıyoruz.

tam gün eğitime dahil olacak öğrencilerimizi 5. günde uyku saatiyle tanıştırıyoruz. 

Ancak bu örnek programlama her öğrencimiz için bire bir uygulanamıyor. Tüm çocukların bireysel farklılıkları, ihtiyaçları bize yol gösteriyor ve işleyişte uyum süreçleri 15 güne bazen 3 haftaya varan sürelere uzayabiliyor.

Uyum süreci dönemi çocuk kadar, anne-babanın da yaşadığı bir dönemdir. Çocuğumuz kadar anne-babamızında çocuğundan ilk kez ayrılma süreçlerini yönetmeye gayret ediyoruz.

Bu anlamda, psikoloğumuz, çocuk gelişimi uzmanı idari personelimiz de ailelerimize rehberlik ediyorlar.

2- Öğretmenleriniz nereden mezun?

Öğretmenlerimiz üniversite mezunu. Ancak, lise mezunu öğretmenlerimiz okulumuz da yardımcı öğretmenlik yapabiliyorlar.

3- Sınıflarınızda yardımcı öğretmen var mı?

Sınıflarımızda toplam 10 öğrenci bulunuyor. Öğretmen başına 5 öğrenci düşüyor.

4- Çocuğum kurumunuza ne kadar sürede alışır?

Çocuğun alışma süreci çocuktan çocuğa değişmektedir. Genellikle, ilk oryantasyon haftasında sizlerden destek alarak, öncellikle çocuğumuzun Seteney’e güven duyma duygusunu desteklemek suretiyle ilk haftayı sağlıklı bir şekilde antlattığımızda bir sonra ki hafta uyum sürecimizi tamamlamış oluyoruz.

5- Çocuğum alışmaz ise ne olur?

Çocuğumuzu gözlemledikten sonra alışamadığı eğitimciler tarafından tesbit edildiğin de, kısa bir süreliğine alıştırma sürecine ara veriyoruz ve iki ay sonra tekrar davet etmek üzere velimize teşekkür ediyoruz.

Alıştırma süreçlerine son verildiğinde velimizden herhangi bir ücret talep etmiyoruz.

6- Biz çocuğumla ilk defa ayrılacağız, bu süreci nasıl yönetmem lazım? Nasıl hareket etmeliyim?

İlk başladığımızda öğrencimizin grubu reddetme, ağlama, eve gitme isteği gibi davranışlarının gelişeceği ön kabulünde olmamız gerekiyor.

Alışma sürecinde çocuğunuz her gün okula mutlu ve istekli gelmeyecektir.

Evden ayrılmamak için bahaneler üretebilir. 

Anneyle tensel temasını arttırabilir. 

Bir yerlerinin ağrıdığını söyleyebilir. 

Okulda arkadaşlarının ona iyi davranmadığını söyleyebilir.

Burada ebeveynin net ve kararlı duruşu çok önemli. Çocuğumuzun şikayetlerini dinlemeli, duymazdan asla gelmemeli. 

Bu arada, gerek ebeveyn, gerek aile büyükleri ya da bakıcının yorum yaparak ya da konuyu uzatarak çocuğun mevcut rahatsızlığını derinleştirmemesini sağlamak gerekiyor.

Alışma sürecinde bir diğer sıkça karşılaştığımız davranış şekli ise öğrencinin taleplerini ebeveyn üzerinden aktarması durumudur. Öğrencinin karmaşık duygu ve düşüncelerinin ortaya çıkardığı şikayetleri sebep göstererek ebeveyn üzerinden iletişim sağlamasına mahal vermemek gerekiyor.

(Şikayet; “Sınıfta mavi sandalyeye oturmak istemiyorum”. Öğrenci veliden öğretmenine onu başka bir sandalyede oturtmasını talep edebilir, ya da veli gayr-i ihtiyari olarak öğretmene talepte bulunabilir.

Burada öğrenci, “kendimi sınıfta güvenli alanda hissetmiyorum” demek istemektedir. Velinin, öğretmenine “Mavi sandalyede oturtmayalım”komutu, öğrenci ile öğretmenin diyaloğunu kesen, öğretmenin öğrencinin ihtiyacını anlayarak doğru şekilde karşılamasını engelleyen bir durumdur. Bir süre sonra, bu iletişim şekli alışkanlık haline gelebilir, altında farklı bir sebep olan anlamsız şikayet takıntıya dönüşebilir. Her zaman kırmızı sandalyede oturma isteği…gibi

Öğrenci problemini kendi dile getirmeli, getirmeye teşvik edilmeli,  öğretmen ve ebeveyn asla karşı karşıya gelmemeli, ebeveyn ve öğretmen çocuğa karşı ortak dili kullanmalı. 

Alışma sürecinin haricinde genel olarak, veli öğretmenle karşı karşıya gelmemeli, iletişimi kurum yönetimi ile sağlamalıdır. Bu yaklaşım daha sağlıklı sonuçlar doğuracaktır.

Alışma sürecinde veli kararlı olmalıdır. Çocuk gelişimi uzmanı idari personelin ve kurum psikoloğunun yönlendirme ve tavsiyelerine uymalı, kaygı ve endişelerini çocuğa yansıtmamaya özen göstermelidir.

Alışma sürecinde, eve gelen çocuğumuza “evet, hayır” soruları sormamalıyız.

Örneğin; Bugün okulda mutlu muydun?

Çocuk karmaşık duygular yaşadığı için net cevap gerektiren sorulara cevap vermekte zorlanır. Aynı zamanda, ebeveynin kaygısını hissettiği için farklı cevaplar vermek ihtiyacı içinde de hissedebilir. O nedenle dolaylı sorularla çocuğun hissiyatını anlamaya çalışmak, daha önemlidir.

Örneğin; “Bu gün okulda en çok neyle oynamayı sevdin?

Bugün okulda seni en çok mutlu eden olay neydi?

Sınıfında en çok neyi sevdin?

Olumlu cevaplar çağıran sorular, çocuğumuzu bu süreçte daha rahat ettirecek ve olumlu düşünmesini sağlayacaktır.

7- Çalışıyorum, bakıcı mı yoksa kreş mi çocuğum için doğru olur?

Kreş ortamı çocuğunuzun sosyalleşebilmesini, kelime haznesinin gelişebilmesini, paylaşmayı öğrenebilmesini, grup içinde hareket edebilmesini sağlar. Ayrıca özgüven duygusunu da destekleyeceği için çalışan annelere tavsiyemiz kreş ortamında çocuklarının büyümesi olacaktır.

Ailenin, bakıcının öncelikle asgari kendi dil kültür yapısını çocuğa kazandıracağı, çocuğun bakıcı ile büyüdüğünde ancak bireysel şekilde oynayabileceği durumları göz önünde bulundurması gerekir.

Kimi zaman onarılması çok zor olan, hatta psikolojik destek gerektirecek duygu ve davranış problemleri ile karşılaşabilme ihtimali ise bakıcı ile çocuk büyütmenin ciddi risklerinden biridir.

Çalışan anne çocuklarının asgari aşağıda ki planlama ile büyütülmesini tavsiye ederiz;

0-12 Ay: Anne

1-2 yaş: Anne-baba ya da aile büyükleri (bakıcının foksiyonu burada sadece destek hizmetleri olmalı)

2 yaş sonrası: iyi araştırarak buldukları, çocuklarını güvenle teslim edebilecekleri okul öncesi eğitim kurumu bundan sonra ki süreçte aileye destek vermelidir.

8- Çocuğumun, astım, alerji (besin, toz, hayvan alerjisi gibi) kronik rahatsızlıkları var. Bulunduğu ortamı nasıl yönetiyorsunuz?

Öncelikle kurumlarımızda halı bulundurmuyoruz. 

Yer zeminlerimizi özellikle fitalatsız, düşük emisyonlu (havaya zehirli gazları karıştırmayan), akarlar gibi alerjenleri tutmayan,  kalın linolyum zeminlere kapladık.

Zeminlerimiz rutin olarak, kokusuz ozonlu temizlik madeleri ile temizleniyor.

Süpürme çocuklar sınıf dışındayken yapılıyor, ve sınıflar havalandırılıyor.

Aylık olarak tüm okul buharlı oksijenle temizleniyor.( farmaboss.com)

Astımı olan öğrencilerimiz için revir alanımızda velinin yönlendirmesi doğrultusunda hava verme uygulaması yapılıyor. 

Acil atak geliştirme ihtimali veya herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşıldığında, ilk yardım eğitimi belgeli çocuk gelişimi uzmanımız tarafından öğrencimizin ilk müdahalesi yapılıyor.

Aileye haber veriliyor, aciliyete göre ailenin yönlendirmesi ile, ulaşılamadığında, en yakın sağlık kuruluşuna ya da öğrencinin kendi doktoruna müracat ediyoruz.

Bizler Seteney’de her hayvanı çok seviyoruz. Ancak, alerjik tepkimelere sebep olmayan, balık, kaplumbağa gibi hayvanları besliyoruz.

Gıda alerjileri ile ilgili aile ile detaylı bilgi paylaşımında bulunuyoruz. 

Oryantasyon sürecinde, öğrencimizi yemek ortamına dahil etmiyoruz. Daha sonra aşçımızla yaptığımız planlama sonucunda öğrenciye özel alternatif menü oluşturuyor ve gıda tüketimini kontrollü bir şekilde sağlıyoruz.

Öğrencilerimiz öğünlerini yemekhane de tüketirken, yemekhane dışı ortamlarda yiyecek tüketimine izin vermiyoruz.

9- Çocuğumu teyzesi, anneannesi, halası geldiğinde benim haberim olmadan teslim ediyor musunuz? Servisi olmayan çocuğun kime teslim edileceği ile ilgili nasıl bir politka uyguluyorsunuz.

Öncelikle öğrencimizi evli çiftlerde anne-baba, boşanmış çiftlerde velayet hakkı olan ebeveyne teslim ediyoruz. Bunun dışında eğer herhangi bir yakın veya tanıdık alacak ise, anne babanın önceden kurumu arayıp beyan etmesi, ve kişinin kimliği ile gelmesini istiyoruz. Kimlik bilgileri ile verilen beyan örtüştüğü takdirde öğrencimizi teslim ediyoruz. Öğrencimizin, kendini alacak olan şahsı tanıyor olmasını önemsiyoruz, ailelerimizin bu konuya özen göstermesini bekliyoruz.

10- Okulunuz hangi saatler arasında açık oluyor. Herhangi bir sebepten ötürü geç kaldığım durumlarda ne yapıyorsunuz?

Kurumumuz sabah 7.30 da açılıyor. 18:30’da kapanıyor. Velimizin geç kaldığı zamanlarda kurumu bilgilendirdiği takdirde, çok nadir olmak kaydıyla kurumda çalışan sorumlu kişiler, öğrencimize eşlik ediyorlar.

Ancak, geç kalma durumlarını velimizin iyi yönetmesini bekliyoruz. Çünkü, çocuklarda zaman kavramı farklı işler. Arkadaşsız tek başına kaldığı için, bir sonra ki gün okula karşı isteksizliği doğabilir. Anne-babaya karşı güvensizlik gelişebilir. Aynı zamanda, öğrenciye eşlik eden personelin ertesi gün performansında düşüş olabilir. Bu da öğrencilerimize istediğimiz kalitede hizmet vermememize neden olur.

Bu nedenle, okul giriş, çıkış saatlerine velilerimizin azami özen göstermelerini rica ederiz.

11- Çocuğum (15-24 ay arası) önceliğim öz bakımının yapılması ve çocuğumun mutlu olması. Daha ileri ki yaşamında nasılsa eğitim alacak. Benim önceliğim çocuğumun mutlu olması ve iyi bakılması. Bu konuda ki kurumunuzun yaklaşımı nedir?

Biz uyum sürecinde, öncelikle çocuğumuzun güvenini kazanmak istiyoruz. İdari personeli, öğretmeni ve arkadaşlarını seveceği ortamlar oluşturuyoruz. Öğretmenimiz ve yardımcı öğretmenimizin yardımı ile öz bakım hizmetlerini gerçekleştiriyoruz. Öz bakım hizmetlerimizde çok aciliyet olmadığı müddetçe kurum destek elemanlarımızdan yardım almıyoruz. Eğitimi önemsiyoruz, kurumumuz bir çocuk bakım merkezi olarak planlamadık. Ancak, eğitim öğretim faaliyetlerini çocuğumuzun keyif alacağı şekilde oyunlarla gerçekleştiriyor ve küçük yaştan başlayan eğitimin daha kalıcı olduğunu bilerek, önemsiyoruz.

Siz Ne Düşünüyorsunuz?

izduru Merhaba, okul arayışında olduğumuz için faydalı bir paylaşım oldu. Teşekkürler Beğen Şikayet Et

suzannn277 Çayyolu Turuncu Çizgi Anaokulu'nda oldukça tatmin edici bir eğitim gördüm. Çocuk eğitim metotları oldukça iyi. Beğen Şikayet Et

Anneliği Kolaylaştırıyoruz

Ürün veya hizmet arayın

Ara

Anneysen.com; Anne Cevapları bölümünde sorularınıza tecrübeli annelerden farklı cevaplar bulabilmenizi sağlıyor. 20 bin soru içerisinde arama yapabilir, ya da kendi sorunuzu annelere sorabilirsiniz. Anneysen.com; Uzman Cevapları bölümünde, 30 farklı alandan 100’e yakın uzmana bebeğinizle, çocuğunuzla, kendinizle ve aile yaşantınızla ilgili tüm sorularınızı sorabilmenize olanak sağlıyor. Anneysen.com; Uzman makaleleri ve Videolar bölümünde merak ettiğiniz konularda uzmanların ilgili makalelerinden ve videolarından yararlanabilmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Yemek tarifleri bölümünde bebeğiniz ve tüm aileniz için denenmiş farklı yemek tarifleri bulabilmenizi, Anne Yazıları bölümünde annelerin yazılarını takip etmenizi, Bloglar bölümünde blog yazarı annelerin yazılarını takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Hafta Hafta Hamilelik bölümünde, bebeğinizde ve sizde olan değişiklikleri öğrenmenizi, 40 haftalık hamilelik sürecinde merak ettiğiniz herşeyi takip etmenizi; Ay ay bebek gelişim bölümünde bebeğinizin fiziksel, sosyal, algısal gelişimini ay ay takip etmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Bebek İsimleri bölümünde, binlerce ismin anlamını; İsim Analizi bölümünde ise çocuğunuzun isminin karakterini nasıl etkilediğini öğrenmenizi sağlıyor. Anneysen.com; Çarşı bölümünde anne ve anne adaylarına ihtiyaç duydukları ürün ve hizmetler ile ilgili marka ve firmaları tanıma fırsatı sunuyor. Ayrıca, Çarşı bölümündeki firmalar, anneysen.com üyelerine özel indirim fırsatları da sağlıyor.